Mapa

Tanie loty do Palermo

Palermo to stolica pachnącej sadami cytrusowymi włoskiej wyspy – Sycylii. Z bajkowymi ogrodami i pałacami w swoich złotych latach zyskała nazwę „Miasta Przyjemności”. Dziś jest miejscem, w którym przyniesiona przez imigrantów azjatycka kultura spotyka się z tym, co najlepsze w krajach śródziemnomorskich.

Tego nie można przegapić

Architektura Palermo odbija wpływy kultur, z którymi miasto pozostawało dawniej w kontakcie. Aleja Viale della Libertà, nazywana włoskimi Polami Elizejskimi to centrum stylu Art-Nouveau. Chyba wszystkie możliwe style architektoniczne można znaleźć w budynku miejscowej Katedry. Przyjrzyj się zachodniej części głównej fasady, gotyckiemu portalowi z XV-wieczną Madonną i inskrypcjom wersów z Koranu na kolumnach. Kaplica Cappella Palatina ze swoimi pięknymi mozaikami to przykład arabskiej sztuki dekoratorskiej. Z kolei malutki kościół La Martorana jest ozdobiony po bizantyjsku.

Palermo usiane jest też przykładami unikalnego stylu architektonicznego, zwanego arabsko-normańskim. Można powiedzieć, że stanowi on mieszankę dekoracji arabskich, bizantyjskich mozaik i architektury romańskiej. Taki miks wschodnich i zachodnich tradycji artystycznych można dojrzeć w budowlach, takich jak kościoły San Giovanni degli Eremiti i Martorana, czy pałace Zisa i Cuba.

Oczami mieszkańca

Po takiej lekcji architektury, możesz mieć ochotę pokręcić się gdzieś wśród mieszkańców miasta i choć przez chwilę sprawdzić na własnej skórze, jak żyje się w Palermo. Najlepszym do tego miejscem będzie zawsze gwarna Via Ruggero Settimo. Zobaczysz tu sprzedawców z Azji i Ameryki Południowej, rodowitych Włochów ze stoiskami z pieczonymi kasztanami i kramy z pamiątkami. Ale najsłynniejszym miejscem na zrobienie zakupów jest Il Capo Market w dzielnicy Oreto/Stazione. Na tę wyprawę najlepiej zarezerwować cały dzień, nie chce się stąd wychodzić. Inne słynne bazarki to Vucciria, czy wypełniony po brzegi świeżymi owocami i warzywami Ballaró.

Palermo w sprytny sposób potrafiło obrócić swoją niechlubną mafijną przeszłość w pozytyw. Aktywiści z Assiopizzo walczą z haraczami i wpływami gangsterów na życie Sycylijczyków. Organizują też wycieczki śladami historii nierównej kiedyś walki mieszkańców Palermo ze światem przestępczym. Zrzeszają i starają się chronić restauratorów, którzy powiedzieli haraczom „nie”. Takim miejscem jest na przykład serwująca typowe lokalne potrawy, jedna z najstarszych restauracji Antica Focacceria San Francesco.

Czy wiesz, że...

* Palermo znane jest jako dom rodzinny wielu słynnych mafiosów; w mieście Corleonese, nieopodal Palermo rozgrywa się akcja zekranizowanej później powieści Mario Puzo - „Ojciec Chrzestny”

* Palermo jest częściowo tłem wydarzeń w książce Susan Sontag „The Volcano Lover”,

rozgrywającej się w czasach walk napoleońskich

* podczas formowania „Mili” - dowodzonej przez Giuseppe Garibaldiego ekspedycji ku zjednoczeniu Włoch, Palermo wykazało się jako jedno z najbardziej walecznie nastawionych miast

Lotniska

Głównym portem lotniczym Palermo jest Lotnisko Falcone–Borsellino Airport (PMO), czasem nazywane też Punta Raisi.

Znajdź tanie loty do Palermo z bezpłatną wyszukiwarką lotów Skyscanner. Porównaj ceny biletów setek linii lotniczych i biur podróży w kilka sekund. Skyscanner jest nie tylko bezpłatny, ale również szybki i prosty w obsłudze. Po wybraniu najlepszej dla siebie oferty, możesz dokonać rezerwacji bezpośrednio na stronie linii lotniczej lub biura podróży. Skyscanner nie pobiera żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli daty Twojej podróży są elastyczne, wyszukiwarka Skyscanner pokaże Ci najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Palermo. Wystarczy, że wybierzesz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w którym dniu bilety lotnicze są najtańsze.

Jeśli szukasz inspiracji dla swojej podróży, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania, a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Palermo? Skyscanner pomoże Ci także znaleźć najlepsze okazje na noclegi. 

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Palermo

Często zadawane pytania

Jest jedno lotnisko w mieście Palermo: Palermo.
Delta, Oman Air, Transavia France, KLM, transavia, Danish Air Transport, Air Moldova i Kenya Airways latają do: Palermo bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Palermo, to Luty.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.