Mapa

Tanie loty do Poros

Poros to wyspa (a raczej dwie wyspy połączone ze sobą mostem) porośnięta bujną roślinnością i otoczona plażami. Pachnie sosnami i smażoną rybką, a najczęściej słyszanymi tu dźwiękami jest skrzek mew i szum fal. To taki mały raj dla wszystkich tych, którzy marzą o świętym spokoju.

Tego nie można przegapić

Poros to przede wszystkim wspaniała przyroda – wyspę pokrywają zielone wzgórza i lasy. Na północy znajduje się pasmo górskie, a na południu dominują doliny, liczne potoki i plaże. A tych, mimo niewielkich rozmiarów wyspy (trzydzieści kilometrów kwadratowych) nie brakuje. Najpopularniejsza jest bez wątpienia Askeli – rodzinna plaża z dostępnością centrów sportów wodnych, kawiarenek i knajpek. To rozległa, piaszczysta plaża, przy której morze jest wyjątkowo przejrzyste. Niedaleko Askeli znajduje się kilka mniejszych plaż, takich jak kamienista Panagista, czy Kanali. Za najpiękniejszą uważa się niewielką plażę Love Bay, otoczoną sosnami. Warto odwiedzić też Russian Bay, przy której można odkryć ruiny dawnego stanowiska marynarki wojennej. Jeśli chcesz mieć przestrzeń tylko dla siebie, najlepiej wybierz Kalavrię lub najbardziej wysuniętą na północ plażę na Poros, Vayionię.

W mieście Poros warto zwrócić uwagę na neoklasycystyczną zabudowę, której przykładem jest wieża zegarowa z lat 20-tych. W Muzeum Archeologicznym, które powstało w miejscu antycznego sanktuarium Posejdona, można podziwiać zbiory z czasów rzymskich i artefakty kultury mykeńskiej. Jest tu też świątynia Posejdona z VI wieku przed naszą erą i gmach Greckiej Marynarki Wojennej z czasów walki o niepodległość.

Oczami mieszkańca

Na Poros mieszka w sumie około czterech tysięcy osób. Co ciekawe, większość z nich w stolicy i jedynym mieście o tej samej nazwie, co wyspa. Około stu osób mieszka jednak w osobnej osadzie, Ágios Nektários, choć jeszcze dziesięć lat temu było tam zaledwie piętnastu mieszkańców.

Jednym z najważniejszych i najweselszych dni na Poros jest święto „Życiodajnego Źródła” w klasztorze pod tym samym wezwaniem. Jest ono obchodzone w pierwszy piątek po Wielkiej Nocy, kiedy to w okolicach klasztoru organizowane jest wielkie panigiri na świeżym powietrzu. Jest to impreza religijna, podczas której wyspiarze nie tylko modlą się i śpiewają, ale także biesiadują. Tradycyjnie w czerwcu w Poros odbywa się Festiwal Morski połączony z wystawami i koncertami, a w sierpniu Międzynarodowy Festiwal Fortepianowy.

Czy wiesz, że…

•  wyspa pokryta jest wzgórzami, ale nie są one imponującej wielkości; najwyższym szczytem Poros jest Vigla wznosząca się na 358 metrów n.p.m.

•  pierwsi ludzie na Poros pojawili się tu prawdopodobnie w epoce brązu; odkryto tu groby sprzed trzech tysięcy lat

•  gdy w 2007 roku Bałkany nawiedziły pożary, spowodowane niespotykanymi upałami, Poros było jednym z poszkodowanych miejsc; masowe użycie klimatyzacji w tamtym czasie dodatkowo doprowadziło do przeciążenia sieci energetycznej i brakach w dostawie prądu

Lotnisko

Na samej Poros nie ma lotniska, ale sprawne połączenia z oddalonych o około dwieście kilometrów Aten oferują promy i wodoloty.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Paros

Często zadawane pytania

Jest jedno lotnisko w mieście Paros: Paros.
Aegean Airlines, Olympic Air i Sky Express latają do: Paros bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Paros, to Marzec.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.