Mapa

Tanie loty na Mykonos

Od lat siedemdziesiątych Mykonos jest mekką fanów śródziemnomorskiego plażowania. To najbardziej popularna wyspa archipelagu Cyklad. Nie bez powodu. Turyści upodobali ją sobie ponieważ jest najpiękniejsza ze wszystkich. Lekko falujące, porośnięte dzikimi kwiatami wzgórza zdobią urzekające, tradycyjne, białe domki, a wzdłuż wybrzeża ciągną się szerokie, piaszczyste plaże.

Tego nie można przegapić

Jeśli ktoś kocha słońce, to świetnie, bo na Mykonos świeci ono przez 300 dni w roku. Od maja do wrześnie trwa tu sezon turystyczny, a niezliczone bary, kluby i hotele pękają w szwach. Latem Mykonos nigdy nie zasypia i można bawić się tu 24 godziny na dobę. W ciągu dnia, w stolicy, mieście Mykonos (nazywanym też Chora) ulice zapełniają się jeszcze bardziej (czasem trudno przejść), gdy do miejscowego portu zawijają statki wycieczkowe. Wyspę upodobali sobie celebryci i milionerzy, bo mają tu największy na Cykladach wybór restauracji i sklepów. Znajdą tu butiki najbardziej znanych marek świata. Nie brak też galerii, gdzie nabyć można pamiątkowe dzieło sztuki. Oczywiście, największą atrakcją Mykonos są plaże i mimo, że wyspa liczy niewiele ponad sto kilometrów kwadratowych, Paradise, Super Paradise, Platis Gialos, Ornos czy Agios Stefanos, to tylko kilka najbardziej popularnych przykładów.

Stolica Mykonos, choć niewielka, jest z pewnością jednym z najpiękniejszych miasteczek Grecji. Ciasno poutykane wzdłuż krętych, ocienionych uliczek białe domki ciągną się po łagodnych zboczach wzgórza Kastro, historycznym sercu miasta. Na jego szczycie znajduje się najbardziej niesamowity widok na wyspie: przedziwna biała bryła Cerkwi Paraportiani (co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „Matki Boskiej z Tylnej Bramy”). Jej nieregularny kształt nie jest zamysłem żadnego architekta, lecz zbitką pięciu, dobudowywanych przez ponad dwieście lat kościołów, z których pierwszy służył jako boczne wejście to stojącego niegdyś w tym miejscu zamku (stąd nazwa cerkwi) ostatni, z białą kopułą nazywaną też „głową z cukru”, osadzony jest na szczycie pozostałych czterech.

W zachodniej części miasta znajduje się inny symbol Mykonos – wiatraki. Ustawione na wzgórzu łapią wiejący od morza wiatr. Zwyczaj ich budowania rozwinął się na Mykonos w XVI wieku, kiedy mieszkańcy wyspy zajmowali się wyrabianiem chleba. Wzgórze wiatraków to świetne miejsce na oglądanie zachodów słońca i podziwianie innej, znanej panoramy wyspy: widoku na „Małą Wenecję”.

Dwu i trzypiętrowe domki „Małej Wenecji” stoją przysunięte do brzegu morza, jakby wyrastały z wody. Wokół nich znajduje się niezliczona ilość klimatycznych knajpek, z których wieczorami, przy winie można kontemplować widok wiatraków i zachodzącego za horyzont słońca.

Okiem mieszkańca

Choć z sezonie czasem trudno jest przecisnąć się ulicami Mykonos, na stałe mieszka tu niespełna tysiąc osób. Najbardziej znanymi mieszkańcami wyspy są jednak nie ludzie, lecz pelikany. Można spotkać je tam, gdzie toczy się codzienne życie Mykonos – w okolicach Targu Rybnego. 

Miejscowi nazywają je „Petros” na cześć pelikana, który w latach 50-tych zraniony przybłąkał się na wyspę. Opatrzony i dokarmiany przez ludzi szybko wrócił do zdrowia, a ponieważ przyzwyczaił się do życia wśród nich, nigdy nie odleciał. Z czasem dostał nawet imię „Petros”. Niestety 2 grudnia 1985 roku Petrosa śmiertelnie potrącił samochód. Od tamtej pory miejscowi dbają o wszystkie żyjące na wyspie pelikany, a oswojone ptaki nazywa się jego imieniem.

Czy wiesz, że?

* początkowo Mykonos było ulubionym miejscem spędzania wakacji przez gejów i lesbijki. Do dziś są tu wiele klubów, hoteli, a nawet plaż znanych jako „gay friendly”

* Na liczącej niewiele ponad 100 km kwadratowych wyspie stoi aż 400 kościołów

* W jednym z kościołów kompleksu Paraportiani znajduje się grób najbardziej znanego, greckiego pirata - Manolisa Mermelechasa, który zrezygnował z rozbojów, otworzył piekarnię i resztę życia spełnił jako przykładny mieszkaniec wyspy

* pierwsze domy „Małej Wenecji” zbudowano w połowie XVIII wieku. Ponieważ wychodzą one bezpośrednio na morze i mają piwnice, sąsiedzi podejrzewali ich mieszkańców, że są piratami

Lotnisko

Lotnisko Mykonos znajduje się 4 km od stolicy wyspy, w głębi lądu. Co roku obsługuje około 350 tys. turystów.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Mykonos

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.