Mapa

Tanie loty do Lusaki

 

W Lusace bije serce prężnie rozwijającej się Zambii. Bogata kultura plemienna, dynamiczne afrykańskie bazary i ulice, i wciąż niewydeptane przez turystów parki przyrodnicze z fascynującą dziką przyrodą – te wszystkie atrakcje czekają na ciekawego świata podróżnika.

 

Tego nie można przegapić

 

Główna ulica w Lusace to Cairo Road, przy której znajdują się główne centra handlowe, instytucje rządowe i Muzeum Społeczności Zintu. Warto też odwiedzić Muzeum Narodowe, gdzie można dowiedzieć się więcej na temat życia wioskowego, afrykańskiego czarownictwa, a w gazetach pochodzących z czasów kolonialnych przeczytać, w jaki sposób ówczesne władze opisywały rzeczywistość.

 

Ale do Zambii przyjeżdża się przede wszystkim dla dzikiej przyrody, najlepiej więc od razu zaplanować wycieczkę do jednego z pobliskich rezerwatów. Jednym z najbardziej znanych jest Munda Wanga Environmental Park, sanktuarium dzikich zwierząt, ogrody botaniczne i centrum edukacyjne w jednym. Trafiają tam między innymi zwierzęta przechwycone z nielegalnego przemytu, gdzie po przejściu odpowiedniej kuracji trafiają do życia na wolności. W ogrodach botanicznych i miejscowej kawiarni można odpocząć i zrelaksować się.

 

Odwiedzając Lusakę warto też odwiedzić rancza zamieszkałe przez dzikie zwierzęta. Jednym z nich jest Lilayi Lodge – poza bliskim spotkaniom z dziką przyrodą można się tam wymoczyć w basenie i dobrze zjeść w lokalnej restauracji. Dwadzieścia kilometrów od miasta znajduje się Parray's Game – tam też można popływać, odpocząć, zobaczyć zebry i dostojne kudu z powykręcanymi rogami. Więcej zebr, a do tego żyrafy antylopy, słonie, lwy  hieny można zaobserwować w prywatnym parku Chaminuka Lodge położonym nieopodal lotniska.

 

Oczami mieszkańca

 

Aby podpatrzeć życie codzienne mieszkańców Lusaki najlepiej pozwiedzać miasto na własną rękę. Można odwiedzić bazar New City Market – przywitają nas tam poukładane w piramidy dorodne owoce, wyroby sztuki plemiennej i góry niedrogich ciuchów. Ale mieszkańcy Lusaki najchętniej wychodzą do miasta wieczorem. W stolicy Zambii można znaleźć multum barów w europejskim stylu, ale warto poszukać takiego, w którym nie będzie menu po angielsku, a zamiast importowanego piwa napijemy się lokalnego czibuku. W Zambii jest stosunkowo bezpiecznie, ale zagrożenie stanowią kieszonkowcy. Najlepiej więc zostawić drogocenne przedmioty w hotelu.

 

Czy wiesz, że…

 

* nazwa stolicy Zambii pochodzi od założyciela wsi Lusakaa; pierwsza osada znajdowała się w miejscu dzisiejszej dzielnicy Manda Hill

 

* Lusaka była pierwotnie zaprojektowana dla maksymalnie dwustu tysięcy mieszkańców; dziś mieszka tam półtora miliona osób

 

* o Zambię zahacza południowy skrawek najdłuższego jeziora świata, Tanganiki; w sumie akwen zajmuje powierzchnię ponad trzydziestu czterech tysięcy kilometrów kwadratowych na terenie Konga, Zambii, Burundi i Tanzanii

 

Lotnisko

 

Miasto obsługuje port międzynarodowy lotniczy Kenneth Kaunda International Airport (LUN).

Tanie loty do Lusaka z...

 Oszczędzaj! Elastyczność miejsca docelowego?

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.