Mapa

Tanie loty do Derry

"Welcome to Walled City" - "witamy w warownym mieście" widnienie na tablicach na rogatkach Derry. A może Londonderry? Nie ma jednoznacznych zasad nazwy drugiego po Belfaście, największego miasta w Irlandii Północnej. By uniknąć ciągłego wymieniania zdewastowanych tablic, władze odwołują się to tego, co w Derry jest bezsprzeczne: jednych z najlepiej zachowanych murów miejskich w Europie, okalających przepiękną starówkę.

Tego nie można przegapić

 

Sięgające od 4 do 12 m. wysokości mury wznieśli w latach 1613-1618 Irlandczycy, by chronić się przed najeźdźcami z Anglii i Szkocji. Dziś rozciąga się z nich przepiękny widok na całe Derry. Wewnątrz zabytkowych murów w gąszczu historycznych uliczek, które do dziś zachowały swój renesansowy układ, mieści się Tower Muzeum. Można w nim prześledzić całą, burzliwą historię Derry od jego założenia, do współczesności. Dowiemy się tam, że Derry to najdłużej nieprzerwanie zamieszkiwane miasto w całej Irlandii.

 

Mówi się, że "Derry było miastem, kiedy Belfast był jeszcze bagnem". Podania głoszą, że jego początki sięgają roku 546 kiedy Święty Kolumba, misjonarz i jeden z najważniejszych patronów Irlandii, założył kościół na wzgórzu nad rzeką Foyle. Spacerując w tym miejscu, warto przyjrzeć się Katedrze Świętego Kolumby, stojącej w miejscu pierwszego kościoła w Derry. Jej współcześnie zachowane mury wzniesiono w 1633. roku, jako pierwszy wybudowany po reformacji kościół w Wielkiej Brytanii. 

 

Właśnie w XVII wieku miasto najdynamiczniej się rozwijało. W tym okresie, król Jakub I Steward zaczął ściągać tu rzemieślników z Anglii i Szkocji, którzy w dużym stopniu przyczynili się do rozbudowy Derry. To za ich sprawą zamiast tradycyjnej, irlandzkiej nazwy Doire (od której utworzono słowo Derry) przyjęła się nowa, Londonderry.

 

Oprócz ekonomicznego rozkwitu, okres ten przyniósł Derry wiele problemów i napięć między rdzennymi katolikami i protestanckimi osadnikami (od lat 80-tych określanych angielskim słowem "The Trouble"). Dziś z miejskich murów, jak na dłoni widać położoną po wschodniej stronie rzeki Foyle protestancką dzielnicę Waterside i wschodnią część, gdzie mieści się katolickie Bogside. Aby dowiedzieć się więcej na temat katolicko-protestanckiego konfliktu i do dziś trwających napięć warto wybrać się do Bogside z przewodnikiem. W okolicach "Free Derry Corner" wciąż widnieją malowane w latach 90-tych przez katolickich nacjonalistów murale. Można tez zwiedzić pomnik upamiętniający ofiary krwawych zamieszek 30 stycznia 1972 roku i muzeum Free Derry, pokazujące historię miasta z punktu widzenia katolików. 

 

Okiem mieszkańca

 

Choć ślady burzliwej historii Derry wciąż widoczne są na każdym kroku, w ostatnie lata przyniosły wiele zmian na lepsze. W 2010 premier Wielkiej Brytanii David Cameron w czasie wizyty, jaką złożył w Derry przeprosił za udział Anglików w Krwawej Niedzieli. Na rzece Foyle przybył też nowy most, łączący katolickie i protestanckie osiedla. Nazwa „Peace Bridge” „most pokoju” jest symboliczna i ma stanowić przeciwieństwo do „Peace Fences” – „murów pokoju”, których zadaniem było oddzielenie od siebie zwaśnionych dzielnic. Nad rzeką

stanęła też nowa rzeźba zatytułowana „Dłonie ponad podziałem” (Hands Across the Divide) przedstawiająca trzymające się za ręce postacie.

 

Czy wiesz, że?

 

* Sunday Bloody Sunday piosenka Irlandzkiej kapeli U2 opowiada o Krwawej Niedzieli - zamieszkach w Derry, w których życie straciło 14 osób

 

* katedra Świętego Kolomby, pierwszy protestancki kościół w Wielkiej Brytanii stoi w katolickiej części miasta. 

 

* Derry znane jest z hucznych obchodów święta Halloween. Co roku 31 października ponad 30 tys. przebierańców wylega na ulicę i bawi się do białego rana. Coraz częściej w tych obchodach biorą udział turyści z całego świata

 

* w 1936 roku w Derry wylądowała Amelia Earhart - pierwsza na świecie kobieta, która samotnie przeleciała nad Atlantykiem

 

Lotnisko

Loty do Derry obsługuje lotnisko City of Derry, położone 13 km na północny wschód od miasta.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Derry

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.