Mapa

Tanie loty do Klagenfurtu

Statua Wolności, Tadż Mahal, Tower of London, Katedra Św. Piotra, Wieża Eiffla, drezdeński Zwinger oraz wiele innych sławnych budowli oglądać można w otoczeniu pagórkowatego, austriackiego krajobrazu, w towarzystwie najbardziej znanych siatkarzy plażowych świata. Takie właśnie atrakcje czekają przyjezdnych w Klagenfurcie. Miasto położone w samym sercu Austrii słynie z parku miniatur najbardziej znanych budynków świata i dorocznego turnieju wielkoszlemowego w siatkówce plażowej.

Tego nie można przegapić

Ponieważ Klagenfurt nie jest wielkim miastem (liczy niespełna 100 tys. mieszkańców), więc 170 najsławniejszych budynków świata pomniejszono dwudziestopięciokrotnie i zamknięto w liczącym 26 tys. metrów kwadratowych parku miniatur Minimundus. Park powstał 1958 roku i początkowo był projektem czysto hobbistycznym. Dziś dochód ze zwiedzania przekazywany jest na rzecz organizacji charytatywnej pomagającej dzieciom. Park nieustannie się rozwija i zwiedzający mogą zgłaszać, jakie miniatury powinny jeszcze powstać, by dopełnić kolekcję.

Oprócz miniatur, Klagenfurt ma do zaoferowania wiele architektonicznych atrakcji w naturalnych rozmiarach. Do najważniejszych z nich należą, wzniesiona w 1578 roku miejska katedra, której wnętrze po pożarze odnowiono w barokowym stylu, przepiękny kościół parafialny z neobarokową fasadą i budynek siedziby landu Karyntii, której Klagenfurt jest stolicą. Warto zajrzeć też do muzeum górnictwa, gdzie wystawiono dla zwiedzających największe, wykopane tu minerały. Prawdziwą atrakcją jest ogromny, ważący 200 kg kawał kwarcu dymnego. W muzeum landu prześledzić można całą, liczącą tysiąc lat historię Karyntii i obejrzeć czaszkę legendarnego smoka, który żył na wrzosowiskach nad jeziorem Wörther i żywił się miejscowymi dziewicami. W końcu, używając podstępu miejscowi pokonali go i mogli spokojnie założyć tu miasto. Dziś wyczyn ten upamiętnia wzniesiony w XVI wieku przez dwóch braci Ulricha i Andreasa Vogelsangów , ważący 9 ton pomnik smoka zdobiący główny plac miasta Neuer Platz. Jeśli kogoś jednak bardziej interesują fakty niż miejskie legendy, to wystawiona w muzeum czaszka (która Vogelsangom posłużyła za wzór do wykonania smoczej głowy) należała do pochodzącego z epoki lodowcowej nosorożca.

Okiem mieszkańca

Jednak w Klagenfurcie jest coś, co mieszkańcy doceniają bardziej niż zabytki, muzea i legendy. To licząca 17 km długości, piaszczysta plaża, która ciągnie się nad brzegiem jeziora Wörther. Specyfika wpadających do niego rzek sprawia, że latem temperatura wody jest tu zaskakująco wysoka i sięga często powyżej 25 stopni Celsjusza. Co roku, w środku lata, plażowa atmosfera ogarnia całe miasto, gdy nad brzegiem jeziora odbywa się wielkoszlemowy turniej siatkówki plażowej. 

Czy wiesz, że?

* z Klagenfurtu pochodził sławny kompozytor Gustav Mahler. W okolicznym lesie stoi drewniana chatka, w której powstały najważniejsze jego dzieła

* w 1880 roku urodził się tu też pisarz Robert Musil, autor znanej powieści „Człowiek bez właściwości”

* co roku odbywa się tu także konkurs „Ironman Austria”. Z ponad 2 tys. kandydatów biegnie, płynie i ściga się na rowerze po okolicznych wzgórzach, by wygrać tytuł najbardziej wytrzymałego człowieka w kraju

Lotnisko

Niecałe 3 kilometry na północ od centrum Klagenfurtu mieści się tutejsze lotnisko (KLU).

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Klagenfurt

Często zadawane pytania

Jest jedno lotnisko w mieście Klagenfurt am Wörthersee: Klagenfurt.
Laudamotion, easyJet, germanwings, Thai Airways, Air Canada, Lufthansa, Ryanair i eurowings latają do: Klagenfurt bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Klagenfurt, to Kwiecień.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.