Mapa

Tanie loty do Kerry

Szmaragdowe łąki, usiane klimatycznymi miasteczkami wzgórza i wzburzone fale Atlantyku – takie, typowo Irlandzkie widoki, oglądać można w pełnej okazałości zwiedzając hrabstwo Kerry. Miejscowi uważają je za najpiękniejszy zakątek Irlandii i bez wątpienia uwielbiają go też turyści, którym bynajmniej nie przeszkadza często siąpiący w tych stronach deszcz.

 

Tego nie można przegapić

 

Co takiego ma w sobie hrabstwo Kerry? Najwyższe w Irlandii góry, przepiękne jeziora i największy las pierwotny na wyspie. Wszystko spowite tajemniczą atmosferą legend i starodawnych podań. W głębi największego jeziora w regionie, Loch Leane mieści się podobno mityczna kraina wiecznej młodości Tir na N’og, gdzie zawsze trwa wiosna i nikt się nie starzeje.

 

Położone nad jeziorem miasteczko Killarney to pierwszy przystanek Pierścienia Kerry. Licząca 180 km turystyczna trasa wokół hrabstwa prowadzi przez wszystkie jego najpiękniejsze zakątki. Samo Killarney, to klimatyczne miasteczko, z zabytkową, XIX architekturą. Otacza je założony w 1932 roku, najstarszy w Irlandii park narodowy. Są tu jeziora, góry, rozległe lasy pierwotne i jedyne w Irlandii jelenie europejskie. U podnóża góry Torc oglądać można spadające z wysokości 18 metrów, malownicze kaskady najbardziej znanego wodospadu w Irlandii.

 

Następnym punktem trasy jest malownicze miasteczko Kenmare z widoczną z daleka, charakterystyczną, pokrytą miedzią iglicą wieży kościoła. W XVIII wieku zbudowano je na planie krzyża, z trójkątnym rynkiem w środku. Dziś miasto rozwinęło się na południe, w kierunku  wcinającej się głęboko w ląd zatoki.

 

Najciekawszym chyba zabytkiem w Kerry, jest osadzony na odległej, skalistej wyspie Skellig Michael (Skała Michała) klasztor. Średniowieczni mnisi osiedlili się tu prawdopodobnie jeszcze w VII wieku i żyli w odosobnieniu aż do XIII wieku, kiedy opuścili wyspę i przenieśli się na ląd. Odosobnione położenie klasztoru na wystającej z Atlantyku Skale Michała, sprawiło, że jego zabudowania przetrwały w świetnym stanie. Do położonego w oddali od wszystkich ważniejszych szlaków klasztoru, dopiero od niedawna zaczęli docierać turyści, którzy nie boją się wywołującej chorobę morską, trwającej ponad pół godziny podróży łodzią.

 

W samym sercu Pierścienia znajduje się natomiast najwyższy szczyt Irlandii, liczący 1040 m n.p.m. Crrantouhill. Na jego wierzchołek nie prowadzi żaden szlak, więc turyści mogą wspiąć się na niego dowolną drogą. Trasa nie jest trudna, oprócz jednego stromego odcinka w środku zbocza. Niepewna, Irlandzka pogoda może być jednak zdradliwa i w przeszłości zdarzało się, że nieuważni turyści ulegali czasem nawet śmiertelnym wypadkom.

 

Okiem mieszkańca

 

Od drugiej połowy XVIII wieku, hrabstwo Kerry jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów zakątków Irlandii. Chcąc zachować swoją autentyczność i specyficzny klimat mieszkańcy Killarney, w latach 80-tch wprowadzili zakaz wieszania plastikowych reklam. Dziś drobni sklepikarze prześcigają się w wymyślaniu stylowych szyldów i przykuwających uwagę wystaw sklepowych. Kolorowe ekspozycje zasłonki i witraże są częstym widokiem na ulicach miasta i dużą atrakcją dla przyjezdnych. 

 

Czy wiesz, że?

 

* jeden z najbardziej znanych punktów widokowych parku narodowego Killarney nosi zagadkową nazwę Ladie’s View (Widok Pań). Pochodzi ona od dam dworu królowej Wiktorii, które w czasie swojej wizyty w 1861 roku zachwyciły się tutejszym krajobrazem

 

* w 1976 roku na szczycie Carrantouhill ustawiono 5-metrowy krzyż, który w 2014 roku ścięto w proteście przeciwko kościołowi. Szybko został on jednak odbudowany

 

* Killarney był pierwszym założonym w Irlandii parkiem narodowym

 

Lotnisko

W hrabstwie mieści się lotnisko Kerry Airport nazywane czasem Farranfore Airport od miasteczka w którym jest położone. Leży pomiędzy miastami Killarney i Tralee. 

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Kerry

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.