Mapa

Tanie loty do Harare

„Miasto Słońca”, to określenie w XX wieku przylgnęło do stolicy Zimbabwe, Harare. Ciepła, ale nie upalna pogoda i bezchmurne niebo, to najczęstsza aura, panująca w tym niezwykłym mieście. Przyjezdni często traktują je jako punkt przelotowy do Wodospadów Wiktorii, Wielkiego Zimbabwe czy słynnych, tutejszych parków narodowych. Warto jednak zatrzymać się w Harare, by przyjrzeć się bliżej bogatej kulturze i trudnej historii tego kraju.

Tego nie można przegapić

Oprócz „Miasta Słońca” często Harare nazywa się też „Miastem Ogrodów”, bo jest tu zadziwiająca liczba rozmaitych parków i skwerów. Ponad 900 gatunków rodzimych drzew i krzewów można zwiedzić w miejskim ogrodzie botanicznym, a położony zaledwie 10 minut od centrum las Mukuvisi nie tylko zachwyca dziką przyrodą, ale daje też doskonałe możliwości obserwowania zwierząt i ptaków.

Nazywane przez brytyjskich kolonizatorów Rodezją państwo przez lata uchodziło za krainę mlekiem i miodem płynącą. Jego stolica była natomiast ważnym ośrodkiem kulturalnym i przemysłowym. I choć prowadzona tu przed laty polityka apartheidu oraz szereg kryzysów politycznych pogrążyły cały kraj w trwającym do dziś chaosie i ubóstwie, w Harare pozostało dużo ciekawych miejsc i pojawiających się kulturalnych inicjatyw.

Najważniejszym ośrodkiem kultury w stolicy Zimbabwe jest Galeria Narodowa Zimbabwe, gdzie można oglądać bogate zbiory prac najzdolniejszych, afrykańskich twórców. I choć kryzys finansowy poważnie zachwiał rynkiem sztuki, galeria wciąż zrzesza obiecujących, lokalnych artystów i wytrwale promuje afrykańską twórczość. Wystawia się tu obrazy, maski, drzeworyty i rzeźby. Te ostatnie są niemal wizytówką Zimbabwe, bo kraj ten obfituje w najróżniejsze odmiany kamienia. Ich imponująca kolekcję można zwiedzić też w rozległym Parku Rzeźby Chapungu.

Central Avenue, ulica na której się znajduje Galeria Narodowa, i jej okolice stanowią biznesowo-finansowe centrum miasta. Można tu obejrzeć okazałe siedziby rządowych instytucji i izb przemysłowych z czasów ich największego rozkwitu. Najbardziej znaną jest Budynek Funduszu Emerytalnego Górników, który przez wielu uważany jest za symbol Harare i jego dawnej potęgi.

Nieco dalej, na zachód znajduje się inny, ważny dla miejscowych budynek: Giełda Tytoniu. Można tu obserwować, jak brokerzy kupują zwinięte w potężne pale liście - największe bogactwo tego kraju i podstawowy towar eksportowy. Miejscowy tytoń uchodzi za najlepszy na świecie. Prowadzone od lutego do sierpnia aukcje to prawdziwe widowisko.

Jeśli kogoś interesuje historia Zimbabwe, to wizyta w Narodowym Archiwum będzie wyjątkowym doświadczeniem. Zachowano tu dzienniki, notatki i zapiski najważniejszych odkrywców i osobistości w historii kraju. Na podstawie tych bezcennych dokumentów można prześledzić historię odkrycia, kolonizacji i rozwoju państwowości tego kraju.

Okiem mieszkańca

Pomimo świetnego dorobku kulturalnego, jednego z najniższych odsetków analfabetyzmu w Afryce i bogatych złóż cennych surowców, jakimi cieszy się Zimbabwe, życie mieszkańców stolicy nie jest łatwe. Oparty na segregacji rasowej reżim, autorytarne rządy prezydenta Mugabe, aż w końcu przewrót polityczny w 2008 roku skutecznie utrudniały zrównoważony rozwój kraju ostatecznie doprowadzając go na skraj ubóstwa i wyniszczenia.

Od kilku lat sytuacja jednak się poprawia, a pozytywne zmiany w pierwszej kolejności docierają do mieszkańców stolicy. W mieście działają dobrze wyposażone szpitale a dostęp do leczenia szalejącej w Zimbabwe epidemii HIV, środków bezpieczeństwa i informacji jest powszechny i nieodpłatny. Harare uchodzi też za jedno z najbardziej zielonych, a także najbezpieczniejsze miasto Afryki Subsaharyjskiej.

Czy wiesz, że?

·         Harare założono w 1890 roku pod nazwą Salisbury, na cześć brytyjskiego premiera, Lorda Salisbury. Zmieniono ją prawie sto lat później, dla uczczenia wodza plemienia Shona, Neharawe

·         Znaczną część słynnej, miejskiej zieleni mieszkańcy zawdzięczają ulewnym deszczom, jakie nawiedziły miasto w 1890. Tereny te podmokły, co na dłuższy czas uniemożliwiło ich zabudowę

·         Ulice centrum miasta przecinają się pod kątem prostym, co odzwierciedla popularną w tym czasie tendencję widoczną do dziś w USA. Początkowo chciano nadać im numery, jak do dziś robi się to w Stanach, jednak padła propozycja by nazwać je na cześć największych odkrywców

Lotnisko

Do Harare można dotrzeć bezpośrednio samolotem, korzystając z Portu Lotniczego Harare (HRE).

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Harare

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.