Mapa

Tanie loty do Hawany

„Szczęście wśród inteligentnych osób to najrzadsza rzecz, jaką znam” – powiedział kiedyś Ernest Hemingway. Jeśli wybitny amerykański pisarz gdzieś takiego szczęścia szukał, to miejscem tym była właśnie Hawana. To miasto, którego poznanie odmierza czas, a nie odległości między zabytkami. O latach kolonialnych wpływów i rządów Fidela Castro więcej mówią tu dziś nie pomniki, ale żywe i jeżdżące po ulicach 60-letnie Chevrolety, Fordy i Cadillaki porzucane w panice przez amerykańskich właścicieli wraz z nadejściem rewolucji.

Tego nie można przegapić

Podróżowanie w czasie po Hawanie to nie cofanie się do jednego okresu, ale przechadzka pomiędzy wiekami i stylami: barok, neogotyk, modernizm, socrealizm mieszają się ze sobą tworząc kolaż, którego nie wypatrzy się gdzie indziej.

Najstarszym jego elementem jest Stara Hawana, czyli Habana Vieja – wpisana od 1982 roku na listę UNESCO. To na tym niewielkim obszarze znajdują się główne muzea i zabytki miasta. Centralnym punktem Starej Hawany jest Plac Katedralny, nad którym góruje XVII-wieczna Katedra Niepokalanego Poczęcia. Innymi przykładami charakterystycznych dla tej części miasta są klasztor Santa Clara czy kościół San Francisco. Na uwagę zasługuje także pochodzący również z XVII wieku Castillo del Principe.

Przyjaznym turystom miejscem, w którym można poszukać kawałka cienia jest Plaza Vieja (Stary Plac), który jako jeden z pierwszych został stworzony na planie prostokąta i miał służyć mieszkańcom za miejsce spotkań i zabaw. Zaledwie 100 metrów dalej, turystom ukazuje się inny plac – Plaza de San Francisco. Jego środek wyznacza Fuente de los Leones (Fontanna Lwów) a cień rzuca czterdziestometrowa wieża świątyni Iglesia y Convento de San Francisco de Asis, służącej dzisiaj jako sala koncertowa i muzeum sztuki sakralnej.

Do innych ważnych zabytków miasta należy historyczny miejski ratusz z 1792 roku i przede wszystkim zamki: Morro, uważany jest za jedną z największych twierdz na świecie i Castillo de la Real Fuerza – fort na planie gwiazdy położony w zachodniej części portu.

Oczami mieszkańca

Hawana przybiera różne twarze w ciągu roku. Objawiają się one podczas świąt, festiwali i jarmarków, z których jest znana. Za ulicę rozrywki uznaje się biegnącą wzdłuż morza promenadę Malecón. Nie znajdziemy tam wprawdzie pięknych Kubanek zwijających na udach cygara, o których tworzy się legendy, ale poczujemy rytm, w jakim żyje miasto i jego mieszkańcy.

Są jednak i tacy, którzy twierdzą, że za przewodnika najlepiej mieć tutaj jednego z najbardziej znanych mieszkańców – Ernesta Hemingway’a. Przemierzając miasto jego szlakiem trafimy

nie tylko do muzeum mieszczącego się w dawnej rezydencji pisarza (Finca Vigia), ale także do barów, które szczególnie lubił (te najbardziej znane to La Bodeguita i El Floridita), jego pokoju hotelowego w Ambos Mundos, gdzie mieszkał przez siedem lat i przede wszystkim do małej rybackiej wioski Cojímar, położonej około 10 kilometrów na wschód od centrum Hawany. To tam pisarz umieścił akcję swojego najsłynniejszego opowiadania "Stary człowiek i morze", tam trzymał zakotwiczoną łódź „Pilar” i tam znalazł ulubione miejsce do przesiadywania nad talerzem – restaurację La Terraza.

Czy wiesz, że...

* według szacunków po kubańskich ulicach jeździ w tej chwili nadal ponad 50 tysięcy starych amerykańskich aut (większość w Hawanie); połowa z nich została wyprodukowana przed 1950 rokiem;

* Hawana ma ulicę z drewna; biegnie ona przed Palacio de los Capitanes Generales; według legendy została wyłożona drewnianą kostką brukową, bo żona jednego z kapitanów obawiała się, że konie pędzące pod jej oknem po kamieniach będą uprzykrzać jej sen

* Kuba to jedyny kraj, w którym zakazana jest gra w „Monopol”, czyli jedną z najpopularniejszych planszówek na świecie; władze uznały ją za symbol niszczycielskiego kapitalizmu

* ze względu na charakterystyczną zabudowę miasta oficjalny pseudonim Hawany to „Ciudad de las Columnas”, czyli „Miasto Kolumn”

* Hawana to także miasto pomników, wśród których natknąć można się na prawdziwe i nieoczekiwane „perełki”; za taką uchodzi pomnik Johna Lennona w parku ochrzczonym jego imieniem; Fidel Castro określał go jako „prawdziwego rewolucjonistę”

Lotniska

Międzynarodowy port lotniczy w Hawanie (HAV) usytuowany jest w odległości około 15 kilometrów na południowy zachód od centrum miasta.

Znajdź tanie loty do Hawany bezpłatną wyszukiwarką lotów Skyscanner. Porównaj ceny biletów setek linii lotniczych i biur podróży w kilka sekund. Skyscanner jest nie tylko bezpłatny, ale również szybki i prosty w obsłudze. Po wybraniu najlepszej dla siebie oferty, możesz dokonać rezerwacji bezpośrednio na stronie linii lotniczej lub biura podróży. Skyscanner nie pobiera żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli daty Twojej podróży są elastyczne, wyszukiwarka Skyscanner pokaże Ci najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Hawany. Wystarczy, że wybierzesz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w którym dniu bilety lotnicze są najtańsze.

Jeśli szukasz inspiracji dla swojej podróży, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania, a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Hawanie? Skyscanner pomoże Ci także znaleźć najlepsze okazje na noclegi. 

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Hawana

Często zadawane pytania

Są 2 lotniska w mieście Hawana: Hawana i Hawana.
Delta, KLM, Cayman Airways, Caribbean Airlines, Alitalia, eurowings, Sunrise Airways i Aruba Airlines latają do: Hawana bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Hawana, to Październik.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.