Mapa

Tanie loty do Baku

Paryż Wschodu, największe miasto Kaukazu o niekończącej się nadmorskiej promenadzie i Starym Mieście, z którym niezwykle łagodnie obchodzą się trzęsienia ziemi. Podobno można tu kupić najlepszy kawior na świecie. Oto Baku, stolica Azerbejdżanu.

Czego nie można przegapić

Icheri Sheher, czyli bakijskie Stare Miasto nie może umknąć naszej uwadze. Wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO zachwyca unikatową architekturą. Zanim jednak przyjrzymy się jego największym atrakcjom warto sobie uświadomić, że to właśnie tutaj kręcono wiele scen z kultowej już komedii „Jak rozpętałem II wojnę światową”.

Eksplorację starówki rozpocznij od Pałacu Szachów Szyrwanu, prawdopodobnie najstarszego jej obiektu, wykonanego z wapniowca abszerońskiego. Sam pałac posiada dwa piętra pełne niezwykłych szebeke - krat przywodzących na myśl drewnianą koronkę, a cały kompleks pałacowy obejmuje kilkanaście budynków otoczonych starymi murami.

Dalej - Baszta Dziewicza. Symbol i jeden z najbardziej charakterystycznych punktów miasta. 27 metrów wysokości, ściany o grubości 5 metrów czy obwód 16,5 metra sprawiają, że jest to jeden z najpotężniejszych obiektów starówki. Kiedy wznoszono ją w XII wieku, położona była tuż nad brzegiem morza i pełniła rolę latarni morskiej. Obecnie oddalona jest od brzegu o około 200 metrów i służy za doskonały punkt widokowy, do którego prowadzą kręte schodki.

To jednak dopiero preludium, bo największe zaskoczenie czeka nas na przedmieściach Baku. Tam znajduje się Świątynia Wiecznego Ognia, która zasłużyła sobie na miano magicznej i świętej. Przez wiele wieków płonęły tu nieustannie wieczne ognie, wydobywające się ze złóż gazu ziemnego, osadzonych tu bardzo płytko. Ogień zgasł nagle w 1902 roku, kiedy to rozpoczęto wydobycie ropy naftowej w okolicy. By przywrócić mu życie, w roku 1969 do świątyni doprowadzono rurociąg gazowy i wieczny ogień zapłonął znów.

Oczami mieszkańca

Jednym z ulubionych miejsc mieszkańców jest Park Fontann, zwany do dziś „Parapetem”. Tutaj, w gorące dni których w Baku nie brakuje, można schronić się w cieniu drzew, rozsadzonych pomiędzy licznymi fontannami. Sam park otaczają małe sklepiki, restauracje i hotele, a my – przy odrobinie szczęścia – natrafić możemy na jeden z festiwali, ochoczo organizowanych tu przez władze miasta.

Warto wiedzieć, że…

* Średnia roczna temperatura na Ziemi wynosi 14,2 st. C, co odpowiada średniej rocznej temperaturze miasta.

* W taksówkach warto negocjować ceny – trzeba to jednak zrobić jeszcze zanim wsiądziemy do pojazdu!

* W Baku nakręcono aż około 20% ujęć filmu „Przedwiośnie” w reżyserii Filipa Bajona.

* Park Fontann posiada własną… sałatkę. Tej oryginalnej kompozycji smakowej poszukaj w otaczających park restauracyjkach.

Lotniska

Baku posiada jedno lotnisko – port lotniczy Baku, oddalony o około 25 kilometrów od centrum miasta.

Znajdź tanie loty do Baku z bezpłatną wyszukiwarką lotów Skyscanner. Porównaj ceny biletów setek linii lotniczych i biur podróży w kilka sekund.

Skyscanner jest nie tylko bezpłatny, ale również szybki i prosty w obsłudze. Po wybraniu najlepszej dla siebie oferty, możesz dokonać rezerwacji bezpośrednio na stronie linii lotniczej lub biura podróży. Skyscanner nie pobiera żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli daty Twojej podróży są elastyczne, wyszukiwarka Skyscanner pokaże Ci najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Baku. Wystarczy, że wybierzesz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w którym dniu bilety lotnicze są najtańsze.

Jeśli szukasz inspiracji dla swojej podróży, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania, a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Baku? Skyscanner pomoże Ci także znaleźć najlepsze okazje na noclegi.  

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Baku Heydar Aliyev

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.