Mapa

Tanie loty do Graz

Graz, choć jest stolicą Styrii i niemal największym miastem Austrii, swoją nazwę zawdzięcza… Słoweńcom. A konkretnie słoweńskiemu słowu Gradec, oznaczającemu mały zamek. Zostało ono wybudowane około roku 881, na miejscu dawnej słowiańskiej osady. Graz to też zielone płuca Styrii, ponad 65% jego powierzchni zajmują przepiękne lasy!

Czego nie można przegapić

Cała Starówka Graz wpisana jest na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Jej punktem orientacyjnym jest fontanna z 1878 roku, z pomnikiem arcyksięcia Jana Habsburga. Sam główny plac ma kształt trójkąta, a zabytkowe kamieniczki pochodzą z okresu XVII-XIX wieku. Jednak to, czego nie można przegapić znajduje się kilka uliczek dalej. Są to Arsenał i budynek parlamentu.

Parlament styryjski – Landhaushof, posiada niezwykłe zdobne krużganki oraz urzekający dziedziniec. Z kolei budynek Arsenału z 1645 roku odkrywa przed nami ponad 30 000 eksponatów! Wśród nich dominują eksponaty z wojny trzydziestoletniej – broń, pancerze, militaria.

Dalej, dla równowagi, obiekt niezwykle nowoczesny, często porównywany do UFO. Oto Kunsthaus, wybudowany w 2003 roku według projektu Petera Cooka i Colina Fourniera. Trudno go jednoznacznie określić. Na jego ścianach pojawiają się świetlne iluminacje, sam budynek wydaje… dźwięki. Wewnątrz znajduje się galeria sztuki, a sam Kunsthaus został zbudowany, gdy Graz wybrano Europejską Stolicą Kultury. Warto przyjrzeć się mu osobiście i dać się porwać!

Graz – poza kosmicznym Kunsthaus – posiada również kilka zaskakujących obiektów. W miejskim kościele parafialnym Stadtpfarrkirche odszukaj witraż przedstawiający biczowanie Jezusa, któremu przyglądają się Mussolini i Hitler. Dalej, Mauzoleum Ferdynanda II, w który znajduje się słynny rodzinny sarkofag wykonany z czerwonego marmuru. Nieopodal warto odnaleźć również grotę Schlossberg, gdzie funkcjonuje długa na 2 kilometry kolejka urządzona wewnątrz groty. Obok niej znajdziesz tunel. Wyjrzyj przez okienka, za którymi dostrzeżesz prezentację nalotów z okresu II wojny światowej.

Oczami mieszkańca

Mieszkańcy Graz chętnie biorą udział w wielu festiwalach muzycznych. Organizowany jest tu m.in. Styriarte, festiwal poświęcony muzyce dawnej lub tak zwana „Styryjska Jesień”, wydarzenie interdyscyplinarne, obejmujące muzykę, literaturę, teatr i sztuki plastyczne oraz wizualne.

Warto wiedzieć, że…

* Nieopodal Grazu położona jest obfitująca w źródła termalne miejscowość Bad Waltersdorf, w której często goszczą sportowcy przygotowujący się do startów w ważnych imprezach sportowych.

* Wejście na piechotę na Wzgórze Zamkowe to nie lada wysiłek. Na szczęście na szczyt wzgórza można też wjechać oszkloną windą kursującą w szybie wykutym w litej skale. Emocje gwarantowane!

* Jednym z charakterystycznych elementów miasta są biało-zielone tramwaje, działające tu od 1878 roku. Do dziś można spotkać wiele historycznych pojazdów.

* Wzgórze Zamkowe oprócz typowo turystycznych atrakcji skrywa wyjątkowe pomieszczenia – w okresie II wojny światowej wybudowano tu sieć schronów.

Lotniska

Port lotniczy Graz – Thalerhof to jedyne lotnisko miasta Graz.

Znajdź tanie loty do Graz z bezpłatną wyszukiwarką lotów Skyscanner. Porównaj ceny biletów setek linii lotniczych i biur podróży w kilka sekund. Skyscanner jest nie tylko bezpłatny, ale również szybki i prosty w obsłudze. Po wybraniu najlepszej dla siebie oferty, możesz dokonać rezerwacji bezpośrednio na stronie linii lotniczej lub biura podróży. Skyscanner nie pobiera żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli daty Twojej podróży są elastyczne, wyszukiwarka Skyscanner pokaże Ci najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Graz. Wystarczy, że wybierzesz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w którym dniu bilety lotnicze są najtańsze.

Jeśli szukasz inspiracji dla swojej podróży, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania, a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Graz? Skyscanner pomoże Ci także znaleźć najlepsze okazje na noclegi.  

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Graz

Często zadawane pytania

Jest jedno lotnisko w mieście Graz: Graz.
Delta, KLM Cityhopper, KLM, Singapore Airlines, Eurowings Europe, Kenya Airways, eurowings i Corendon Airlines latają do: Graz bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Graz, to Marzec.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.