Mapa

Tanie loty do Friedrichshafen

Jedno jezioro, 3 kraje 1000 możliwości - tak brzmi oficjalna dewiza miasta Friedrichshafen. I to nie jest tylko pusty slogan - innowacyjność i otwartość na nowoczesne technologie to tutejsza specjalność od ponad 100 lat.

 

Tego nie można przegapić

 

2 lipca 1900 roku z Friedrichshafen wystartował w swój 12 godzinny lot pierwszy na świecie sterowiec. Pomysłodawcą jego nowatorskiej, szkieletowej konstrukcji był pochodzący z pobliskiej Konstancji, Ferdinand von Zeppelin. I choć były to pierwsze wykorzystywane na skalę przemysłową maszyny latające, po tragicznej eksplozji transatlantyckiego liniowca LZ 129 Hindenburga nad New Jersey w 1937 roku, władze III Rzeszy zakazały ich użycia.

 

100 lat później konstruktorzy z Friedrichshafen wrócili jednak do pomysłu ich wykorzystania. W 2001 roku nad miastem znowu pojawiły się sterowce. Tym razem typu Zeppelin NT (Zeppelin Neue Technologie, czyli Zeppelin Nowej Technologii). W przeciwieństwie do ich pierwowzorów, nie są one wypełnione łatwopalnym wodorem, lecz całkowicie bezpiecznym helem. Są też znacznie mniejsze od swoich historycznych prototypów - liczą 75 metrów długości (podczas gdy stosowane na początku XX wieku sterowce miały między 100 a 200 metrów długości). W latach 2001 – 2008, wciąż działający koncern Zeppelina wyprodukował 4 nowe maszyny, z czego dwa stacjonują w Friedrichshafen i wykorzystywane są do przelotów turystycznych nad Jeziorem Bodeńskim.

 

Przelot sterowcem to obowiązkowy punkt programu każdego, kto przyjedzie do Friedrichshafen. Wycieczkę należy uzupełnić wizytą w Muzeum Zeppelina, w dawnym, modernistycznym budynku portowego dworca. Mieści ona największą na świecie wystawę poświęconą historii lotnictwa. Dwa piętra budynku poświęcono w całości Zeppelinom. Jest tam nawet częściowa, 33-metrowa rekonstrukcja największego z nich, LZ 129 Hindenburga. Można zwiedzić jego wiernie odtworzone wnętrze z pasażerskimi kabinami.

Jeśli komuś będzie mało, swoją wiedzę na temat historii lotnictwa może uzupełnić w liczącym 5 tys. metrów kwadratowych powierzchni Muzeum Dorniera. W 2009 roku otwarto je, by upamiętnić inną wywodzącą się ze Friedrichshafen lotniczą legendę. Powstałą w 1914 wytwórnię lotniczą Dornier Flugzeugwerke GmbH, która w 1996 roku wykupiona została przez Amerykanów. Wystawa liczy 400 eksponatów w tym 12 samolotów oraz część ekspozycji poświęconej podróżom kosmicznym.  

 

Okiem mieszkańca

 

Dzisiejsze Friedrichshafen kontynuuje swoje tradycje i pozostaje ważnym centrum niemieckiej innowacyjności. Miasto liczy około 60 tys. mieszkańców i zapewnia 29 tys. miejsc pracy. Jest ważnym ośrodkiem gospodarczym w regionie o dużym znaczeniu dla przemysłu motoryzacyjnego, lotnictwie i branży nowoczesnych technologii. 

 

Czy wiesz, że?

 

* w czasie pierwszej wojny światowej niemiecka armia wykorzystywała Zeppeliny między innymi do nalotów bombowych na Warszawę

 

* w fabrykach Zeppelina powstał największy sterowiec w historii - LZ 129 Hindenburg miał on 245 metrów długości, średnicę 41 metrów i zawierał 200 tys. metrów kwadratowych wodoru

 

* w katastrofie Hindenburga zginęło 13 z 36 pasażerów, 22 z 61 członków załogi oraz odpowiedzialny za starty członek załogi naziemnej, kapitan Ernst Lehmann

 

* po katastrofie pojawiły się pogłoski, że Lehmann był zamieszany z sabotaż i mógł celowo spowodować katastrofę 

 

* od nazwy  Hindenburga wzięła się nazwa zespołu Led Zeppelin 

 

* Friedrichshafen szczyci się najdłuższą promenadą nad brzegiem Jeziora Bodeńskiego ze wszystkich położonych and nim miast Niemiec, Austrii i Szwajcarii

 

Lotnisko

 

Bodensee Airport Friedrichshafen (FDH) oddalone jest o 3 km od  miasta.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Friedrichshafen

Często zadawane pytania

Jest jedno lotnisko w mieście Friedrichshafen: Friedrichshafen.
Sun-Air, easyJet, Corendon Airlines Europe, United, Ryanair, Jet2, Air China i Laudamotion latają do: Friedrichshafen bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Friedrichshafen, to Marzec.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.