Mapa

Tanie loty do Dar es Salaam

Do niedawna prowincjonalna wioska rybacka, dziś liczące 4 mln mieszkańców nowoczesne miasto o dużych ambicjach. I choć większość turystów traktuje Dar es Salaam jako bazę wypadową do malowniczych, sąsiednich regionów Tanzanii, samo miasto na pewno warte jest krótkiej choćby wizyty. Można tu zapoznać się z historią i zwyczajami mieszkańców, a także zabawić się na wspaniałych, miejskich plażach.

Tego nie można przegapić

 Na całym świecie Tanzania znana jest z powalającej przyrody i pięknego wybrzeża. Tego typu wrażeń nie brakuje też w Dar es Salaam. Najbardziej znaną jest plażą Coco. Biały piasek, smukłe palmy i lazurowe morze wyglądają jak kiczowata pocztówka, choć są jak najbardziej prawdziwe. Ta wyjątkowo urocze miejsce ujmuje nie tylko turystów. Pokochali ja również miejscowi, którzy chętnie tu przychodzą. Obnośni sprzedawcy sumiennie zaopatrują plażowiczów w piwo i lokalne przysmaki.

Wcale nie trzeba zapuszczać się w głąb lądu, żeby zapoznać się ze zwyczajami miejscowych. Pomoże w tym wizyta w Muzeum Wsi. To obok Muzeum Narodowego, kulturalna wizytówka miasta. Główną jego atrakcją jest skansen. Wrażenie jakie on robi jest dość dziwne: w samym centrum tętniącej życiem metropolii, nieopodal ulicy imienia Baracka Obamy, stoją kryte strzechą, afrykańskie chałupy. Można tu zasmakować życia w typowej tanzańskiej wiosce. A nawet porównać komfort chat z różnych regionów kraju. Całość wzbogacona jest o pokazy ludowych zwyczajów i rzemiosła. Najwięcej gapiów przyciąga oczywiście pokaz tańców plemiennych.

Jeśli komuś przypadł do gustu miejscowy folklor, może udać się na pobliski bazar rękodzieła. Całymi dniami, lokalni rzemieślnicy rzeźbią, strugają, malują kleją i tkają. Można też zaopatrzyć się w mniej lub bardziej wyjątkowe, kojarzące się z Tanzanią cudeńka: od obrazów i rzeźb, po rozmaite ozdoby, klapki i sandały.

Okiem mieszkańca

Jeśli kogoś bardziej niż klapki i świecidełka interesuje codzienne życie mieszkańców Dar es Salaam powinien udać się na inny targ, miejski targ rybny. Można tu obserwować rybaków przepakowujących i obrabiających złowione owoce morza oraz zaciekle targujące się gospodynie domowe. I choć okazji do trafienia całkiem dorodnych okazów nie brakuje, turyści musza pamiętać, że przez skażenie miejscowych wód powinno zachować się ostrożność. Najczęściej zaleca się starannie gotować ryby i w ogóle unikać tutejszych skorupiaków.

Czy wiesz, że?

·         w Muzeum Narodowym Dar es Salaam można obejrzeć znaleziska ze słynnego tanzańskiego Wąwozu Olduvai – kluczowego stanowiska w historii archeologii. Pośród wielu ważnych, poczynionych w nim odkryć, znaleziono liczące 2 mln lat, najstarsze szczątki człowieka w historii. W zbiorach Muzeum znajduje się ich kopia

·         choć Dar es Salaam jest siedzibą rządu i największym miastem Tanzanii, od 1981 roku oficjalną stolicą państwa jest Dodoma

·         nazwę Dar es Salaam nadali miastu osiedlający się na tutejszym wybrzeżu arabscy kupcy, co w ich języku oznacza „spokojna przystań”

·         miasto powstało 1860 roku jako letnia rezydencja sułtana Zanzibaru

Lotnisko

Do miasta można dostać się samolotem, korzystając z lotniska Dar es Salaam-Julius Nyerere (DAR).

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Dar es Salam

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.