Mapa

Tanie loty do Addis Abeby

Addis Abebę, której nazwa w języku amharskim oznacza „Nowy Kwiat” założył w XIX wieku cesarz Menelik II jako prezent dla żony Taitu Betul. Ponoć jednym z kryteriów wyboru miejsca przez cesarzową była obecność gorących źródeł siarkowych, doskonałych na cerę. Pustynną równinę, na której się znajdowały zamieniono w gaj przy pomocy super szybko rosnących eukaliptusów sprowadzonych z Australii. Dziś miasto stanowi serce Etiopii, reprezentuje jej wieloetniczną kulturę i pachnie kawą.

 

Tego nie można przegapić

 

Najdogodniejszym miejscem do rozpoczęcia zwiedzania miasta jest dzielnica Kirkos – można się po niej swobodnie poruszać pieszo i kolejno odkrywać ciekawe zakamarki. Odcinek między Meskel Square a Sidest Kilo pozwoli na zobaczenie Africa Hall, siedziby UNECA (jednostki ONZ odpowiedzialnej za starania w kierunku rozwoju i integracji państw Afryki), budynku parlamentu i innych placówek rządowych oraz najlepszych hoteli. W okolicy znajduje się też ciekawy architektonicznie gmach Uniwersytetu i Katedra Świętej Trójcy (w języku ahmarskim Kidist Selassie) – jedno z najważniejszych miejsc kultu etiopskiego kościoła ortodoksyjnego.

 

Na szczególną uwagę zasługują też dwa muzea. Muzeum „Czerwonego terroru” upamiętnia tragiczne wydarzenia związane z próbami likwidacji opozycji przez Komitet Koordynacyjny Sił Zbrojnych, znanego jako Derg. Wydarzenia te miały miejsce w latach 70-tych, ale rzutowały na kolejne dekady historii kraju. Prawdopodobnie wydarzenia te przyczyniły się do wielkiej fali głodu w latach 90-tych. Z kolei w Muzeum Narodowym można zobaczyć odlew Lucy, który upamiętnia odkrycie fragmentów szkieletu samicy Australopiteka w północnej Etiopii.

 

Odwiedzając Addis Abebę trzeba też wybrać się na jeden z największych bazarów w całej Afryce, Merkato. Oddaj się tradycji targowania do upadłego, którą praktykuje się tu od ponad osiemdziesięciu lat (bazar powstał w latach 30-stych). Natomiast na przedmieściach Addis Abeby znajduje się góra Entoto – można do niej podjechać samochodem, aby podziwiać panoramę okolic.

 

Oczami mieszkańca

 

W Addis Abebie mieszka prawdopodobnie aż osiemdziesiąt różnych grup etnicznych, mówiących tyloma właśnie językami. Pochodzą z różnych regionów kraju, w których zwyczaje, stroje i kuchnia znacznie się od siebie różnią. Z północy pochodzą Amharowie kojarzeni ze swoją muzyką i zdobionymi parasolami, z wybrzeża Danakilowie – dziś naród rybaków. W pewnym sensie można tu podejrzeć Etiopię w soczewce.

 

Etiopczycy to ubogi naród, ale jednocześnie niezwykle dumny ze swojej historii i kultury. Są też niezwykle serdeczni i otwarci, nie trudno będzie więc się z kimś zapoznać czy zjeść wspólny posiłek. Nowy przyjaciel z Etiopii podczas wspólnego obiadu może chcieć podawać jedzenie ręką prosto do ust – to oznaka serdeczności i jest tu zupełnie normalne. Nie odmawiaj, jeśli Etiopczyk zaprosi Cię do domu na kawę – przeoczyłbyś wtedy fantastyczny pokaz. Kawa w Etiopii jest jedną z najlepszych na świecie, a jej parzeniu towarzyszy ceremoniał. W większości etiopskich domów odbywa się on kilka razy dziennie – za każdym razem w ten samym sposób. Rozpoczyna się od przepędzenia złych duchów przy pomocy kadzideł, ziarna pali i rozbija, a następnie gotuje w dzbankach zwanych jebenie. Trzeba dodać, że wszystkiemu towarzyszy cudowny aromat.

 

Czy wiesz, że…

 

•  Meksyk cieszy się dużą sympatią Etiopczyków, dzięki wsparciu podczas włoskiej okupacji; na znak przyjaźni między tymi dwoma krajami w Addis Abebie powstał Mexico Square, a w Meksyku jest przystanek na trasie metra o nazwie Etiopia

 

•  z kolei na kampusie uniwersyteckim do dziś stoi pomnik Karola Marksa; jest to pozostałość po komunistycznej przeszłości państwa

 

•  pierwsze znaczki w Etiopii pojawiły się w 1908 roku; były drukowane we Francji


Lotnisko

 

Port Lotniczy Addis Abeba (ADD) w okolicy miasta Bole to największe lotnisko w Etiopii.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Addis Abeba

Często zadawane pytania

Jest jedno lotnisko w mieście Addis Abeba: Addis Abeba.
Delta, Gulf Air, Qatar Airways, Oman Air, Singapore Airlines, KLM, Qantas i Shenzhen Airlines latają do: Addis Abeba bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Addis Abeba, to Kwiecień.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.