Mapa

Tanie loty do Saragossy

Piękna architektura, porywające życie nocne i doskonała kuchnia - Saragossa ujmuje nawet najbardziej wybrednych turystów. Osobom poszukujących czegoś więcej, niż atrakcyjnej scenerii dla wymarzonego weekendu, miasto oferuje imponujące kościoły, a pielgrzymom, religijne skupienie w miejscu, gdzie po raz pierwszy objawiła się Maryja.

Tego nie można przegapić

Basilica de Nuestra Señora de Pilar to największy, po Sewilli i Santiago di Compostela, kościół na Półwyspie Iberyjskim. Zdobi ją 11 kopuł i cztery wieże. Powstała w miejscu, gdzie jak wieżą katolicy, w 40 roku naszej ery, Matka Boska ukazała się świętemu Jakubowi. Stojąc na marmurowej kolumnie, nakazała mu budowę w tym miejscu swojej świątyni. Święty spełnił jej wolę i postawił kaplicę, która na przestrzeni wieków była wielokrotnie powiększana i przebudowywana, aby w latach 1681-1872 osiągnąć swoją współczesną, imponującą formę.

W czasie objawienia, Maryja dała Jakubowi figurkę przedstawiającą swoją podobiznę. Dziś cudowna kolumna wbudowana jest w tylną ścianę kościelnej kaplicy, a cudowna figurka zdobi kościół, gdzie otocza się ją najwyższym kultem. Zgodnie z tradycją, wierni całują Maryję w policzek. Warto przyjrzeć się kopule, którą zdobią freski wykonane przez samego Goyę, we wczesnym okresie jego twórczości.

Drugim, najważniejszym zabytkiem Saragossy jest Aljafería. Wzniesiony w XI wieku pałac muzułmańskich władców jest najpiękniejszym, położonym poza Andaluzją mauretańskim zabytkiem. Po odbiciu Saragossy przez chrześcijan w XII wieku, pałac przebudowano, a jego głównemu patiu misternie zdobionemu przez mauretańskie łuki, nadano nazwę „Patio Świętej Izabeli”. Dziś w tej wyjątkowej scenerii mieści się regionalny parlament Aragonii, który udostępniony jest dla zwiedzających.

W miejscu dawnego, głównego meczetu w Saragossie, (który z kolei zbudowano na będącej tu wcześniej, rzymskiej świątyni) stoi Catedral de la Seo. Budowana od XII do XVII wieku katedra, ilustruje przekrój wszystkich, dominujących w tym czasie stylów architektonicznych: od romańskiego, do baroku. Północno-zachodnia fasada to bezcenny przykład architektury  mudéjar, łączącej wpływy chrześcijańskie i mauretańskie.

Nie można też przegapić pozostałości po rzymskim mieście: mieszczący 6 tys. widzów zabytkowy amfiteatr, miejskie mury, łaźnie oraz port rzeczny.

Okiem mieszkańca

Życie mieszkańców Saragossy najlepiej jest obserwować wieczorami, gdy wesoły tłum wylega na ulicę i zapełnia słynne w całej Hiszpanii, tutejsze bary tapas. Tradycyjne hiszpańskie przekąski urosły tu do formy sztuki, a lista godnych polecenia barów jest tak długa, że lepiej po prostu ruszyć za tłumem i… degustować. Dobrze jest zacząć od słynnej wśród miejscowych smakoszy dzielnicy El Tubo, która znana jest jako miejscowe zagłębie regionalnych przysmaków.

Czy wiesz, że?

•  nawiedzenie Świętego Jakuba jest jedynym objawieniem Matki Boskiej, które miało miejsce jeszcze za jej życia

•  w ścianie Bazyliki utkwiły dwa pochodzące z czasów wojny domowej niewybuchy. Wierzący uważają to za cudowne ocalenie świątyni

•  Bazylika w Saragossie uznana została w specjalnym plebiscycie, za jeden z „dwunastu skarbów Hiszpanii”

•  w Saragossie mieszka ponad połowa ludności całego regionu

•  wnętrze Bazyliki zdobi niezwykła, renesansowa figura przedstawiająca samego Boga

Lotnisko

Podróżni do Saragossy mogą korzystać z położonego 10 km na zachód od miasta lotniska (ZGZ).

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Saragossa

Często zadawane pytania

Jest jedno lotnisko w mieście Saragossa: Saragossa.
Qatar Airways, Vueling Airlines, Volotea, Air Europa, Ryanair, Air Europa Express, Air Leisure i Air China latają do: Saragossa bezpośrednio.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.