Mapa

Tanie loty do Rijeki

Rijeka ma w sobie wszystko, czego podróżni szukają w chorwackim mieście: widok na turkusową wodę Adriatyku, swojskich, sympatycznych mieszkańców, z którymi (jeśli się mocno postaramy) można prawie dogadać się w swoich językach i z absolutnie doskonałym jedzeniem. Ale Rijeka ma też swój wyjątkowy charakter, zbudowany na tradycji stoczniowej, ale i karnawałowej. Do tego dochodzi wysmakowana architektura po czasach Monarchii Austro-Węgierskiej i idealne plaże pobliskiej Opatiji.

Tego nie można przegapić

Najbardziej rozpoznawalnym miejscem w Rijece jest górujący nad miastem zamek Frankopanów położony na 138-metrowym wzgórzu. Warto się na nie wdrapać nie tylko ze względu na sam zamek i znajdujące się obok klasztor i kościół Franciszkanów, ale i dla pięknej panoramy Zatoki Rijeckiej, która można podziwiać popijając kawę (na wzgórzu znajduje się kawiarnia). Latem odbywają się tu wystawy, koncerty i spektakle teatralne na świeżym powietrzu.

Rijeka ma też do zaoferowania nieco bardziej nietypowe rozrywki, jak na przykład obserwacje nieba z lokalnego Centrum Astronomicznego. Nie tylko można się tu uzupełnić wiedzę z zakresu astronomii, ale i podziwiać widok okolic wzgórza Sveti Križ i zatoki. Furorę wśród przyjezdnych i mieszkańców, szczególnie tych zafascynowanych techniką robi natomiast Peek & Poke Computer Museum. To jedyne takie miejsce, łączące kawiarnię dla maniaków komputerowych i ekspozycję ponad tysiąca obiektów ilustrujących historię (krótką, ale jakże intensywną) komputerów.

Jeśli jednak do Rijeki przyjechałeś przede wszystkim poplażować, najlepiej odkrywać okoliczne plaże samochodem. Można wtedy codziennie docierać do nowych, albo wybrać jedną ulubioną. Z pięknych plaż słynie także pobliska Opatija, a są to między innymi Lido,  Tomasevac, Icici czy Peharovo.

Oczami mieszkańca

Aby lepiej zapoznać się z codziennym życiem Rijeki, dobrym pomysłem jest wybranie się na lokalny bazarek. Na Placa nie tylko można zaobserwować mieszkańców robiących zakupy i plotkujących, ale i zagadać ze sprzedawcami. Wizyta w porannych godzinach, szczególnie w sektorze rybnym, w którym wtedy dużo się dzieje, to nie lada przeżycie. Te same ryby będzie można potem zjeść z rożna w przybrzeżnych tawernach, popijając rakiję albo lokalne wina. To również doskonałe miejsca do tego, żeby na własnej skórze poczuć charakter miejscowego życia.

Rijeka znana jest także z hucznie obchodzonego karnawału, którego tradycja sięga średniowiecza, a w kolejnych wiekach pośród jego gości znajdowały najznamienitsze postaci Monarchii Austro-Węgierskiej. Najciekawsze przykłady karnawałowych zwyczajów można podejrzeć na przedmieściach Rijeki i w okolicznych miasteczkach – będą to tańce, przebieranki i zabawa przy muzyce.

Czy wiesz, że…

•  RMS Carpathia, statek, który próbował ratować rozbitków z Tytanika podczas katastrofy odbywał swoją trasę Nowy Jork-Rijeka; w miejskim muzeum można zobaczyć pamiątkową kamizelkę ratunkową należącą do jednego z pasażerów tragicznego rejsu

•  w 1984 roku w Rijece zainstalowano pierwszy na terenie ówczesnej Jugosławii bankomat; należał do banku Riječka Banka

•  w Rijece w latach 60-tych powstał pierwszy jugosłowiański zespół rockowy „Uragani”; jedną z kultowych ballad o tematyce miłosnej była piosenka „Školjka”

Lotnisko

Port lotniczy Rijeka (RJK) znajduje się około trzydzieści kilometrów od miasta.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Rijeka

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.