Mapa

Tanie loty na Minorkę

Słońce, turkusowe morze i biały piasek na plażach – to nie kiczowaty opis z katalogu biura podróży, tylko cała prawda o Minorce. Należąca do turystycznego archipelagu Balearów, znacznie różni się od siostrzanej Majorki i Ibizy. Prawie cały obszar niewielkiej wyspy zajmuje utworzony w 1933 roku rezerwat biosfery UNESCO, więc turystyka rozwija się tu w sposób zrównoważony, jak najmniej ingerując w naturalny krajobraz. Do rezerwatu należy też część przybrzeżnych wód, czyniąc z Minorki raj dla miłośników zarówno wycieczek pieszych rowerowych i konnych  jak i plażowania czy nurkowania.

Tego nie można przegapić

Na 216 kilometrach wybrzeża Minorki jest około 120 plaż. Krajobraz jest tu tak różnorodny, że choć wyspa liczy zaledwie 47 km wzdłuż i 16 km w  poprzek, każdy znajdzie coś dla siebie.

Pierwsza stolica Minorki, Citadella, to zabytkowe miasteczko z jasnymi fasadami niewielkich budynków i wąskimi uliczkami. Większość tutejszych budynków pochodzi z XVIII i XIX wieku, a odbite na nich piętno czasu nadaje miastu charakteru i tajemniczości. Plaże wokół położonego na zachodnim krańcu wyspy miasta są niewielkie, wciśnięte między strome klify i wielkie głazy. Pełno tu zachwycających zakątków, a wyrzeźbione w skałach fantazyjne groty i jaskinie są rajem dla miłośników nurkowania. Jednym z takich miejsc jest Pont d’En Gil. To rzucone w morze, jakby skalne molo z wynurzającym się z wody otworem na kształt mostu. Okolice te najpiękniej wyglądają o zachodzie słońca, który widać stąd jak na dłoni.

Najbardziej jednak znaną skałą na Minorce, jest ta, w której mieści się Cova d’en Xoroi. Jest to olbrzymia, naturalna jaskinia znajdująca się na wysokości kilkudziesięciu metrów nad poziomem morza. Wchodzi się do niej po wykutych w zboczu skały kilkudziesięciu stopniach. W środku mieści się klimatyczny klub z dyskoteką i dwoma barami. Wciągu dnia w tej niespotykanej scenerii z przepięknym widokiem na morze można wypić drinka, wieczorem odbywają się tu regularne imprezy. Jakby tego było mało, Cova d’en Xoroi znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie jednej z największych, piaszczystych plaż Minorki, Cala en Porter. Rozłożyste połacie białego piasku są ulubionym miejscem plażowiczów.

Na rozległych, porośniętych trawą mokradłach rezerwatu S'Albufera d'Es Grau Nature, miłośnicy przyrody mogą poza sezonem obserwować niezliczoną ilość miejscowych ptaków. Po tej samej, wschodniej stronie wyspy mieści się obecna stolica Minorki Maó. Zbudowa miasta jest nieco bardziej współczesna niż Citadelli z widocznymi wpływami brytyjskimi.

Zachwycające krajobrazy Minorki zdobią rozrzucone gdzieniegdzie kamienne megality, pozostałości z rozwijającej się tu ponad 5 tys. lat temu kultury talayotyckiej. Niektóre z nich, nazywane przez archeologów talayotami, uformowane są w stożki, inne ustawione w formie litery „T” to taule, a navety przypominają kształtem odwrócone łodzie. Do dziś zastosowanie

tutejszych megalitów nie jest w pełni wyjaśnione. Jednak najważniejszą pozostałością kultury talayotyckiej na minorce są wykute w skale groty Cales Coves, pełniące w przeszłości rolę grobowców.

Okiem mieszkańca

Kontrolowany napływ turystów sprawia, że na Minorce życie toczy się swoim spokojnym, południowym trybem. Wieczorami mieszkańcy wylegają na ulice Citadelli czy Maó spacerując i przesiadując w restauracjach. Niektórzy wystawiają na ulice krzesła i stoły, aby korzystając z wieczornego chłodu, pogawędzić z sąsiadami. I choć wyspa od dwustu lat jest częścią Hiszpanii, nieodłącznym elementem tych biesiad, jest typowy brytyjski trunek – gin. Pamiątka z czasów gdy wyspa zajmowana była przez Brytyjczyków. Gin pije się tu w lokalnej, orzeźwiającej wersji: czyli rozcieńczony lemoniadą z dużą ilością lodu. Drink ten nazywany „pomadą” mieszkańcy Minorki pijają po kolacji.

Czy wiesz, że?

* znany na całym świecie majonez pochodzi z Maó, a jego nazwa pochodzi od hiszpańskiego „Salsa Mahonesa”  

* port w Maó to drugi po Pearl Harbour największy port na świecie. Ma 5 km długości, 900 m szerokości, 30 metrów głębokości

* z położonej na zachodnim krańcu wyspy Citadelli bliżej jest na Majorkę, niż do leżącego po drugiej stronie wyspy Maó

* Minorka jest pierwszym miejscem w Hiszpanii, gdzie wschodzi słońce. Wschody te najlepiej oglądać jest w wysuniętym na wschód Maó, a zachody w położonej na zachodzi Citadelli

Lotnisko

Odległe o niecałe 5 km od Maó, El aeropuerto de Menorca lub nazywane czasem El aeropuerto de Mahón (MAH) ma jeden terminal i jest jednym z mniejszych w Hiszpanii. W sezonie letnim lądują tu głównie turystyczne czartery. Rocznie korzysta z niego około 2 mln podróżnych.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Minorka

Często zadawane pytania

Jest jedno lotnisko w mieście : Minorka.
Qatar Airways, Transavia France, transavia, Vueling Airlines, Volotea, Alitalia CityLiner, Alitalia i eurowings latają do: Minorka bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Minorka, to Kwiecień.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.