Mapa

Tanie loty do Kapsztadu

Najstarsze miasto w Afryce Południowej założone przez Holenderską Kompanię Wschodnioindyjską. Otoczone z trzech stron wodą, u podnóża dostojnej Góry Stołowej, ze swoimi plażami, architekturą i winnicami nazywane jest przez mieszkańców „Miasto-matka”.

Tego nie można przegapić

Absolutnie największym atutem Kapsztadu jest jego unikatowe położenie nad zatoką i u podnóża góry. Najlepiej podziwiać otaczającą przyrodę w całej okazałości z perspektywy kolejki linowej. Obracający się wokół własnej osi wagonik pozwala na chłonięcie krajobrazu ze wszystkich stron. Kolejka wjeżdża na górę z prędkością 10 metrów na sekundę, a wagonik jest dociążony zbiornikami z wodą do zamortyzowania ewentualnych silnych powiewów wiatru.

Po zapoznaniu się z Górą Stołową i jej otoczeniem z lotu ptaka, można zabrać się za odkrywanie jej z bliska. Na przykład na spacerze po Kirstenbosch National Botanical Garden. To prawie 530 hektarów wspaniałej przyrody, z czego część zajmuje Królestwo Florystyczne i aromatyczne ogrody. Rosnące tam rośliny afrykańscy szamani wykorzystują do leczenia i odprawiania magii. Tutaj też znajduje się Good Hope Nature Reserve – idealne miejsce do podejrzenia dzikiego życia antylop i zebr, a także do relaksu na pięknych, cichych plażach. Warto w tym miejscu nadmienić, że Kapsztad był pierwszym miastem pozaeuropejskim, który otrzymał status Błękitnej Flagi, przyznawany najczystszym i najbezpieczniejszym plażom na świecie. Jeśli nadal będzie Ci mało kontaktu z przyrodą w Simonstad można odwiedzić siedliska pingwinów.

Jest jeszcze Robben Island z muzeum przerobionym z dawnego więzienia, w którym przez 18 lat więziono Nelsona Mandelę. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla został tam osadzony za rzekome akty sabotażu w ramach swojej działalności na rzecz praw czarnoskórej ludności RPA.

Oczami mieszkańca

Kapsztad ma pewną zaletę, której mogą mu pozazdrościć niektóre, często popularniejsze kierunki wyjazdowe: przemiłych mieszkańców. Dobre oceny w tym kryterium windują to miasto w rankingach na najprzyjaźniejsze miejsca wakacyjne.

Jak przystało na miasto, które wydało na świat noblistę w dziedzinie literatury Johna Coetzee, mieszkańcy Kapsztadu zdają się mieć wyjątkową słabość do czytania. Targi książki i księgarnie mają tu wyjątkowe powodzenie. Jeśli masz ochotę, poznać lokalne życie, wybierz się do jednej z nich, zamów kawę, usiądź w wygodnym fotelu i zainicjuj rozmowę o najnowszych publikacjach z siedzącą obok osobą. Warto wybrać się też na polowanie na okazje na targ Milnerton w Paarden Eiland. Oldskulowy sprzęt fotograficzny, dziełka sztuki czy meble to tylko niektóre ze skarbów, które możesz tu znaleźć.

Wieczorem – tak jak mieszkańcy wybierz się do jednego z pubów organizujących quizzy. Wejściówki są symboliczne, nagrody atrakcyjne, a atmosfera niepowtarzalna. Przed pójściem przewertuj encyklopedię, bo możesz w jednym z pubów trafić na słynny zespół nauczycieli ze szkoły Westerford.

Podobno znają odpowiedź na każde pytanie i trudno ich pokonać.

Czy wiesz, że…

* w Kapsztadzie po raz pierwszy dokonano przeszczepu ludzkiego serca; operację w 1967 roku w klinice Grooteschuur przeprowadził kardiochirurg dr Christiaan Barnard

* w 1850 roku wybudowano na Cape Point latarnię morską, żeby zwiększyć bezpieczeństwo żeglarzy; jej lokalizacja okazała się jednak feralna - położona na dużej wysokości często zakryta była przez chmury; dotkliwie doświadczyła tego załoga portugalskiego statku "Lusitania", który rozbił się tu w 1911 roku

* w Kapsztadzie niemal równorzędnie funkcjonują trzy języki: afrikaans (36%), xhosa (30%) i angielski (28%)

Lotnisko

Port lotniczy Kapsztad (CPT) to drugie co do wielkości lotnisko w Republice Południowej Afryki.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Kapsztad

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.