Mapa

Tanie loty do Donegal

„Tutaj jest inaczej” (up here it's different') - mówią z silnym akcentem mieszkańcy Donegal. Położone na północnym-zachodzie Irlandii, w hrabstwie o tej samej nazwie miasto Donegal, nie jest ani największą metropolią, ani nawet administracyjną stolicą. Jest natomiast jego historycznym sercem, w którym stoi zamek słynnego klanu O’Donnellów, którzy do XVII wieku bronili Irlandczyków przed protestanckimi najeźdźcami.

Tego nie można przegapić

Z Donegal bliżej jest do Irlandii Północnej niż innych regionów kraju. Z sąsiednim hrabstwem łączy je od południa krótki szlak graniczny. Od zachodu, rozciąga się natomiast Ocean Atlantycki. Dlatego ten odosobniony zakątek nazywa się często „dzikim dzieckiem Irlandii”. Z pewnością dziki jest tutejszy krajobraz. Skaliste szczyty i szerokie, piaszczyste plaże urokiem dorównują hrabstwu Kerry, ale tutejsze szlaki nie są tak uczęszczane, bo tylko najbardziej zdeterminowani docierają do Donegal i gotowi są stawić czoła tutejszej, kapryśnej pogodzie.

Samo miasteczko jest bezcenną bazą wypadową dla turystów szukających, nielicznych w tych stronach, pokojów gościnnych i restauracji. W centrum, nazywanym przez miejscowych „Diamentem”, znaleźć można kilka tradycyjnych pubów i przytulne pensjonaty, prowadzone przez życzliwych i sympatycznych miejscowych.

Nad miastem góruje wzniesiony w 1574 roku zamek O’Donnellów. Klanu, który konsekwentnie bronił Irlandii przez najazdem Anglików. Kiedy w 1607 roku nie byli w stanie dłużej stawiać czoła najeźdźcy, wódz klanu Rory O’Donnell podpalił zamek i uciekł do Francji, otwierając tym samym drogę protestanckim osadnikom do Północnej Irlandii. Był to początek ciągnącego się do dziś irlandzko-brytyjskiego konfliktu. Dziś odrestaurowany zamek w sezonie letnim, otwarty jest dla zwiedzających.

W mroczną aurę miasta, doskonale wpisują się stojące nad przystanią, gotyckie ruiny franciszkańskiego opactwa z zabytkowym cmentarzem. To tu w XVII wieku, zakonnicy zgromadzili średniowieczne podania i stworzyli słynną „Kronikę Czterech Mistrzów” opisującą dzieje Irlandii od Wielkiego Potopu, do czasów im współczesnych. W centrum Donegal stoi ich pomnik, który dziś służy jako miejsce spotkań dla deskorolkarzy.

Okiem mieszkańca

Położenie Donegal, choć malownicze, od wieków skazywało miasto na dużą izolację od reszty kraju. Do dziś jest to region słabo rozwinięty i rzadko uczęszczany. Konflikty trawiące Irlandię Północną nie pozostawały bez wpływu na mieszkańców Donegal, skutecznie hamując tutejszy rozwój gospodarczy i turystyczny. Wraz z poprawą sytuacji sąsiadów, do Donegal coraz częściej zaglądają inwestorzy i szukający nieprzetartych szlaków miłośnicy aktywnego wypoczynku.

Czy wiesz, że?

•  najdalej wysunięte na północ irlandzkie hrabstwo Donegal, to zdaniem jego mieszkańców… „Południe”. W przeciwieństwie do „Północy” (Irlandii Północnej), znajdującej się tuż za jego wschodnią granicą

•  zaledwie 20 km liczy wewnętrzna, republikańska granica hrabstwa Donegal

•  w hrabstwie Donegal mieszka najwięcej użytkowników rdzennego języka irlandzkiego w kraju

•  50 km od miasteczka Donegal znajdują się klify Slieve League, jedne z najwyższych w Europie

Lotnisko

Ruch turystyczny w Donegal obsługuje regionalne lotnisko Aerfort Dhún na nGall (Donegal Airport, CFN). 

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Donegal

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.