Mapa

Tanie loty do Cebu

Królowa miast południa – tak mówi się o Cebu, największym porcie na Filipinach i kolebce tutejszego chrześcijaństwa. Leży na wyspie o tej samej nazwie, jednej z większych na archipelagu. Otacza ją ponad 167 mniejszych wysepek. Położone na obrzeżach miasta plaże od lat są w czołówce najpiękniejszych na Pacyfiku.

Tego nie można przegapić

Dla Europejczyka, liczące około miliona mieszkańców Cebu może wydać się chaotyczne i zatłoczone. Warto jednak przyjrzeć mu się dokładniej, bo odegrało ważną rolę w historii Filipin. W roku 1521 na zlecenie króla Hiszpanii dotarł tu Ferdynand Magellan. Przekonał miejscowego króla, by przyjął chrześcijaństwo i poddał się Hiszpanii. W tym samym czasie ochrzczono 700 innych mieszkańców wyspy. Na pamiątkę tych wydarzeń, 14 kwietnia nad brzegiem morza ustawiono drewniany krzyż, a królowa wyspy, która przyjęła hiszpańskie imię Juana, otrzymała w prezencie figurkę dzieciątka Jezus. 

Dziś pierwszy wzniesiony na Filipinach krzyż, a raczej jego kopia, z ukrytymi w środku resztkami oryginału (którego części podobno wykradane były i używane na opał przez nie do końca świadomych jego świętości miejscowych) wraz z figurką Santo Niño są najważniejszymi relikwiami w kraju. Można je obejrzeć w kamiennej rotundzie z 1841 roku. Wewnątrz jej kopuły widnieje wizerunek Magellana wznoszącego krzyż (a raczej miejscowych, robiących to za niego).

Obok rotundy znajduje się najstarszy kościół na Filipinach: zbudowana 44 lata po przybyciu Magellana Basilica Minore del Santo Niño. Po lewej stronie ołtarza oglądać można słynną, flamandzką figurkę dzieciątka. Filipińczycy wieżą że ma ona cudowne właściwości. Potwierdza to fakt, że ocalała po trzech pożarach, które na przestrzeni wieków trawiły bazylikę. W swojej obecnej formie kościół stoi tu od 1737 roku, zyskał status bazyliki w roku 1965, w czasie obchodów 400–lecia filipińskiego chrześcijaństwa. Co niedzielę na jej dziedzińcu odbywa się jarmark. Kupić na nim można podobizny Santo Niño, wodę święconą i świeczki, które pielgrzymi tłumnie palą na dziedzińcu (co może tłumaczyć liczne pożary w historii kościoła). Odbywa się też tu największy w Cebu festiwal Sinulog, poświęcony figurce Santo Niño.

Zwiedzając tłoczne i ruchliwe Cebu nie można zapomnieć o otaczającej miasto przepięknej przyrodzie, zachwycających plażach i sąsiednich rajskich wyspach Mactan, Bantayan i Malapascua. Ulubioną przez miejscowych atrakcją jest też sanktuarium motyli w ogrodzie słynnego lepidopterologa Juliana Jumalona. Przed śmiercią zebrał on pokaźną kolekcję tych owadów, którą dziś można oglądać w jego domu. Są tu też zaskakujące formy i obrazy wykonane z motylich skrzydeł, w tym na przykład portret filipińskiego prezydenta.

Okiem mieszkańca

Bogata historia Cebu, gęste zaludnienie wyspy i jej znaczenie gospodarcze sprawiają, że tutejsi mieszkańcy uchodzą na Filipinach za ludzi wielkomiejskich i światowych. Używany tu dialekt Cebuano, uważa się za najbardziej szlachetną formę języka używanego w regionie Visayas. Jest on też najbardziej prestiżowy.

Czy wiesz, że?

* Cebu jest najstarszym miastem na Filipinach 

* tutejszy port jest największy w kraju i działa w nim 80% filipińskich przedsiębiorstw żeglugowych

* nazwa Cebu pochodzi od starodawnego cebuańskiego słowa „sibu” lub „sibo” oznaczającego handel 

* w latach dziewięćdziesiątych do użycia weszło słowo Ceboom – oznaczające boom gospodarczy, jaki był udziałem Cebu w tym okresie

Lotnisko

Na sąsiedniej wyspie Mactan, mieści się lotnisko Mactan–Cebu (CEB).

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Mactan-Cebu

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.