Mapa

Tanie loty do Agadiru

„Przeznaczenie zadecydowało o zniszczeniu Agadiru, jego odbudowa zależeć będzie od naszej wiary i woli” – oznajmił w 1960 roku król Maroka Mohamed V, na wieść o tragicznym trzęsieniu ziemi, które zburzyło miasto. Kataklizm nie zniszczył jednak tego, co Agadir ma najcenniejsze: 300 słonecznych dni w roku, ciepłego Atlantyku i 10 km szerokich, piaszczystych plaż. Dziś są one wizytówką Agadiru, najbardziej popularnego ośrodka wypoczynkowego w Maroku.

 

Tego nie można przegapić

 

29 lutego 1960 w ciągu piętnastu sekund historyczna zabudowa Agadiru zamieniła się w stos gruzu. W tragicznym trzęsieniu ziemi zginęło 15 tys. osób, a ponad 20 tys. straciło dach nad głową. Ale mieszkańcy nie poddali się i rok po kataklizmie trwały już prace nad odbudową miasta.

 

Dzisiejszy Agadir zdecydowanie różni się od innych marokańskich miast. Ulice są tu szerokie i ułożone prostopadle do siebie, a wzdłuż plaży ciągnie się nowoczesna promenada. Agadir bardziej przypomina amerykańskie metropolie niż Marakesz czy Casablancę. Architektura miasta łączy w sobie modne w latach sześćdziesiątych modernistyczne, betonowe budynki z tradycyjnym, marokańskim wystrojem.

 

I choć tutejsza medyna, gdzie tradycyjnie mieszczą się wszystkie najważniejsze budynki arabskiego miasta, również została w całości zniszczona, włoski artysta Coco Polizzi postawił sobie za cel odbudowanie jej w autentycznym marokańskim stylu. Prace rozpoczęły się w 1992 roku. Kompleks wykonano z kamienia, drewna i ziemi pochodzących wyłącznie z najbliższych okolic miasta. Jak w każdej arabskiej medynie, nie brak tu też tradycyjnych, drobnych sklepików i straganów z pamiątkami.

 

Innym, najbardziej znanym widokiem Agadiru jest górujące nad wybrzeżem wzgórze, na którego szczycie mieściła się kiedyś berberska twierdza, Kazba. Wieczorem, na jego zboczu świeci się arabski napis „Allah, Ojczyzna, Król”. W ciągu dnia warto poświęcić 20 minut i wdrapać się na jego szczyt, bo chociaż z twierdzy pozostał jedynie okalający ją mur, zapierający dech widok na Atlantyk, port i całe miasto pozostał. Na turystów czekają tu też miejscowi oferujący przejażdżki na wielbłądzie.

 

Osoby faktycznie zainteresowane berberyjską kulturą powinny odpuścić sobie wycieczki na wielbłądach i udać się do tutejszego muzeum, gdzie obejrzeć można wystawę poświęconą sztuce i kulturze Berberów.

 

Okiem mieszkańca

 

Souk El Had to największe targowisko w Agadirze. Jest także jedynym, które nie zostało zalane przez sprzedawców pamiątek i plastikowej tandety. Ponieważ w okolicach głównej bramy kręci się sporo turystów, warto wybrać któreś z bocznych wejść. Na zaszytych w głębi bazaru straganach można obserwować codzienne życie mieszkańców Agadiru, handlarzy oleju arganowego, szafranu, mebli i niezliczonych odmian warzyw i owoców. Wybierając się na bazar pamiętać trzeba o stroju zakrywającym nogi i ramiona.

 

Czy wiesz, że?

 

* Agadir słynie ze świetnych warunków do gry w golfa, dostępne są tu trzy pola golfowe na najwyższym międzynarodowym poziomie

 

* w mieście jest 130 kortów tenisowych

 

* Souk El Had liczy 3000 straganów

 

* w Agadirze jest też katolicki kościół św. Anny, gdzie odbywają się msze  w różnych językach

 

Lotnisko

 

Połączenia lotnicze z Agadirem obsługuje lotnisko Port lotniczy Agadir-Al Massira (AGA) oddalony 22 km od miasta.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Agadir

Często zadawane pytania

Jest jedno lotnisko w mieście Agadir: Agadir.
Canarias Airlines, Transavia France, Qatar Airways, transavia, Norwegian Air International, Air Arabia Maroc, Norwegian Air Sweden i eurowings latają do: Agadir bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Agadir, to Marzec.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.