Mapa

Tanie loty do Bolonii

Włosi mówią o Bolonii, że jest „erudycyjna, czerwona i gruba”. Erudycyjna, bo mieści się w niej jeden z najważniejszych Uniwersytetów na świecie, czerwony to dominujący kolor bolońskich dachów. Grubą nazywają ją zazdrośnicy z innych włoskich miast, bo słynie z doskonałej kuchni.

Tego nie można przegapić

Bolonia to miasto studentów, jest ich tutaj ponad 100 tysięcy. Nic dziwnego, każdy chce studiować na uczelni, z którą wiążą się takie nazwiska jak Dante Alighieri, Francesco Petrarca, czy Umberto Eco. Oficjalnie, uważa się ją za pierwszy Uniwersytet na świecie, ponieważ został ufundowany w 1088 roku. Pośród uczelnianych sal warto odszukać salę anatomiczna ze stołem do wykonywania sekcji zwłok. Ma ona formę auli, na której zasiadali studenci i wykładowcy, obserwując i dyskutując przebieg sekcji. W tym właśnie miejscu około 1300 roku została przeprowadzona pierwsza udokumentowana operacja tego typu.

Mieszkający w Bolonii studenci mają swoje zdanie na temat głównego placu w mieście, czyli Piazza Maggiore in Bologna. Uważają, że powinno się go przechodzić po brzegach, zamiast przez środek. Ci, którzy nie stosują się do tej zasady ryzykują, że nigdy nie ukończą studiów. Jeśli macie już obronę za sobą, możecie swobodnie obejrzeć Fontannę Neptuna, ratusz i Basilica di San Petronio. Jest to piętnasty co do wielkości kościół na świecie, długi na 132 metry, szeroki na 66. Wewnątrz można odnaleźć imponujące organy, których ufundowanie w XV i XVI wieku było wielkim wydarzeniem w świecie włoskiej muzyki. W bazylice znajduje się też kontrowersyjny fresk, przedstawiający scenę z „Piekła” Dantego, w której demony i ogień pochłaniają Mahometa. Obraz obrażający uczucia Muzułmanów był przyczyną dwóch prób terrorystycznych, udaremnionych przez włoską policję.

Spacerując po Bolonii warto tez odwiedzić kompleks siedmiu kościołów, Santo Stefano, i wspiąć się Torre degli Asinelli, żeby przyjrzeć się miastu z perspektywy ptaka. Jedną z najważniejszych kolekcji włoskiego malarstwa można natomiast podziwiać w Pinacoteca Nazionale in Bologna. Można tam znaleźć dzieła Raffaella, Carracciego, czy Reni'ego.

Oczami mieszkańca

Włoskie malarstwo ma jednak w Bolonii silną konkurencję: motocykle. Kultowe czerwone motocykle Ducati. Doczekały się własnego muzeum w samej Bolonii. Z tego regionu pochodzą też Ferrari i Lamborgini, nie ma się więc co dziwić, że miasto co roku jest gospodarzem jednego z najważniejszych Motor Shows.

Jeśli ktoś wybiera się do Włoch na zakupy, to raczej nie wybiera Bolonii jako miasta docelowego. Jej mieszkańcy pewnie dziwią się temu trendowi. Można tu znaleźć mnóstwo modnych outletów, małych pracowni artystycznych i zakładów szewskich, wykonujących buty na zamówienie. Za „modowy prostokąt” uważa się obszar między ulicami Via Rizzoli, Via D’Azeglio, Via Farini i Via Castiglione. Tam można zaszaleć w eleganckich sklepach znanych marek. Bardziej swojski zakupowy klimat odnajdziemy na Via Indipendenza. W bolońskie smakołyki można się zaopatrzyć na targu Mercato di Mezzo, a na Piazza 8 Agosto w każdy piątek i sobotę otwierają się stragany z rękodziełem, ubraniami i przedmiotami z drugiej ręki. Najbardziej znany pchli targ odbywa się natomiast w każdy drugi weekend miesiąca na Piazza Santo Stefano.

Wiemy już, że bolończycy lubują się w anatomii, o czym świadczy aula ze stołem do przeprowadzania sekcji zwłok. Ale to nie wszystko. Znajduje się też tutaj niezwykłe i szokująca dla osób o słabszych nerwach Muzeum Anatomii Patologicznej. Zastanawiacie się, jakie dominują tam eksponaty? Otóż są to w większości ludzkie organy zaatakowane przez groźne choroby.

Czy wiesz, że...

•jednym z najsłynniejszych mieszkańców Bolonii jest Umberto Eco, pisarz, filozof i krytyk literacki, autor słynnego „Imienia Róży”

•w słynnej, przypominającej mortadelę szynce bolońskiej wyjątkowo rozsmakowali się Amerykanie; co roku spożywają jej około 360 milionów kilogramów

•trudno nie zauważyć, że znacząca część bolońskiej architektury to arkady i portyki; ich łączna długość to ponad 40 kilometrów; ich obecność okazuje się zbawienna zarówno podczas upałów, jak i intensywnych opadów deszczu, czy śniegu

Lotniska

Port Lotniczy w Bolonii to Bolonia International (BLQ).

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Bolonia

Często zadawane pytania

Jest jedno lotnisko w mieście Bolonia: Bolonia.
Delta, SkyUp Airlines, KLM Cityhopper, KLM, transavia, Singapore Airlines, Air Moldova i Kenya Airways latają do: Bolonia bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Bolonia, to Marzec.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.