COVID-19 (koronawirus) może mieć wpływ na Twoje plany podróży. Dokądkolwiek się udajesz, znajdziesz najnowsze porady tutaj.

Wiadomosci Porady Poznań atrakcje: 12 super miejsc

Wszystkie artykuły

Poznań atrakcje: 12 super miejsc

Na dole Malta, koziołki w górze, Poznań atrakcje ma małe i duże. Skyscanner przedstawia listę miejsc, których zwiedzanie to prawdziwa przyjemność.

1. Poznań atrakcje: Centrum Kultury Zamek

Jeśli chodzi o Poznań atrakcje, przeżycia i duszę, to trzeba zacząć od tego, co twórcze. W dawnej siedzibie Wilhelma II, cesarza Niemiec, mieści się barwna instytucja kultury. Promuje ona sztukę wizualną, teatr, film, muzykę i książki. Inspiruje do dyskusji na tematy społeczne i o historii. Poza bogatym programem wystaw, debat i wydarzeń, można tu przyjść zwiedzić sam zamek z komentarzem przewodnika. Obiekt jest czynny każdego dnia, w godz. 9-22. Wystawy dostępne są od wtorku do niedzieli od 12 do 20. Tutaj sprawdź, co ciekawego dzieje się w Zamku, podczas Twojego pobytu w Poznaniu.

Poznań atrakcje: Centrum Kultury Zamek

2. Śródka

Leży na wschód od Ostrowa Tumskiego. To dzielnica Poznania, której nazwa pochodzi od jarmarków, które kiedyś miały miejsce w każdą środę. Jeśli chodzi o hasło Poznań atrakcje, to można tutaj przejść zamkniętym dla aut Mostem Jordana. Od roku jedną z głównych atrakcji tej okolicy jest mural. Adres: Śródka 3/Rynek Śródecki/Filipińska. Poza nim, można tu zobaczyć pierwszy ceglany budynek w Polsce. Chodzi o kościół Św. Jana Jerozolimskiego z 1188 roku . Ze Śródki jest już tylko rzut beretem do Jeziora Maltańskiego.

Śródka wpisuje się w hasło "Poznań atrakcje w swoim stylu"

3. Poznań atrakcje nad atrakcjami: Termy Maltańskie

Na hasło „Poznań atrakcje” od razu przychodzą na myśl Termy Maltańskie. Wzniesiony na fali Euro 2012 wodny park do dziś jest największym obiektem tego typu w Polsce. Posiada baseny sportowe i rekreacyjne, zjeżdżalnie, hot tub, basen solankowy, brodziki dla dzieci. Można tu spokojnie spędzić cały dzień. Ale to nie koniec. W strefie saun (dress code to strój Adama) odpoczniesz między innymi w łaźni tureckiej, parowej czy tężni solnej.

Poznań atrakcje nad atrakcjami

4. Festiwale, czy Poznań atrakcje na poziomie

Festiwal teatralny „Malta” rozsławił Poznań na całą Polskę. Ale ta kultowa już impreza dopiero otwiera listę ciekawych imprez w mieście. Co roku w lutym w wybranych kościołach odbywa się Maraton Biblijny. W trzeci weekend kwietnia trwają tak zwane „Dni Ułana”. Na poczatek lata, w drugiej połowie czerwca odbywa się Jarmark Świętojański. Zobacz hipsterskie dzielnice na świecie.

Festiwale w Poznaniu

5. Parowozownia Wolsztyn

To prawdziwa gratka dla tych, co lubią pociągi i historię transportu. Półtorej godziny drogi od Poznania w kierunku płd-wsch miesci się muzeum. Są tam zbiory latarni torowych czy z ponad stuletnimi wykazami wagonów. Gwiazdy tego miejsca to zabytkowe pociągi. Obiekt powstał na przełomie XIX i XX wieku. Pierwsza linia w tej okolicy zaczęła działać w 1886. Łączyła Wolsztyn ze Zbąszyniem. Tutaj poznasz ciekawe skanseny w Polsce.

Parowozownia Wolsztyn

6. Poznań atrakcje: kuchnia regionu

O kuchni z regionu można by napisać niejedną książkę. Gdy chodzi o Poznań atrakcje i smaki idą ze sobą w parze. My więc wspomnimy tutaj tylko o daniach must eat. Dla lubiacych słodkości przysmakiem nr 1 są rogale świętomarcińskie. Ale uwaga! Nie jest to smakołyk typu fit. Porządny poznański croissant jest polany grubą warstwą lukru, wypełniony orzechami i masą z maku i marcepanu. Z dobrą kawą wypitą na rynku tworzy idealne lokalne śniadanie na słodko. Kuchnia regionu kojarzy się głównie z pyrami, czyli ziemniakami. I faktycznie poznaniacy doszli do perfekcji, jeśli chodzi o ich zrobienie. Są pyry z gzikiem, ze śmietaną i cebulą. Do innych dań należą plyndze, czyli placki z ziemniaków i słynne szare kluski.

Kuchnia wielkopolska to synonim hasła "Poznań atrakcje"

7. Cytadela

Dawniej Wzgórze Winiarskie (tak! z winnicami!), od końca lat 20-tych XIX wieku twierdza niemiecka, a po wojnie park miejski. Warto tu przyjść na jeden z wielu koncertów. Grane są tu na wielkiej łące w samym sercu parku. Można też zobaczyć jeden z trzech Dzwonów Pokoju na świecie. Pozostałe znajdują się w Nowym Jorku i Hiroszimie. Albo dwa muzea wojskowe. Park Cytadela jest też przestrzenią dla instalacji artystów. Najbardziej znana jest ta stworzona przez Magdalenę Abakanowicz. Składa się ona ze rdzawych rzeźb, które wygladają jak ludzkie sylwetki.

Winiarnia

8. Nowa Synagoga

To ponad stuletnia budowla o ciekawej i tragicznej historii. Jest dziś ostatnią wolno stojącą synagogą w Poznaniu. Podczas II Wojny Światowej zdjęto z niej dekoracje i zmieniono w pływalnię dla żołnierzy Wehrmachtu. Po wojnie została pływalnią miejską. Takie jej wykorzystanie budziło jednak sprzeciw. W ramach dyskusji nad przyszłością synagogi w 2007 r. odbył się na jej terenie happening. Nosił tytuł p”Bar micwa pod wodą”. Jego inicjator to artysta Noami Braslavski. Pokazał on żydowskie rytuały odtworzone właśnie pod wodą.

Poznań atrakcje klasycznie? Stare Miasto!

9. Koziołki poznańskie

Kraków ma hejnał mariacki, a Poznań atrakcje ten samej rangi – koziołki na zegarze ratusza. Każdego dnia w południe koziołki bodą się ku uciesze dzieci i turystów. Zegar z koziołkami powstał już w XVI wieku. Ale podczas burzy w 1675 roku zniszczył go piorun. Ten, który możemy oglądać dzisiaj, pokazano tuż przed wybuchem I Wojny Światowej. Nie jest to może najbardziej wyszukana atrakcja w mieście, ale nie mogło jej zabraknąć na naszej liscie. Co ciekawe, w PRL-u „koziołkami” nazywano popularna loterię, w której typowano po trzy liczby. Zwycięzcy wygrywali atrakcyjne nagrody: wycieczki zagraniczne, auta, motocykle, działki i AGD.

Myślisz Poznań atrakcje. Mówisz koziołki.

10. Stary Browar

W kategorii „Poznań atrakcje najbardziej znane” – Stary Browar byłby na podium. Pod względem spedzania czasu i wyglądu. Nagroda Złoty Ołówek nie została tej budowli przyznana przez przypadek. Czerwona cegła wykończona szkłem i stalą, wewnątrz posadzka w formie szachownicy i całość w wyrazistym oświetleniu. To robi wrażenie! A jakie są jego inne zalety? Na przykład, wewnątrz znajduje się centrum handlowe. Stary Browar pełni funkcję przestrzeni dla artystówj. Znalazły się tu prace między innymi Igora Mitoraja czy performera z Japonii, Henyo-Penyo Myomyonmyo. Zamiast wyprawy po zakupy możesz więc bardziej przyjść do galerii. Poczytaj o innych, ciekawych obiektach w Polsce.

Poznań atrakcje

11. Jeżyce

Jeśli w dzieciństwie kochałeś bohaterów książek Małgorzaty Musierowicz, koniecznie odwiedź Jeżyce. To właśnie od nazwy tej dzielnicy powstała nazwa cyklu jej książek o rodzinie Borejków, Jeżycjada. Nawiązując z humorem do Iliady. Dom Mili, Pyziaka i innych członków rodziny znajdował się w kamienicy pod adresem Roosevelta 5. Pośród secesyjnych budynków Jeżyc są też super knajpki z klimatem. A na murach znajdziesz jedne z ciekawszych przykładów sztuki ulicznej. Nadal trwają spory wokół tego tematu. Ale jednak wielu uważa, że „na Jeżycach” można zjeść najlepsze w Poznaniu lody.

Poznań atrakcje: Jeżyce

12. Słodka Cytrynka

Kochasz słodycze? Chcesz poczuć się jak główny bohater książki Roalda Dahla „Charlie i Fabryka Czekolady”? Odwiedź Manufakturę Zdrowych Cukierków „Słodka cytrynka”. Można tu przyglądać się jak powstają kolorowe słodycze. Albo samemu zabawić się w cukiernika, biorąc udział w warsztatach. To rodzinna firma, której historia powoduje „pocenie się oczu”. Słodycze ze sklepu wywołały alergie u dzieci właścicieli. Sięgnęli więc oni po przepisy z zeszytów prababci. Bo cukierki są tutaj nie tylko kolorowe i w ekstra kształtach. Robione są jedynie z naturalnych składników. Na warsztaty można przyjść we wtorki, środy, czwartki, piątki, soboty i niedziele o godzinach 12:30, 14:30 i 16:30.

Słodka Cytrynka

Ten artykuł został zaktualizowany 10 września 2019 roku.

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.