COVID-19 (koronawirus) może mieć wpływ na Twoje plany podróży. Dokądkolwiek się udajesz, znajdziesz najnowsze porady tutaj.

Wiadomosci Inspiracje Skanseny w Polsce: 12 najciekawszych propozycji

Wszystkie artykuły

Skanseny w Polsce: 12 najciekawszych propozycji

Skanseny w Polsce to ciekawy pomysł na odkrywanie naszego kraju. Autentyczne chaty chłopskie, pańskie dwory, stuletnie karczmy, czy drewniane wiatraki. Takie otoczenie sprawia, że można przenieść się w historyczną przestrzeń.

1. Skansen Słowian i Wikingów w Wolinie

Jeden z najciekawszych polskich skansenów znajduje się na Wolińskiej Kępie, młodszej siostrze wyspy Wolin. Na niewielkim skrawku ziemi (0,7 km na 0,25 km) zrekonstruowano tu elementy wczesnośredniowiecznej zabudowy. Dwadzieścia siedem drewnianych chat otoczonych jest wałami obronnymi z bramą i wieżą. W IX wieku znajdowała się tu wielokulturowa wioska kupiecka, w której mógł zamieszkać każdy, pod warunkiem, że nie obnosił się ze swoją religią. Dzięki tej zasadzie i doskonałej lokalizacji w pobliżu szlaków handlowych, przewijali się przez nią nie tylko Słowianie, ale i Wikingowie.

Skanseny w Polsce: skansen Wikingów

2. Skanseny w Polsce: Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

Myślisz, że Polska jest krajem homogenicznym pod względem etnicznym? Nie do końca. Każdy zakątek naszego kraju charakteryzuje się własną kulturą, a jego mieszkańcy mówią czasem odmiennymi językami. W malowniczo położonym u podnóża Białej Góry skansenie można odnaleźć elementy dorobku polskiej ludności rolniczej Pogórzan, polsko-ruskiej Dolinian, a także Łemków i Bojków, będących potomkami dawnych osadników rusko-wołoskich. Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku to pierwsze i największe (pod względem liczby obiektów) muzeum etnograficzne w Polsce powstałe po Drugiej Wojnie Światowej. Zobacz alternatywne atrakcje naszego kraju.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

3. Skansen taboru kolejowego w Chabówce

Miłośnicy kolejnictwa powinni zajrzeć do Chabówki położonej w pobliżu Rabki-Zdroju. To nie tylko muzeum, w skład którego wchodzi ponad pięćdziesiąt parowozów, dwadzieścia pięć wagonów pasażerskich, ponad pięćdziesiąt towarowych oraz wiele innych urządzeń potrzebnych przy obsłudze kolei. Chabówka to także działająca stacja! Koniecznie odwiedź tu zbudowany w 1878 roku parowóz TKb-1479, który jest najstarszym zachowanym pojazdem tego typu w Polsce. Jeśli samo oglądanie Ci nie wystarcza, możesz wynająć pociąg retro i przejechać nim malowniczą trasę przez Zakopane lub Mszanę Dolną.

Skanseny w Polsce

4. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Drewniane chaty otoczone warzywnymi i kwiatowymi ogródkami, stary wiatrak, a nawet karczma. W takim otoczeniu możesz przespacerowac się w znajdującym sę na świeżym powietrzu Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Odtworzono w nim charakterystyczne dla tego regionu elementy architektury z XVII, XVIII i XIX wieku. Można tu także wejść do środka domów włościańskich, a na podstawie znajdujących się w nich sprzętów, próbować odgadnąć status majątkowy właścicieli. Ale to nie wszystko. W zlokalizowanym na terenie skansenu XVIII – wiecznym kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego z Drążdżewa można wziąć ślub!

Zobacz wirtualną wycieczkę po skansenie.

5. Skanseny w Polsce: Maurzyc

Nawet jeśli sam / sama nie jesteś przekonany, czy chcesz lepiej poznać kulturę łowicką i wybrać się do skansenu, na pewno jest to świetne miejsce do pokazania gościom z zagranicy. Zwłaszcza, że łowickie wzory są rozpoznawalne także poza granicami naszego kraju. Zaledwie godzinę drogi samochodem od Warszawy można przenieść się w czasie o sto lat. Bogato zdobione chaty ze słynnymi wycinankami, sprzętami i dziełami lokalnych artystów robią wrażenie!

6. Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich

W tej miejscowości o trudnej do wymówienia nazwie powstał pierwszy skansen w Polsce. Założyło go małżeństwo zapaleńców, Teodora i Izydor Gulgowscy w 1906 roku. Najpierw odkupili od miejscowego gospodarza ponad stuletnią chatę i zgromadzili w niej sprzęty domowe i lokalne rękodzieło. Typowe kaszubskie wyroby to kolorowe hafty i plecionki. Do położonego nad jeziorem Gołuń muzeum należą między innymi chałupy, wiatraki, kuźnia czy szkoła, pochodzące z różnych okresów między XVII a XX wiekiem.

7. Osada w Biskupinie

W okolicach pierwszej polskiej stolicy, na Pojezierzu Gnieźnieńskim znajduje się chyba najsłynniejszy skansen w kraju. Prawdopodobnie byłeś / byłaś już kiedyś w Biskupinie podczas szkolnej wycieczki, ale być może nadszedł właśnie czas, żeby odkryć to miejsce na nowo. Fascynująca jest już sama historia odkrycia osady na sześć lat przed wybuchem Drugiej Wojny Światowej. Wszystko odbyło się przez przypadek. Obniżający się w wyniku prac irygacyjnych poziom jeziora Biskupińskiego obnażył fragmenty starożytnej wioski. Odwiedzając to miejsce można dowiedzieć się więcej o kulturze łowickiej z epoki brązu. W około stu domach rodziny mieszkały tu przez sto pięćdziesiąt lat. Do dziś pozostaje jednak zagadką dlaczego budowali oni grody obronne i dlaczego Biskupin upadł.

Skanseny w Polsce: osada w Biskupinie

8. Skanseny w Polsce: Muzeum Wsi Słowińskiej, Kluki

Słowińcy to mieszkający dawniej na terenach między jeziorami Gardno i Łebsko odłam ludności kaszubskiej. Wyznawali oni przede wszystkim luteranizm, posługiwali się gwarą słowińską i wytworzyli własną kulturę, którą można poznać właśnie w tutejszym muzeum. Charakterystyczne było na przykład to, że ich konie nosiły specjalne drewniane buty, klumpy, dzięki którym nie grzęzły w tutejszym podmokłym podłożu. Tradycję tę prezentują mieszkające dziś w przymuzealnej Zagrodzie Keitschicków trzy piękne klacze: Malwa, Misia i Mołnia. Wycieczkę do skansenu można połączyć z odwiedzeniem pobliskich ciekawych miejsc, takich jak Słowiński Park Narodowy z ruchomymi wydmami i ponadstuletnią latarnią w Czołpinie, czy wzgórze Rowokół, które było ważnym miejscem kultu pogańskiego.

Muzeum Wsi Słowińskiej, Kluki

9. Zagroda Wsi Pszczyńskiej

Zagroda Wsi Pszczyńskiej to skansen znajdujący się na terenie Zabytkowego Parku Pszczyńskiego. Ponad sto pięćdziesiąt hektarów doliny rzeki Pszczynki zajmują dziś Park Zamkowy, Park Dworcowy i tak zwana Dzika Promenada z polem golfowym i Pokazową Zagrodą Żubrów. W skład samego skansenu wchodzi kilkanaście głównie drewnianych obiektów architektonicznych. Są to między innymi młyn wodny, stodoła z XVIII wieku, kuźnia, studnia, a także neogotycka kapliczka, a każdy z nich pochodzi z innej okolicznej wsi. Poza zwiedzaniem, na terenie skansenu można zorganizować przyjęcie, a dzieci mogą wziąć udział w warsztatach o tematyce ekologicznej „Sekrety Pszczół”.

10. Skanseny w Polsce: „Karpacka Troja” w Trzcinicy

W zlokalizowanym nieopodal Jasła stanowisku archeologicznym przekształconym później w skansen badacze znaleźli w sumie aż sto sześćdziesiąt tysięcy zabytków. Są to głównie przedmioty codziennego użytku wykonane z przeróżnych materiałów takich jak rogi i kości zwierząt, glina, brąz i żelazo. To częściowo pozostałości po kulturze Otomani-Füzesabony, w której wyraźnie widać wpływy ludności śródziemnomorskiej. Odkrycie to dostarczyło mnóstwa nowych informacji o życiu w tej części Europy sprzed kilku tysięcy lat, przez co zostało nazwane „Karpacką Troją”. Z kolei po upadku cywilizacji Otomani, swój gród zbudowali tu Słowianie, pozostawiając po sobie potężny wał obronny i niezwykle cenne srebrne okucie miecza. Zobacz pomysły na folkowe wakacje.

11. Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu

Nie masz pomysłu jak odświeżyć swój dom i nadać mu wyjątkowy charakter? Zainspiruj się awangardową zagrodą artystki ludowej Felicji Curyłowej. Tak jak ona, weź pędzel, farby i maluj na czym się da – płocie, studni i ścianach. Efekt będzie nadzwyczajny! Albo po prostu odwiedź Zalipie i zachwyć sie jej pracami. Dekorowanie domów malowankami było w tym regionie znane już wcześniej, ale pani Felicja zrobiła z tego zwyczaju sztukę, wygrywając liczne konkursy i stając się twórczynią rozpoznawalną w skali kraju.

12. Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce

Nazywana „Perłą Kujaw” Kłóbka stała się reprezentantką architektury wiejskiej regionu. Pomiędzy zagrodami z chatami i stodołami można tu znaleźć stare zakłady rzemieślnicze – na przykład garncarnię. W czasach przed IKEĄ to właśnie tutaj można było zaopatrzyć się w nowe sprzęty kuchenne. Poza tym, na terenie skansenu położony jest XIX-wieczny dwór, w którym mieszkała przyjaciółka z lat dziecięcych, a potem jedyna oficjalna narzeczona Fryderyka Chopina, Maria z Wodzińskich Orpiszewska.

Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce

Ten artykuł został zaktualizowany 6 października 2019 roku.

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.