Wiadomosci Inspiracje Z książką w podróży: TOP pomysły na czytanie na wyjeździe

Wszystkie artykuły

Z książką w podróży: TOP pomysły na czytanie na wyjeździe

Książki i podróże - zaryzykujemy stwierdzenie, że to najlepsze połączenie świata. Jaka literatura powinna towarzyszyć podczas odkrywania nowych lub powracania do tych znanych kierunków? Taka, która pozwala głębiej przeżyć podróżnicze doświadczenia. Sprawdź, jakie pozycje warto przeczytać na wyjeździe i dlaczego.

Opowiadania, tytuły związane z danym miejscem, fabuły prezentujące odkrycia, powieści historyczne, a także zwykłe czytadła – sprawdź, który typ książek pasuje do Twojego stylu podróżowania. Zobacz nasze pomysły, jak spędzić wyjazd pod znakiem literatury.

Książki możesz spakować do plecaka, albo zabrać ze sobą w podróż jedynie mentalnie, mając w pamięci jej fabułę i działania bohaterów.

1. Historie związane z miejscem

Sprawdź loty do Moskwy

Sprawdź hotele w Moskwie

Wybieranie tytułów związanych z miejscem wyjazdu to chyba najbardziej popularny pomysł wśród turystów. Kluczem zazwyczaj jest tutaj wyrazisty bohater lub intryga. Dzięki serii Aleksandry Marininy z major Nastią Kamieńską, która nie umie gotować, ciągle marznie, nie lubi wyjeżdżać, ale genialnie analizuje informacje i znajduje niewidoczne dla innych powiązania, poznajesz jakby mimochodem Moskwę oraz rosyjską prowincję.

Na podobnej zasadzie w klimat angielskich posiadłości wprowadzi Cię Max de Winter i jego żona, bohaterowie słynnej “Rebeki” Daphne du Maurier. W końcu kto nie chciałby mieszkać w Manderlay? TUTAJ znajdziesz więcej inspiracji i wyruszysz szlakiem pisarzy po europejskich miastach.

2. Jeden kierunek – różne oblicza

Sprawdź loty do Londynu

Sprawdź hotele w Londynie

Kolejnym sposobem czytelniczego podróżowania jest również dogłębne poznawanie danego miejsca, ale za pomocą kilku książek, których akcja dzieje się w jednej lub w różnych epokach. Na przykład inny będzie Londyn imigrantów u Zadie Smith w jej “Białych zębach”, inny widziany przez pryzmat wiktoriańskiego półświatka u Sarah Waters w “Złodziejce” (głośny ostatnio film “Służąca” bazował na tej historii), jeszcze inny w klasycznych opowieściach Conan Doyle’a czy Agathy Christie. Podróż to dobry moment, aby zrobić sobie taki książkowy kolaż (mono)tematyczny.

3. Kilka miejsc – jedna książka

Chwilowo nie możesz nigdzie wyjechać lub dopiero odkładasz na następną podróż? Sięgnij po książkę, która oprócz wciągającej fabuły pokaże Ci jednocześnie kilka miejsc. “Przemilczane tajemnice” Deborah Moggach to książka przede wszystkim angażująca emocjonalnie, a dodatkowym bonusem jest fakt, że rozgrywa się zarówno w Londynie, Teksasie i Afryce Zachodniej, jak i w Chinach (autorka znana z powieści “Hotel Marigold” i “Tulipanową gorączka” – oba tytuły zekranizowane). Oczywiście, tego typu lektura świetnie sprawdzi się także jako lektura podczas wyjazdu.

3. Podróże w czasie lub przestrzeni

Sprawdź loty do Szkocji

Sprawdź hotele w Szkocji

Sprawdź loty do Krakowa

Sprawdź hotele w Krakowie

Zanim krzykniesz “A fe!” na hasło romans. Zaczekaj! Seria “Obca” Diany Gabaldon to opowieść o podróżowaniu w czasie i przestrzeni – główna bohaterka przenosi się do osiemnastowiecznej Szkocji, gdzie poznaje miłość swojego życia. Razem odbywają misję w Paryżu i przeżywają przygody w Indiach Zachodnich. Historię Jamiego i Claire spopularyzował ostatnio serial “Outlander”. Cykl liczy osiem tomów i przynajmniej dla jednego warto zrobić miejsce w walizce. Plus za opisy zwyczajów epoki i zależności w niej występujących.

Jeśli chcesz, również po Polsce odbędziesz czytelniczą podróż w historycznym klimacie. Jako opcję masz czytanie cyklu “Odrodzone królestwo” Elżbiety Cherezińskiej o czasach Przemysła II i Władysława Łokietka, opisującego dążenia do scalenia polskich ziem po rozbiciu dzielnicowym, jednocześnie zwiedzając Orle Gniazda i Kraków. Brzmi kusząco?

4. Opowiadania: w biegu między zabytkami

Zamknięta, niedługa historia to idealne wyjście, gdy wiesz, że w czasie podróży będziesz mieć czas jedynie na krótkie chwile skupienia, czyli na przykład podczas wycieczki po wielkim mieście pod znakiem szalonej bieganiny.
Największy atut takiego rozwiązania? Bierzesz ze sobą to, na co masz ochotę. Sprawdzą się zarówno dosadne i mało optymistyczne, ale pełne ironicznego humoru opowiadania Szczepana Twardocha “Ballada o pewnej panience”, jak i stonowany, ale bardzo prawdziwy zbiór opowieści o relacjach noblistki Alice Munro “Drogie życie”.

5. Smaki do wypróbowania

Do osobnego gatunku książek należą takie, które otwierają na świat za pomocą zmysłów, w szczególności smaku. Taką pozycją może być “Świat od kuchni. W poszukiwaniu posiłku doskonałego”, a więc propozycja od Anthony’ego Bourdaina, znanego z programów telewizyjnych i ciętego humoru. O obecność podróżniczego ducha dbają także blogerzy kulinarni. Znaczna część przepisów Marty Dymek, pochodzących z jej książki zawiera wspomnienia i inspiracje smakowe ze światowych wojaży. Autorka to królowa kuchni roślinnej. Smacznego!

6. ..i rozbudzające podróżniczy apetyt

Takie tytuły jak ““Atlas osobliwości” pokazują (parafrazując cytat z Szekspira), że są takie rzeczy na niebie i ziemi, o których nie śniło się nawet wytrawnym podróżnikom. Autorzy Joshua Foer, Dylan Thuras, Ella Morton zadbali o to, żeby pokazać najbardziej niesamowite miejsca i zjawiska. Tę książkę pochłoniesz z przyjemnością zarówno przed, jak i w trakcie wyjazdu. Kto wie, może nawet zmotywuje Cię do stworzenia swojej listy podróżniczych marzeń do zrealizowania.

7. Coś dla małych podróżników

Rozbudzenie w dziecku ciekawości świata i miłości do wszelkich wypraw to wymagające, ale bardzo przyjemne zadanie. Księgarnie uginają się od propozycji atlasów i map dla najmłodszych. Jedną z bardziej znanych pozycji są “Mapy” Aleksandry i Daniela Mizielińskich – oprócz podróżniczych informacji, dzieci zachwyci unikatowa kreska. My polecamy by odpalić ją przed wyprawą, a na samą wycieczkę zabrać coś mniejszego. Dobrą opcją jest któraś z książek o Basi autorstwa Barbary Staneckiej z ilustracjami Marianny Oklejak. Można zacząć od takich tytułów, jak “Basia i biwak” , “Basia i podróż”, które powinny w naturalny sposób zachęcić przedszkolaka do lokalnych podróży.

8. Nowości i bestsellery

Podróż stanowi także motywujący czynnik do zakupu (lub pożyczenia od znajomego) gorących nowości na księgarskich półkach lub bestsellerowych powieści, o których od pewnego czasu mówią wszyscy, a po które Ty nie miałeś / miałaś okazji jeszcze sięgnąć. Duża szansa, że na tak długo wyczekiwany kąsek rzucisz się już w samolocie, dzięki czemu lot minie Ci błyskawicznie.

Sprawdź też:

20 najbardziej intrygujących bibliotek świata

10 TOP pomysłów na oryginalne pamiątki z podróży

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.

Mapa