Wiadomosci Hipster w Polsce i na świecie: 23 najbardziej hipsterskie miejsca

Wszystkie artykuły

Hipster w Polsce i na świecie: 23 najbardziej hipsterskie miejsca

Słuchasz muzyki niezależnej, jesz organicznie i pijesz regionalne piwa? Jeśli jesteś chłopakiem, nosisz koszulę w kratę, super obcisłe dżinsy i wąsy, a jeśli dziewczyną – uwielbiasz sukienki vintage, najlepiej w groszki? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na powyższe pytania, cóż… możliwe, że i Ty masz coś z hipstera.

Od Krakowa do Barcelony, od Tallinna po Tokio. Wybierz się z nami w podróż przez 23 najfajniejsze hipsterskie miejsca.

Hipsterzy na całym świecie upatrują sobie swoje ulubione miejsca, a Skyscanner zidentyfikował te najbardziej hipsterskie. Sklepy vintage, kafejki, księgarnie, sklepy muzyczne i centra sztuki współczesnej: witajcie w hipsterskim niebie!

1. PRAGA – WARSZAWA

Przegląd polskich dzielnic hipsterstwa otwiera Warszawa. Choć trudno w jej przypadku o jednoznaczny wybór. Najuczciwiej można chyba powiedzieć, że stolica ma przynajmniej dwa serca hipsterstwa. Dotąd, często uznawana za brudną i niebezpieczną Praga, dziś jest doceniana za starodawność i autentyczność. Prawie nie zniszczona podczas wojny, pełna jest pięknych, klimatycznych kamienic. W pustostanach i loftach zaczęły powstawać pracownie artystów, a w opuszczonych fabrykach i magazynach – koncertownie i galerie.

Niektórzy nie wyobrażają sobie piątkowego wieczoru bez odwiedzenia jednej z klubokawiarni na ulicy 11 listopada. Mimo różnego charakteru i wystroju, wszystkie hipsterskie miejsca na Pradze mają dwie wspólne cechy – każdy znajdujący się w nich stół i krzesło pochodzą z innego kompletu, a panujący w nich klimat nie ma w sobie nic z napuszenia.

Zdjęcie: Piotr Pawłoski / Flickr; CC BY-ND 2.0, klubokawiarnia „W oparach absurdu”

2. PLAC ZBAWICIELA – WARSZAWA

Bliżej centrum, i już trochę bardziej modnie niż alternatywnie, jest na Placu Zbawiciela. Trudno zaprzeczyć, że hipsterskie życie zaczęło się tam od – znów – dość obskurnego i jednocześnie kompletnie bezpretensjonalnego Planu B. Co roku, gdy tylko oczekiwana z utęsknieniem kreska termometru przekracza zero, portyki, schody i okoliczne ławki zapełniają się młodymi i już-nie-takimi-młodymi, znanymi i zupełnie nieznanymi. Wkrótce do Planu B dołączyła nieco bardziej dystyngowana konkurencja w postaci Charlotte, a za nią kilkanaście klimatycznych kawiarni i knajpek od Placu Zbawiciela, dalej na Marszałkowskiej w kierunku Mokotowa, aż do nieco mniej znanej (przez co bardziej hipsterskiej) Oleandrów.

Zdjęcie: Justine Jablonska / Flickr; CC BY-ND 2.0

3. KAZIMIERZ – KRAKÓW

Dawniej osobne miasto i dzielnica żydowska – tym samym fascynujące miejsce przenikania się dwóch religii. Po wojnie pełne opuszczonych, zaniedbanych domów, dziś centrum życia kulturalnego Krakowa. I chyba najbardziej autentyczne z wszystkich hipsterskich dzielnic w Polsce. W dzień można tu pochodzić po licznych wystawach, w nocy pogadać z nowo poznanymi ciekawymi postaciami w jednej z knajpek, a raz w roku wziąć udział w Święcie Zupy i Święcie Chleba.

Sprawdź też: 10 miejsc w Krakowie, o których jeszcze nie wiesz

Sprawdź loty do Krakowa

Zdjęcie: Andrew Stawarz / Flickr; CC BY-ND 2.0

4. MIERA IELA – RYGA

Stolica Kultury 2014, Ryga nareszcie zostaje doceniona za swoje „bycie na bieżąco”. Powłócz się po Miera iela (Ulica Spokoju), żeby popławić się trochę w jej modnej aurze: zatrzęsieniu galerii, sklepów vinatage, księgarnio-fryzjerów, restauracji i kwiaciarni dających kwiaty w zamian za ziołowe herbatki. Wpadnij do DAD Café na domowe wypieki, kilka kieliszków wina i koncert akustyczny.

Sprawdź loty do Rygi

5. WILLIAMSBURG – NOWY JORK

Tej dzielnicy nie trzeba przedstawiać. Przez niektórych jest nawet uznana za już zbyt „mainstreamową”, ale to nadal mekka hipsterów. Wiele jest tutaj kultowych miejsc, ale najpiękniejszym (i najsmakowitszym) nadal jest Smorgasburg, bazarek spożywczy, który nawiedza East River Park stoiskami pełnymi smakołyków w każdą sobotę.

Sprawdź loty do Nowego Jorku

6. KREUZBERG – BERLIN

Może nie wszystkie dzielnice Berlina przyjmują dziś hipsterów z otwartymi rękoma, ale to tu do niedawna było centrum hipsterstwa. W najbardziej alternatywnej z alternatywnych dzielnic podziwiaj graffiti jak klasykę malarstwa, idź się popluskać w basenie pływającym na rzece Sprewie i sprawdź, co nowego mają w butiku Voo Store. Znajdziesz w nim mnóstwo przedmiotów, których prawdopodobnie nigdy nie użyjesz, ale na pewno poczujesz się dzięki nim bardzo fajny.

Sprawdź loty do Berlina

7. PEARL DISTRICT – PORTLAND

Ciężko znaleźć hipsterską dzielnicę w mieście, w którym WSZYSCY noszą koszule w kratę, ale oddajemy laury scenie artystyczno-muzyczno-kulinarnej Pearl District. Sercem hipsterstwa jest tutaj Powell’s City of Books, największa na świecie biblioteka używanych książek. Zajmuje ona cały segment budynku i oczywiście ma super klimatyczną kawiarenkę.

Sprawdź loty do Portland

Zdjęcie: Kari Sullivan / Flickr; CC BY 2.0

8. SÖDERMALM – SZTOKHOLM

W Söder prawie wszystko jest vinatge. Ale są tu też butiki skandynawskich projektantów dla tych, którzy lubują się w bardziej współczesnych trendach. Wydawać by się mogło, że ta dzielnica Sztokholmu jest zamieszkała wyłącznie przez bohaterów powieści Stiga Larssona. Mówiąc o Söder, nie można nie wspomnieć o niezależnej księgarni Konst-ig poświęconej sztuce, architekturze, projektowaniu graficznemu i modzie.

Sprawdź loty do Sztokholmu

Zdjęcie: Franklin Heijnen / Flickr CC BY-SA 2.0

9. DALSTON – LONDYN

Myśleliście, że Kingsland Road to najfajniejszy adres w kraju? Może i był kilka lat temu. Dziennik The Guardian „najfajniejszym miejscem w Wielkiej Brytanii” nazwał Dalston, a nam nie wypada się nie zgodzić. Wy możecie, pod warunkiem, że tam byliście. Kluby, sklepy z płytami, przestrzenie zarezerwowane dla sztuki i designu i FARM: (tak, z dwukropkiem:)) – super miejsce!

Sprawdź też: 10 alternatywnych pomysłów jak zwiedzać Londyn

Sprawdź loty do Londynu

10. AMSTERDAM-NORD – AMSTERDAM

Po tej „drugiej” stronie jeziora IJ, sporo wody za stacją Centraal jest miejsce, które od kilku już lat sukcesywnie staje się coraz fajniejsze. Dawniej fragment nieużytku, dziś magazyn przekształcony w centrum aktywności kreatywnych start-upów, festiwali, restauracji i raz w miesiącu – wielki targ staroci IJ Hallen.

Sprawdź loty do Amsterdamu

11. FITZROY – MELBOURNE

Jeśli Melbourne to hipsterskie centrum Australii, Fitzroy jest jego epicentrum. Znajdziesz tu najpiękniejsze budynki w mieście, Centrum Współczesnej Fotografii, a raz w roku możesz odwiedzić Międzynarodowy Festiwal Komediowy. No i jest jeszcze Third Drawer Down, jeden z tych sklepów, który sprzedaje przedmioty tyle bezużyteczne, co piękne: kto by nie chciał fotela w kształcie pączka? Albo etui na iPhone’a w formie banana? Może Ty?

Sprawdź loty do Melbourne

12. NØRREBRO – KOPENHAGA

To miejsce dla ludzi, którzy uwielbiają piekarnie i puby z czterdziestoma różnymi piwami do wyboru (te małe rzeczy, które sprawiają, że życie jest piękne…). Zajrzyj do Laundromat Cafè, to generalnie pralnia, ale podczas gdy Twoje pranie „się robi”, możesz napić się kawy, przejrzeć magazyn, czy skorzystać z WI-FI.

Sprawdź loty do Kopenhagi

13. BEYOGLU – STAMBUŁ

Nazwanie tego dzielnicą to za mało powiedziane, Beyoglu to prawie osobne miasto balansujące między imponującą przeszłością, a współczesnością. Zatrać się w zwiedzaniu tutejszych galerii sztuki, wsłuchaj się w muzykę dobiegającą ze stambulskich kawiarni i zapoluj na skarby w raju staroci Karakoy Junk.

Sprawdź loty do Stambułu

Zdjęcie: Esther Lee / Flickr; CC BY 2.0

14. KANAŁ SAINT MARTIN – PARYŻ

Piątkowy wieczór: młodzi ludzie siedzą nad kanałem. W niektórych miejscach mogłoby to być uznane za nietowarzyskie zachowanie, ale tutaj to szczyt hipsterstwa. Dołącz do nich i zagraj we Frisbee albo napij się szampana w Point Ephémère, dawnym magazynie, a dziś ważnym centrum kultury, w którym odbywają się koncerty, wystawy i mieszczą się pracownie artystów.

Sprawdź loty do Paryża

15. FLORENTIN – TEL AWIW

Florentin to fascynujący miks nowiutkich industrialnych budynków, głównie zamieszkałych przez artystów, studentów i ekspatów, butików, kawiarenek, ulicznych stoisk z jedzeniem i klubów grających wszystkie możliwe gatunki muzyczne. Takich, jak Har Sinai, niewielki pub, tuż obok największej synagogi w mieście.

Sprawdź loty do Tel Awiwu

16. MALASANA – MADRYT

Wiele osób uważa, że to tu narodziło się życie nocne Madrytu. Jedno jest pewne – od lat 70-tych na wąskiej uliczce Malasañi ani przez chwilę nie było spokoju, a dziś jest w najlepszej formie od lat. A poza tym jest tu plaża! W Ojalà możesz sączyć piwko ze stopami zakopanymi w piasku o zachodzie słońca, jak na Balearach. No, prawie.

Sprawdź loty do Madrytu

17. KALLIO – HELSINKI

Kallio to brunchowe centrum Helsinek. Wypróbuj na przykład Made in Kallio, miejscowe studio projektowe i barek, w którym serwują jagodowe smoothie na tarasie, dzięki czemu życie tego miejsca splata się z życiem ulicy.

Sprawdź loty do Helsinek

18. GRACIA – BARCELONA

Gracia to ta dzielnica, w której jest Parc Guell i Casa Vicens. Ale nie myśl, że magia tej dzielnicy kończy się na Gaudim. Jej wąskie uliczki są usiane sklepikami i księgarniami, które tylko czekają, żeby je odkrywać, a placyki zapraszają do podziwiania z nich zachodu słońca. Najlepszy miejscem na wieczorny koncert jest Heliogabal.

Sprawdź loty do Barcelony

19. DZIELNICA VII – BUDAPESZT

Po wojnie zapomniana, dziś słynna, dzięki tak zwanym pubom w ruinach, czyli barach usytuowanych w starych, opuszczonych budynkach. Udekorowane przedmiotami i meblami z odzysku z dużą dozą wyobraźni, z koncertami, wystawami i projekcjami filmów te miejsca są genialnym przykładem na to, jak odradza się miasto. Pierwszym i jednym z największych takich barów jest Szimpla: tutaj wejście do podwórkowego ogródka jest jak podróż w czasie.

Sprawdź loty do Budapesztu

Zdjęcie: Daniel Edwins / Flickr; CC BY-SA 2.0, Bar w ruinach

20. PIGNETO – RZYM

Nawet tak popularny kierunek turystyczny jak Rzym, ma sporo do zaoferowania hipsterom. Jednym z najciekawszych miejsc jest tutaj Kino zarezerwowane dla filmów niezależnych. To nie tylko kino, ale i fajne bistro organizujące wiele ciekawych wydarzeń.

Sprawdź loty do Rzymu

21. KALAMAJA – TALLINN

Kalamaja nie jest położona daleko od centrum, a wydaje się, jakby była kilometry za miastem. Znajdziesz tu drewniane domki, cichutkie ulice, targi staroci, urocze sklepiki i mnóstwo barków. Jeden z nich, Klaus, zachwyci Cię klimatem lat 60-tych, patio, z którego słychać morze i lampą w kształcie człowieka…

Sprawdź loty do Tallinna

22. MISSION – SAN FRANCISCO

Jedna z najstarszych dzielnic San Fran, a jednocześnie centrum awangardy i eksperymentów kulturowych. Możesz to odczuć na przykład przez graffiti. Pozwól się wprowadzić w ich świat przez Precita Eyes Museum – poczujesz się jak dziecko odkrywając ich szalony, kolorowy świat.

Sprawdź loty do San Francisco

23. SHIMOKITAZAWA – TOKIO

W jednym z najbardziej chaotycznych miast świata, tej dzielnicy udało się stworzyć bardziej zrelaksowaną atmosferę. Rządzi tutaj młody duch i wszystko, co kreatywne. Są tu teatry, restauracje, sale koncertowe i mnóstwo sklepów muzycznych, między innymi Mona Records. To idealne miejsce, żeby zacząć odkrywanie alternatywnej Shimokitazawy po swojemu.

Sprawdź loty do Tokio

Zdjęcie: Taichiro Ueki / Flickr; CC BY-ND 2.0

Sprawdź też:

20 idealnych miejsc na świecie dla Młodych Miejskich Kreatywnych (yuccies)

Trendy przewodnik po Madrycie: najbardziej hipsterskie miejsca

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.

Mapa