Wiadomosci 10 TOP sentymentalnych kurortów z czasów PRL

Wszystkie artykuły

10 TOP sentymentalnych kurortów z czasów PRL

Może trudno to sobie dziś wyobrazić, ale kiedyś zagraniczny wyjazd był dla Polaków rarytasem. Zazwyczaj do dyspozycji pozostawały rodzime miejsca wypoczynku, a każde charakteryzował własny koloryt. Skyscanner przedstawia subiektywny zestaw najmodniejszych kurortów z czasów Polski Ludowej.

1. Zakopane

Oscypek, kierpce, rękawice skórzane, kwatery u górala… Stolica polskich Tatr od zawsze miała światowy klimat, choć w góralskim wydaniu. Lokalne osobliwości, jak góralka, która pod Giewontem sprzedawała jagody, składały się na atmosferę nie do podrobienia. Na pierwszym miejscu stawiano zazwyczaj wyprawy w góry, ale wieczorami do życia budziły się Krupówki. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych można było wpaść do „Cocktail-Baru”, do „Poraja” na grzane wino lub do słynnej „Watry”.

Zakopane stało się także miejscem wypoczynku elity intelektualnej – wystarczy wspomnieć o dedykowanej literatom „Astorii”. W latach pięćdziesiątych wypoczywał tam i tworzył Stanisław Lem. O miejsce w pensjonacie walczył też jak lew Leopold Tyrmand, o czym wspomina w swoim dzienniku…

Źródło: Flickr/ laslandes/ CC BY 2.0

2. Krynica Morska

Latarnia morska i zalesiona mierzeja – tak wakacje w Krynicy Morskiej zapisują się w pamięci urlopowiczów w PRL. Kurort mógł pochwalić się bogatą bazą turystyczną: kemping, kwatery prywatne, domy wczasowe. W Krynicy Morskiej, jak w każdym kurorcie, królowały wczasy pracownicze. Żartowano, że skoro pół miasta jedzie tu na wczasy, człowiek czuje się jak w domu. Kurort dysponował też świetnymi warunkami kąpielowymi.

Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

3. Krynica-Zdrój

Recepta na naładowanie baterii i podreperowanie nadwątlonego zdrowia? Udać się „do wód”! Konkretnie do wód w Krynicy-Zdroju, zwyczajowo zwanej też Krynicą Górską. Sanatoria i turnusy wypoczynkowe „u źródeł”, pijalnie i rozlewnie wód (które często wcale nie grzeszyły smakiem) – z tego przede wszystkim słynęła miejscowość w Beskidzie Sądeckim w czasach, kiedy nikt nie słyszał o jakimśtam Forum Ekonomicznym…

Źródło: Wikimedia Commons/ Vuvar1/ GFDL

4. Chałupy

Z nieodłącznym „Welcome to” dla turystów. Na początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku niepozorna wieś, bez bieżącej wody. Z czasem miejsce, w którym się „bywa”. Przyjeżdżała tutaj śmietanka PRL-owskich artystów i pisarzy: Osiecka, Dykiel, Łapicki, Konwicki, Głowacki. Pikanterii Chałupom dodawała słynna plaża nudystów, której ulegali czasem i „znani i lubiani”.

Sprawdź też:

Gdzie możesz chodzić nago? Najlepsze plaże i wioski nudystów

Źródło: Wikimedia Commons/ Travelarz/ CC BY-SA 3.0 PL

5. Kołobrzeg

Pytanie za sto punktów: z czym kojarzy Ci się Kołobrzeg? Oczywiście, że z Festiwalem Piosenki Żołnierskiej i zimną wodą (luksusowe 18 stopni). Kołobrzeg szczycił się mianem uzdrowiska. Rzeczywiście w okresie „późnego Gomułki” i za Gierka powstało tu wiele sanatoriów: Bałtyk, Muszelka, San. Kombinacja dobrego mikroklimatu z masą jodu i pięknymi falami pozwoliło Kołobrzegowi stać się jednym z ulubionym miejsc PRL-owskiego plażingu.

6. Ciechocinek

Tak, tak…Maxi Kaz ruszał na łowy dużo wcześniej niż śpiewali o tym T-raperzy znad Wisły. W okresie PRL Ciechocinek przeżywał prawdziwy wypoczynkowy boom. Solankowe kuracje i tężnie przyciągały kuracjuszy z całej Polski, ale liczyła się też tężyzna męskich muskułów i wirujące w tańcu na słynnych fajfach spódnice pań. Spotkania przy muzyce na żywo w lokalu to był hit ciechocińskich turnusów. Miejsca takie, jak „Zdrojowa”, czy „Bristol” pękały w szwach. Ile prawdy jest w tym, że Ciechocinek był miastem namiętnych romansów i rozlicznych skoków w bok? Nie wiadomo…ale ta sława raczej mu nie szkodziła.

7. Międzyzdroje

Międzyzdroje miały swój sznyt, który wyrażał się rewią mody na ulicach. Organizowano także wycieczki statkiem w głąb Bałtyku i różnorakie koncerty. Z drugiej strony były klasycznym PRL-owskim miejscem zasłużonego pracowniczego wypoczynku – ze stołówkami i potańcówkami. W połowie lat osiemdziesiątych międzyzdrojskie ośrodki wczasowe mogły pomieścić dwadzieścia pięć tysięcy turystów. W niektórych miejscach Międzyzdrojach atmosfera relaksu a la PRL nadal pulsuje, a nawet ma swoich wiernych fanów…

Źródło: Flickr/ Ella Geen/ CC BY 2.0

8. Zalew Zegrzyński

Zdecydowanie numer jeden dla mieszkańców stolicy. Mekka warszawiaków, do dziś dzień tłumnie okupowana przez żeglarzy (ach, te słynne omegi) i plażowiczów. Jak na tamte czasy niezła gastronomia i dostępność piwa – to było coś! Kusiła restauracja „Złoty Lin” znana z kultowych dań rybnych: jak lin w śmietanie czy sandacz. Rynia, Zegrze, Białobrzegi, Nieporęt, Serock, Jachranka – te miejscowości do dziś funkcjonują w świadomości Polaków, a część z nich dynamicznie się rozwija. Trudno w to uwierzyć, ale zalew ma „dopiero” ponad pięćdziesiąt lat, a tak łatwo wtopił się w podwarszawski krajobraz i lokalną podróżniczą mentalność.

9. Sopot

Od zawsze lekko snobistyczny – ale ma powody, ten klimat Grand Hotel, te koncerty pierwszorzędnych zespołów na świeżym powietrzu (i znowu fajfy), molo i plaża pełne turystów – pierwsza klasa! Nieprzypadkowo jedne z pierwszych dyskotek w Polsce odbywały się właśnie w Sopocie, w Grand Hotelu oczywiście. Do Sopotu wpadali wszyscy, sama artystyczna crème de la crème: Cybulski, Krajewski, Osiecka, czy Rodowicz.

Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

10. Jurata

Przed wojną w klimacie ekskluzywnym, w PRL-u odgórnie nadano jej bardziej proletariacki charakter. Do Juraty jeździło się egalitarnie „po jod” nie tylko latem, ale i zimą. Miejsce to kojarzy się też ówczesnym bywalcom z kuracjami odchudzającymi. Pensjonariuszy, przebywających na takim turnusie, można było spotkać „na mieście” w trakcie zrzucania kilogramów. Podobno regularnie z takich usług korzystała sama Kalina Jędrusik…

Źródło: Wikimedia Commons/ Marek i Ewa Wojciechowscy/ CC-BY-SA-3.0/ GFDL

Sprawdź też:

25 lat swobodnego podróżowania TOP 10 najpiękniejszych jezior w Polsce

* Niektóre informacje wykorzystane w artykule zostały zaczerpnięte z książki Aleksandry Szarłat „Celebryci z tamtych lat. Prywatne życie wielkich gwiazd PRL-u”.

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.

Mapa