Wiadomosci Najsłodsze miejsca na świecie

Wszystkie artykuły

Najsłodsze miejsca na świecie

Nie poprzestawaj na pączkach w Tłusty Czwartek.

Idź za głosem łakomstwa. Niech prowadzi Cię tropem najlepszych deserów na świecie

Hiszpania: churros z gorącą czekoladą

Dietetycy biją na alarm, a Hiszpanie maczają churros w gęstej czekoladzie. Nie lubią odmawiać sobie przyjemności. Podłużne hiszpańskie pączki smażone w głębokim tłuszczu to jedna z ulubionych przekąsek śniadaniowych (szczególnie po ciężkiej nocy). Można je kupić w kawiarniach i budkach na ulicy, tzw. churrerías. Jakby jeszcze tego było mało, churros podobnie jak rodzime pączki posypuje się cukrem pudrem. Zrób to dla swoich kubeczków smakowych i wybierz się na hiszpańskie pączki, na przykład do Madrytu albo Barcelony (tam będą nazywane xurros).

Znajdź tanie loty do Hiszpanii

Szwecja: szarlotka na ciepło z lodami

Myślałeś, że szarlotkę z lodami wymyśliła Twoja babcia? Każdy tak myśli, nie ma się czym przejmować. W rzeczywistości na genialny pomysł połączenia tych smakołyków wpadli prawdopodobnie Szwedzi. Szarlotka sama w sobie i różne rodzaje strudla są popularne w wielu miejscach na świecie, ale to najczęściej Szwedzi serwują ją z dodatkiem cynamonu i kulką lodów śmietankowych. Odwiedź Szwecję i poszukaj korzeni tego smakowitego deseru.

Znajdź tanie loty do Szwecji

Ameryka: naleśniki z syropem klonowym

Podobnie, jak w przypadku szarlotki, różnie podane naleśniki znane są na całym świecie od wieków. Były już nawet wspomniane przez Szekspira w dramacie „Wszystko dobre, co się dobrze kończy”. Ale to w Ameryce powstał ten jeden idealny przepis: naleśniki z syropem klonowym. Amerykanie jadają je na śniadanie, a znajdziecie je w licznych barach w każdym amerykańskim mieście. Jeśli jeszcze mało Wam słodyczy, zamówcie do nich shake waniliowy.

Znajdź tanie loty to Ameryki

Belgia: wiadomo… czekoladki

Już sam zapach po przekroczeniu progu belgijskiego sklepu z czekoladkami może przyprawić o przyjemny zawrót głowy. W drugiej kolejności przychodzi zachwyt nad ich wyglądem, kształtami, pięknymi opakowaniami. Belgijskie czekoladki potrafią być dziełami samymi w sobie, a wybierać je można godzinami. Zrób sobie czekoladową przyjemność i zwiedź Brukselę nie szlakiem instytucji Unii Europejskiej i nie barów piwnych. Tym razem przespaceruj ją pod kątem sklepów z czekoladkami w poszkiwaniu tej jedynej, idealnej pralinki. Najsłynniejsi lokalni producenci trzymają się starych tradycyjnych receptur, często sekretnych.

Znajdź tanie loty do Belgii

Włochy: gelato

Rygorystyczna receptura obejmuje także przepisy na tradycyjne włoskie loty: gelato. Według prawa nie mogą one zawierać mniej niż 3,5% tłuszczu (górnego limitu nie ma…). Sanepid nie miał natomiast nic do powiedzenia w czasach pierwszych lodów wyrabianych ze śniegu na Sycylii, starożytnym Rzymie i Egipcie. Od tego czasu jednak sporo się zmieniło, a lody przechodziły przez różne arystokratyczne gardła, wciąż zmieniając swoją formę. Lody takie, jakimi je znamy dziś, zawdzięczamy florenckiemu kucharzowi Bernardo Bountalenti, który swój przepis zaprezentował w XVI wieku na dworze de’Medici. Zafunduj sobie spacer ulicami Florencji z najlepszymi lodami w ręku.

Znajdź tanie loty do Włoch

Turcja: baklawa

Czy zdawaliście sobie sprawę z tego, że tą samą baklawę, którą możemy kupić w miejskich budkach z kebabem przegryzali ze smakiem władcy ottomańscy 400 lat temu? Co więcej, była tak znamienitym deserem, że sułtan częstował nią swoich żołnierzy każdego 15 dnia Ramadanu podczas specjalnej procesji Baklava Alayı. Różne odmiany tego delikatnego i (bardzo słodkiego) przysmaku można po dziś dzień znaleźć w różnych zakątkach Eurazji od Grecji po Azerbejdżan. W Afganistanie i na Cyprze kroi się ją w małe trójkąty i posypuje pokruszonymi pistacjami. Serbowie i Macedończycy wolą wersję z orzechami włoskimi. Turcy się nie patyczkują i zajadają baklavę z mieszanką orzechów, pistacji i migdałów.

Znajdź tanie loty do Turcji

Indie: gulab jamun

Ulubiony deser Hindusów jest na pewno znany fanom kina Bollywood. Indyjska wersja pączków z masy mlecznej po usmażeniu jest nasączana wodą różaną, kardamonem i szafranem. Więc jeśli dbacie o linię, zamiast jeść, równie dobrze można gulab wąchać…

Znajdź tanie loty do Indii

Mapa