Wiadomosci Festiwale w Polsce. 9 najbardziej nietypowych

Wszystkie artykuły

Festiwale w Polsce. 9 najbardziej nietypowych

Lubisz wydarzenia o nietypowym charakterze? Chętnie wypowiadasz wojnę rutynie? Jeśli tak, koniecznie zerknij na naszą listę. Poznaj odjechane imprezy i festiwale w Polsce, które wybijają się poza schemat.

1. Festiwale w Polsce: Free Time Festiwal, Gdańsk

Miejsce: Gdańsk, Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Amberexpo

Termin: 4-5 kwietnia 2020 r.

Ceny: wstęp wolny

Jeśli chodzi o nietypowe festiwale w Polsce, zacznij od Gdańska. Przez jeden weekend w roku staje się on stolicą wolnego czasu. Free Time Festiwal inspiruje do nieszablonowych podróży i innych kreatywnych form relaksu. Wydarzenie przeznaczone jest dla osób, które lubią aktywność i nietypowe atrakcje. Najmłodsi też znajdą tu coś dla siebie (np. w strefie aktywne dzieciaki). Festiwal obejmuje 10 obszarów tematycznych. Dotyczą one m.in. turystki, spotkań z podróżnikami czy samego Gdańska. Łącznie znajduje się tu ponad 10 tysięcy różnych propozycji. W 2020 roku impreza zacieśnia więzy z Wielkim Zlotem Foodtrucków JEMY NA STADIONIE. Do masy innych dołączają więc też wrażenia smakowe.

2. Dzień Spieczonego Bliźniaka, Czarnków

Miejsce: Czarnków (woj. wielkopolskie)

Termin: koniec wakacji, w 2020 roku – 29 sierpnia

Cena: ok. 40 zł (osoby towarzyszące bezpłatnie)

Zlot bliźniaków odbył się już 21 razy. W szczytowej edycji potrafił zgromadzić blisko 300 osób. Czemu nazywany jest „spieczonym”? Wyjaśnienia są dwa. Albo od upieczonego kartofla (pyra to przecież znak rozpoznawczy tego regionu), albo od letniej opalenizny uczestników. Zgodnie z tradycją podczas imprezy odbywa się konkurs na najbardziej podobnych bliźniaków. W programie znajduje się także konkurs wiedzy oraz na najciekawsze ubranie. Chyba nie musimy pisać, że zabawa tutaj także jest podwójna.

3. Festiwale w Polsce: Festiwal Czekolady, Warszawa

Miejsce: Pałac Kultury i Nauki, Warszawa

Termin: 5-6 grudnia 2020

Cena: 10-15 zł

Niby w miłości do czekolady nie ma nic niezwykłego, ale tyle pyszności z kakaowca w jednym miejscu zasługuje na uwagę. Tradycyjnie w Mikołajki Pałac Kultury zmienia się w czekostolicę. Co czeka odwiedzających? Nauka wykonania i zdobienia pralinek, mural z czekolady, opcja degustacji oryginalnych słodyczy i słodkie pokazy mistrzów. Podczas udziału w Festiwalu Czekolady masz też szansę poznać nieco lepiej nie tylko Stare Miasto, ale też muzea Warszawy. W Pałacu Kultury znajduje się Muzeum Lalek. Aż się prosi, by zajrzeć tam przy okazji. Festiwale z czekoladą w roli głównej odbywają się też w innych miastach Polski np. w marcu 2020 r. w Krakowie.

Festiwale w Polsce, bez czekolady się nie obejdzie.

4. Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów Chmielaki Krasnostawskie

Termin: 21-23 sierpnia 2020

Miejsce: Krasnystaw

Cena: wstęp bezpłatny (samo wejście)

Co jak co, ale wiadomo, że ten trunek uzyska swój specjalny dzień w kalendarzu. Piwo, bo o nim mowa, obchodzi swoje święto w sierpniu. Festiwal ma najdłuższą w Polsce tradycję, a dodatkowo w 2020 r. przypada jego okrągła – 50. edycja. Jak co roku można się spodziewać morza piwa – nie tylko od znanych producentów, ale także regionalnych czy niszowych marek. Festiwalowi zwykle towarzyszą inne wydarzenia np. koncerty czy konkursy. Polecamy dla osób 18+.

Festiwale w Polsce piwem stoją.

5. Mistrzostwach Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia

Miejsce: Rodzinny Park Rozrywki i Edukacji “Rabkoland”, Rabka

Termin: sierpień

Cena: udział w konkursie bezpłatny (wejście do parku ok 50 zł)

Co roku stają tu w szranki zarówno zawodowcy, jak i amatorzy sztuczek z gumą balonową. Kto w określonym czasie wyprodukuje największy balon, ten zostaje mistrzem. Nie trzeba się więc stresować, jeśli za pierwszym razem nie wyjdzie zbyt okazały. Startować w konkursie może każdy, po uprzednim zapisaniu się. A po balonowej rywalizacji czas na korzystanie z uciech Rabkolandu np. rodzinną przejażdżkę karuzelą Latająca Chatka.

Festiwale w Polsce angażują dzieci i dorosłych.

6. Plażowe Mistrzostwa Budowniczych

Miejsce: bałtyckie plaże

Termin: wakacje (lipiec, sierpień)

Cena: udział bezpłatny

Polskie plaże nad Bałtykiem uchodzą nie tylko za piękne, ale i pełne atrakcji. Jedną z nich są Plażowe Mistrzostwa Budowniczych. W kategorii festiwale w Polsce plasują się najbliżej tych, w których liczy się dobra zabawa. O co tu chodzi? Kurorty nad morzem rywalizują ze sobą o to, na której plaży powstanie najwyższa budowla z piasku. Pomiaru dokonuje się laserowo. Każda drużyna dostaje tyle samo czasu na wykonanie zadania – 1,5 godziny. Zmagania trwają cały sezon. W 2019 roku w konkursie zmierzyły się 22 miejscowości. Wygrało Sztutowo. Tutejszy piaskowy obiekt osiągnął wysokość 329 cm.

Festiwale w Polsce nad Bałtykiem

7. Mistrzostwa Polski w Pływaniu na Byle Czym

Miejsce: Augustów

Termin: wakacje (lipiec lub sierpień)

Cena: koszt zbudowania pojazdu (istnieje opcja dofinansowania)

Pływać każdy może… i na czym da radę. To idealne podsumowanie tego oryginalnego konkursu na rzece Netta w Augustowie. Specyficzne statki (laureatem jednej z poprzednich edycji był np. gigantyczny słoń) mają osiągnąć wyznaczoną metę. Pływadła zgłasza się zwykle do dwóch miesięcy przed startem. Jeśli chodzi o konstrukcje ogranicza Cię tylko wyobraźnia i (troszkę) prawa fizyki. Na zwycięzców czeka nagroda pieniężna. Zobacz także inne rzeczy, których doświadczysz na Podlasiu.

8. Carnaval Sztukmistrzów i Urban Highlight Festival, Lublin

Miejsce: Lublin, Stare Miasto oraz Błonia pod Zamkiem

Termin: 23-26 lipca 2020

Cena: wstęp wolny (płatne niektóre wydarzenia)

Festiwale w Polsce pod znakiem twórczości bez podziałów, barwnych spektakli oraz iluzji cyrkowej na najwyższym poziomie reprezentuje ten organizowany w Lublinie. Jednym słowem, ta impreza to artystyczny odjazd! Po intensywnym obcowaniu ze sztuką dobrze jest nieco zmienić klimat. Aby uspokoić zmysły, udaj się do strefy relaksu. Warto zaopiekować się także innymi potrzebami ciała i zajrzeć do strefy foodtrucków. Podczas festiwalu powinno się również wysoko zadzierać głowę w poszukiwaniu slacklinerów. Podniebne spacery rzadko mają szansę zaistnieć na terenie miasta, tym bardziej trzeba podziwiać highlinerów w akcji.

9. Nocna Ściema i rekordy świata

Miejsce: Koszalin

Termin: godzina 2:00 w noc zmiany czasu z letniego na zimowy

Cena: wpisowe (minimalny pakiet od ok. 40 zł)

Bieganie to dla wielu coś więcej niż ruch, to styl życia. Moda na ten sport przez ostatnie lata wręcz eksplodowała. Niemal każde miasto ma swoją imprezę biegową. Nic dziwnego, że ta dyscyplina objęła również swoim zasięgiem festiwale w Polsce. Organizatorzy Nocnej Ściemy wręcz gwarantują Ci poprawę swojej życiówki. Jak to możliwe? Bieg odbywa się w czasie zmiany czasu letniego na zimowy. Godzina w bonusie oznacza możliwość poprawy swoich rekordów w półmaratonie lub w maratonie. 24-25 października 2020 r. odbywa się okrągła, dziesiąta edycja tej imprezy.

Festiwale w Polsce: święta nietypowe

Ostatni tip od nas ma charakter bonusowy. Korzystaj z kalendarza świąt nietypowych i obchodź je po swojemu. Na przykład, co cztery lata jest szansa świętować Dzień Żaby, który przypada 29 lutego. Warto rozejrzeć się, czy różne instytucje w Twoim mieście (zoo, biblioteka itp.) nie przewidziały na ten czas specjalnych tematycznych wydarzeń. Najlepiej jednak celebrować Święto Żaby, które przypada 8 lipca, w naturze, gdzieś na mazowieckiej lub kaszubskiej łące.

Znajduj nietypowe dni (np. Święto Żaby) i festiwale w Polsce!

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.