COVID-19 (koronawirus) może mieć wpływ na Twoje plany podróży. Dokądkolwiek się udajesz, znajdziesz najnowsze porady tutaj.

Wiadomosci Porady Stare miasta w Polsce

Wszystkie artykuły

Stare miasta w Polsce

Stare miasta w Polsce mają mnóstwo uroku i mogą być głównym celem podróży. Czy zgadzacie się z tym rankingiem, czy ułożylibyście go inaczej?

1. Stare Miasto w Gdańsku

Gdańsk otwiera listę, choć sprawa z tutejszą starówką nie jest prosta. Właściwe Stare Miasto obejmuje tu trzy regiony: Bramę Oliwską, Osiek – osiedle nad Kanałem Raduni i
Zamczysko. Często jednak za starówkę brane jest tak zwane Główne Miasto, czyli najbardziej reprezentacyjna część Gdańska z zabytkami, takimi jak Bazylika Mariacka, czy Złota Brama i przepiękną ulicą Długi Targ. Zdaniem Skyscanner, choć zupełnie inne, obie te dzielnice mają swój niepowtarzalny urok.

Sprawdź też: 10 TOP pomysłów, co robić w Gdańsku

Stare Miasto w Gdańsku

2. Starówka w Poznaniu

Dużo łatwiej niż gdańską, można zlokalizować starówkę w Poznaniu, bo jej granice pokrywają się z granicami historycznego miasta wokół Starego Rynku. Jednym z budynków, który przypomina tutaj o czasach najdawniejszych jest XVI-wieczna (choć w międzyczasie rozebrana i odbudowana) Waga Miejska, w której dawniej urzędował ważnik, a dziś mieści się restauracja i centrum kultury.

Starówka w Poznaniu

3. Starówka w Krakowie

Atmosferę krakowskich kafejek, sklepików i galerii, szczególnie tych poukrywanych w bramach i zaułkach tych najmniejszych ulic, trudno jest znaleźć gdziekolwiek indziej. To właśnie one tworzą unikatowy charakter krakowskiego Starego Miasta, choć historycy wskazują raczej na znaczenie Wawelu, dzielnicy Kazimierz i Stradomia, przez co Stare Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Sprawdź też: 10 miejsc w Krakowie, o których jeszcze nie wiesz

Starówka w Krakowie

4. Starówka warszawska

Można powiedzieć, że zbudowane na skarpie u wybrzeża dopływu Wisły Stare Miasto w Warszawie ma swój początek na Rynku przed Zamkiem Królewskim, jednym z najważniejszych tutejszych zabytków. Stąd można ruszyć w drogę wysadzanymi kocimi łbami uliczkami, pozaglądać w stare bramy i klatki kilkusetletnich i zrekostruowanych po Drugiej Wojnie Światowej kamienic. Jeśli jest odpowiednio ciepło, koniecznie przysiądź na murach Barbakanu, a potem rusz w dalszą drogę na zwiedzanie Nowego Miasta. Pomysły na wycieczki jednodniowe z Warszawy.

Starówka warszawska

5. Stare Miasto Sandomierz

Nazywany przez swoje położenie na siedmiu wzgórzach „Małym Rzymem” Sandomierz, nie ma może takiego rozmachu jak historyczne włoskie miasto, ale jest idealne dla tych, którzy wolą kameralne spacery po starówce niż spektakularne kąpiele w fontannach… (jak w filmie Federico Felliniego „Słodkie Życie”). Po zwiedzeniu dzwonnicy i innych zabytków, można się tu wybrać na łono natury i nacieszyć oko pejzażami Kotliny Sandomierskiej.

Stare Miasto Sandomierz

6. Starówka w Kazimierzu Dolnym

Kazimierz Dolny, a w szczególności jego najstarsza część ma w sobie nieodparty urok. Może o tym świadczyć nie tylko ogromna popularność wśród artystów i intelektualistów, którzy uwielbiają tu tworzyć, ale i kariera telewizyjno-filmowa. Miasto zagrało w kultowym serialu przygodowym „Podróż za jeden uśmiech” i we współczesnym „Na dobre i na Złe”. Pośród XVII-wiecznych kazimierskich kamienic od dekady w miesiącach letnich przechadzają się kinomaniacy, przyjeżdżający na organizowany w Kazimierzu festiwal „Dwa Brzegi”.

Starówka w Kazimierzu Dolnym

7. Wrocławska starówka

Podobnie jak Stare Miasto w Warszawie, barokowe wrocławskie kamienice zostały zrekonstruowane po znacznych zniszczeniach wojennych. Bliskość Uniwersytetu powoduje, że Rynek jest zdominowany przez studentów, dzięki którym okolica tętni życiem o każdej porze roku. Na Stare Miasto i inne dzielnice Wrocławia można popatrzeć z innej perspektywy z punktu widokowego na gotyckiej wieży kościoła świętej Elżbiety. Co zobaczyć we Wrocławiu?

Stare Miasto we Wrocławiu

8. Starówka w Zamościu

Skarbem i dumą mieszkańców Zamościa jest jego przepiękna starówka z wyjątkowymi ormiańskimi kamienicami, położonymi po wschodniej stronie od ratusza. Przypominają one o czasach rozkwitu miasta, napędzanym przez wielokulturowe wpływy. Poznaj tajemnice pięciu głównych z nich: żółtej kamienicy pod Madonną, Szafirowej, czerwonej Pod Aniołem (vel. Pod Lwami), ciemnożółtej Rudomiczowskiej i zielonej Wilczkowskiej, rodzin, do których należały i historii, które się w nich zdarzyły.

Starówka w Zamościu

9. Starówka w Toruniu

Stare Miasto to obok Nowego Miasta i zamku krzyżackiego jedna z części zespołu staromiejskiego w Toruniu. Podczas spaceru po tej dzielnicy, najbardziej rzucają się w oczy wszechobecne czerwone cegły, z których zbudowano większość najcenniejszych dziś budynków. Zwróć uwagę na ratusz, Bramę Mostową, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, czy Dom Kopernika. Od 1997 roku Toruńskie Stare Miasto znajduje się na prestiżowej Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Starówka w Toruniu

10. Stare miasto w Szczecinie

Starówka szczecińska znajduje się w zestawieniu Skyscanner trochę na zachętę, ponieważ miasto od lat stara się o „przywrócenie Starego Miasta” i jego rewitalizację. Region, o którym mowa znajduje się w okolicy Zamku Książąt Pomorskich i Starego Ratusza. Stare kamieniczki wymieszane są tu z nowszymi budynkami, w których mieszczą się współczesne butiki i kawiarnie. Nie oznacza to jednak, że nie warto się tu wybrać. W okolicznych restauracjach można dobrze zjeść!

Stare miasto w Szczecinie

Ten artykuł został zaktualizowany 13 października 2019 roku.

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.