COVID-19 (koronawirus) może mieć wpływ na Twoje plany podróży. Dokądkolwiek się udajesz, znajdziesz najnowsze porady tutaj.

Wiadomosci Muzea Warszawy, w których świetnie spędzisz czas

Wszystkie artykuły

Muzea Warszawy, w których świetnie spędzisz czas

W ostatnich latach muzea Warszawy wyznaczają nowe trendy w zwiedzaniu. Zaskakują formą, lokalizacją i przede wszystkim tym, co pozwolą Ci odkryć. 

Na dźwięk słowa „muzeum„, wyobrażasz sobie długie korytarze, natłok artefaktów i już robi Ci się nudno? To znaczy, że te muzea Warszawy czekają jeszcze na Twojej liście obiektów do odwiedzenia. Są nowatorskie, interaktywne i sprawiają, że odkrywasz nowe prawdy o świecie w sposób, który jest jednocześnie zabawą. Koniecznie sprawdź nasz przegląd!

1. Centrum Nauki Kopernik

Z Centrum Nauki Kopernik jest tak jak z filmem Disneya. Idzie się tam, żeby dzieci były szczęśliwe, a okazuje się, że nie chcą z niego wyjść i dorośli. Centrum Nauki Kopernik istnieje zaledwie od 9 lat, ale trudno dziś sobie wyobrazić Warszawę bez niego. Sierpniowe oglądanie spadających perseidów w innym miejscu niż Park Odkrywców przed Centrum? To nie wchodzi w grę! A jest jeszcze kultowe Planetarium i Galeria Bzz, jedno z niewielu miejsc na mapoe stolicy, które tak wciągnie maluchy, a rodziców pozostawi zadowolonych i nie padniętych. Ale uwaga! Jeśli do Centrum wybierasz się ze swoim kilkuletnim szkrabem, nie zapomnij o zabraniu ubranek na zmianę. Część eksponatów chlapie. 

Wizytę w Centrum Nauki Kopernik najlepiej zaplanować z wyprzedzeniem, a bilety kupić online. W ten sposób unikniesz kolejek. Bilet ulgowe kosztują 21 zł w ciągu tygodnia i 22 zł w weekendy, a dla dorosłych odpowiednio 31 zł i 33 zł. Można je odwiedzić w weekendy między 10 a 19, a w ciągu tygodnia od 9 do 18. W poniedziałki jest zamknięte. Zobacz, jakie jeszcze atrakcje dla dzieci można odwiedzić w Polsce.

2. Muzeum Domków dla Lalek

Muzeum Domków dla Lalek znajduje się w monumentalnym Pałacu Kultury i Nauki w samym centrum Warszawy. Ale na wystawę przechodzi się przez magiczne drzwi, które zapraszają do intymnej podróży w przeszłość. W tym muzeum Warszawy zadziwia przede wszystkim zróżnicowanie stylów, epok i kontekstów historycznych, w których umieszczone są lalki, ich przedmioty codziennego użytku, sklepy, pokoje. Jednym słowem: cały ich świat.

Muzeum Domków dla Lalek

Do kolekcji muzeum należy ponad 130 historycznych domów i innych miniaturowych pomieszczeń. Dzieci są zachwycone zaglądając do pokojów księżniczek. Rodzice przecierają oczy ze zdumienia nad dbałością o szczegóły w wykonaniu tysięcy drobiazgów wypełniających wnętrza domków. Wejście do muzeum w godzinach 9-19 od ulicy Emilii Plater. Zobacz też najciekawsze parki miniatur z całego świata.

3. POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich

Jeśli chodzi o muzea Warszawy, POLIN jest obiektem szczególnym. Pokazuje ponad 1000-letnią historię Żydów w Polsce, którzy rozpoczęli swoją historię na polskich ziemiach w czasach Mieszka I. Sam budynek, na ul. Mordechaja Anielewicza 6, również został osadzony w historycznym kontekście. Mieści się na terenie dawnej dzielnicy, w której osiedlali się Żydzi. Gwar, rwetes, małe i duże biznesy, kuszące zapachy z restauracji, rozmowy w jidysz, po hebrajsku i po polsku – tak wyglądała żydowska uliczka w Polsce w okresie między światowymi wojnami. I taką można ją zobaczyć w Muzeum POLIN.

Miejsce oferuje różnego rodzaju doznania – od odtworzenia wspomnianej atmosfery żydowskich zaułków czy historii krakowskiego Kazimierza poprzez pokazanie zwyczajów i religijności polskich Żydów po tematyczne wystawy czasowe i interaktywne aktywności, jak np. zaprojektowanie własnej średniowiecznej monety, brakteatu. Dobrym dniem na zwiedzanie jest czwartek ze względu na bezpłatny wstęp, ale licz się wtedy z większym ruchem zwiedzających. Wstęp kosztuje 27 zł za bilet normalny i 17 zł za ulgowy.

Godziny otwarcia muzeum są następujące: poniedziałki, czwartki i piątki w godz. 10:00–18:00, środy, soboty i niedziele w godz. 10:00–20:00 (zaleca się przyjść najpóźniej godzinę przed zamknięciem obiektu). We wtorki – nieczynne.

4. Muzeum Powstania Warszawskiego

Obiekt na ul. Grzybowskiej 79 to weteran, jeśli chodzi o interaktywne muzea Warszawy. Jeden z pierwszych, jeśli nie pierwszy, nowoczesny obiekt muzealny na mapie stolicy. Patrząc na obecne muzea Warszawy, również pioniersko, postawiło na prawdziwe eksponaty od zwykłych ludzi, uczestników wydarzeń. Do tej pory przyjmuje się takie przedmioty z historią np. powstańczą opaskę, zdjęcie czy list. Od początku, oprócz aktywnego wciągania zwiedzających w opowieść i nowoczesnego pokazywania zbiorów, miejsce ma w sobie ogromny ładunek emocjonalny. Nic dziwnego. Dotyczy bowiem jednego z tragiczniejszych epizodów w historii Drugiej Wojny Światowej. Wydarzenia, które pochłonęło ofiar, a jednocześnie stało się symbolem bohaterstwa żołnierzy.

Wzruszające są relacje powstańców, przejmujący obraz przejścia kanałami (tak przemieszczano się między dzielnicami miasta). Emocje poruszają też sposoby walki z Powstańcami (dowiesz się na przykład, czym był i jak wyglądał Goliath). Dla dzieci przygotowano specjalne miejsce. W Sali Małego Powstańca odkrywają historię stosownie do wieku – poznać, jak działa szpital polowy, ułożyć tematyczne puzzle. Muzeum można zwiedzać w poniedziałki, środy i piątki w godz. 8:00-18:00, w czwartki w godz. 8:00-20:00, w weekendy w godz. 10:00-18:00, we wtorki – nieczynne. Cena biletu wynosi 25 zł za normalny i 20 zł za ulgowy. W niedziele można zwiedzić obiekt bezpłatnie.

5. Muzeum Życia w PRL

Muzea Warszawy pozwalają uchwycić blaski i cienie różnych epok. Czasów, które minęły, a których klimat można odtworzyć. Do takich obiektów należy Muzeum Życia w PRL, które mieści się na ul. Pięknej 28/34. Dla niektórych będzie to wizyta pełna nostalgii za młodością. Dla innych okazja, by wyjaśnić dzieciom, jak kiedyś się żyło. Każde pokolenie znajdzie w zbiorze codziennych rekwizytów PRL-u coś dla siebie, np. osoby 30+ zobaczą, w jakich wózkach byli wożeni jako maluchy.

To kopalnia przedmiotów, które ukrywają się jeszcze w niejednym polskim domu. Da się je też wypożyczyć np. do sesji foto, albo na imprezę. Faworytem Skyscanner jest wyposażenie łazienkowo-toaletowe – oldskulowe suszarki do włosów czy pętko szarego papieru toaletowego. Niektóre eksponaty przypominają o ciemnej stronie dawnego ustroju np. nekrolog Grzegorza Przemyka, licealisty pobitego na śmierć przez milicję. Cena biletu normalnego to koszt 18 zł , ulgowego – 12 zł. Muzeum jest otwarte od poniedziałku do czwartku i w weekendy w godz. 10:00-18:00, a w piątki od 12:00 do 20:00.

6. Muzeum Neonów

Podczas dwudziestolecia wojennego na warszawskich neonach królowały neony. Wyrażały budzący się kapitalizm (spełniały rolę reklam), ale i radość ze świeżo odzyskanej niepodległości. Nie da się ukryć, że wprowadzały też kolor i życie na smutne, szare ulice i budynki. Dziś, niestety zostały w dużej mierze zastąpione banerami, choć moda zatacza koło i świetlne reklamy znów są na topie. Ale nie wszystkie. A te, które pamiętasz z dzieciństwa można odnaleźć w jedynym w swoim rodzaju muzeum Warszawy.

Muzea Warszawy pozwolą Ci przeżyć niezapomnianą przygodę.

To niewielkie Muzeum Neonów w dzielnicy Praga. Bilet wstępu kosztuje tylko 10 zł, ale jego świecące eksponaty przyniosą dużo radości małym i dużym. Zachwycą się nim badacze i fascynaci designu. Mieszkając w pobliżu Placu Konstytucji, w Muzeum Neonów czuję się jak na spacerze do swojego dzieciństwa. To właśnie tam, dwadzieścia lat temu można było zobaczyć na fasadach zwalistych kamienic napisy „Berlin” czy „Szanghaj”.

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.