COVID-19 (koronawirus) może mieć wpływ na Twoje plany podróży. Dokądkolwiek się udajesz, znajdziesz najnowsze porady tutaj.

Wiadomosci 8 TOP doświadczeń Podlasia i Suwalszczyzny

Wszystkie artykuły

8 TOP doświadczeń Podlasia i Suwalszczyzny

Północno-wschodni region Polski to według nas absolutny lokalny kierunek numer jeden w 2018 roku. Przesądzają o tym wielobarwna kultura i architektura, sąsiedzka różnorodność, unikatowe krajobrazy, a także magia Puszczy Białowieskiej i Czarnej Hańczy.

Te atrakcje sprawią, że będziesz chciał / chciała Podlasie lub Suwalszczyznę odwiedzić jeszcze w tym miesiącu, a potem jak najszybciej wrócić.

Podlasie

1. Poczuj rytm puszczy!

Białowieża to turystyczna baza Puszczy Białowieskiej i miejsce pod znakiem żubra. Pamiętaj, że w rezerwacie ścisłym nic można działać na własną rękę (bez przewodnika), a wszelkie wypady należy uzgadniać z lokalnym oddziałem PTTK.  Wycieczki różnią się długością i charakterem zwiedzania, a nawet wykształceniem przewodnika. Ceny ustalane są w zależności od rodzaju wycieczki np. 212 zł kosztuje wycieczka rowerowa, a od 425 zł zapłacisz za zwiedzanie jej pieszo. Możliwe jest także przedostanie się puszczą na stronę białoruską, oczywiście po uprzednim uzyskaniu wizy (organizacja również przez PTTK).

2. Podglądaj ptactwo!

Jeśli jesteś już po spotkaniu z żubrem, możesz przenieść swoje zainteresowanie na nieco mniejsze zwierzęta. Jezioro Siemianowskie vel Zalew Siemianówka to prawdziwa gratka dla ornitologów. Nawet jeśli nie czujesz się specjalistą w tej dziedzinie i nie mówią Ci nic nazwy kureczka kropiatka czy świergotek rdzawogardły, weź aparat i spróbuj zrobić kilka ujęć tutejszej przyrody. Znajdziesz tu także miejsca do plażowania między innymi w Rudni, a wałem wzdłuż jeziora pojeździsz na rowerze. Przez Podlasie biegnie Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, co daje świetne warunki do podróżowania na dwóch kółkach.

3. Wybierz się na szlak tatarski od Sokółki po Kruszyniany

Ta trasa odbywa się pod hasłem poszukiwania historii Tatarów na tych terenach (muzeum w Sokółce) oraz śladów ich tradycji i obrządków w meczetach i mizarach (tatarskich cmentarzach). Na przykład w Kruszynianach wiek niektórych mogił sięga nawet końca siedemnastego wieku. Szlak liczy sobie niespełna 60 km. Umożliwia on także spróbowanie tatarskiej kuchni.

4. Poznaj ludzi!

Pierwszą rzeczą, z jaką zetkniesz się wędrując szlakami Podlasia, będzie najprawdopodobniej gościnność i otwartość jego mieszkańców. Wpływ na to ma fakt, że spotkają się tu i uzupełniają trzy kultury: katolicka, prawosławna (aż co piąty mieszkaniec Podlasia wyznaje tę religię) i muzułmańska. Muzeum Ikon w Supraślu sąsiaduje ze szlakiem tatarskim i jego meczetami i tworzy mozaikę charakterystyczną dla tego regionu.

Suwalszczyzna

1. Kontempluj przyrodę!

Okolice Jeziora Wigry to jeden z bardziej malowniczych terenów Suwalszczyzny. Najgłębsze jezioro w Polsce przyciąga amatorów nurkowania, a także miłośników natury prezentowanej w Wigierskim Parku Narodowym. Jeśli masz słabość do zabytkowych obiektów z ciekawą historią, to odnajdziesz się w dawnym klasztorze Kamedułów. I nie przejmuj się swoją słabością, Władysław Jagiełło też lubił to miejsce.

2. Popłyń Czarną Hańczą!

Czarna Hańcza – potrafi być tajemnicza, a za chwilę nie mieć nic do ukrycia, na pewnych odcinkach płynąć wartko niczym górski potok, a następnie tworzyć rozlewiska. Największa rzeka Suwalszczyzny, płynąca także na Białorusi, jest najbardziej znana ze spływów kajakowych, choć przyciąga także nurków. TUTAJ opisujemy więcej miejsc idealnych dla kajakarzy w Polsce i na świecie. Wypatruj na niej bobrów!

3. Stań na przecięciu kultur!

Podobnie jak po wielokulturowym Podlasie, również podróżowanie po Suwalszczyźnie ułatwia przekraczanie granic kulturowych w sensie metaforycznym i w rzeczywistości. Suwalszczyzna jest dobrą bazą wypadową między innymi na Litwę, która w tym roku, została przez nas zaliczona do topowych kierunków – artykuł o tym TUTAJ.

Za przykład styku kultur i splatania się historii ludzi różnych religii służy suwalski zespół cmentarzy siedmiu wyznań położony przy Czarnej Hańczy. Ciekawy zarówno pod względem ukształtowania terenu, jak i artystycznym oraz architektonicznym. Na Suwalszczyźnie wiele cmentarzy zostało wręcz idealnie wpisanych w naturę. Różnorodność odzwierciedla się również w miejscach kultu – obok kościołów katolickich znajdziesz tutaj cerkwie czy molenny.

4. Wybierz się w rejs!

Koszt rejsów po Kanale Augustowskim i okolicy w zależności od trasy wynosi ok. 30-45 złotych. Jeden z wodnych szlaków pozwala obejrzeć dziewicze tereny Doliny Rospudy i prowadzi przez rzekę Nettę, Jezioro Necko, a potem wpływa na Jezioro Rospudy, gdzie zawraca się do augustowskiego portu. Inną możliwością jest rejs po jeziorze Białym i Studzienicznym poprzez śluzę Przewięź, na której następuje krótka przerwa techniczna związana z wyrównywaniem poziomów wody. Widoki zapamiętasz na długo!

Sprawdź też:

TOP 15 najpiękniejszych polskich lasów

Najpiękniejsze jeziora w Polsce: TOP 10, które musisz zobaczyć

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.