COVID-19 (koronawirus) może mieć wpływ na Twoje plany podróży. Dokądkolwiek się udajesz, znajdziesz najnowsze porady tutaj.

Wiadomosci Porady Savoir-vivre w samolocie: jak się zachowywać podczas lotu?

Wszystkie artykuły

Savoir-vivre w samolocie: jak się zachowywać podczas lotu?

Kopanie w fotel, głośne rozmowy, kuksańce łokciem i przepychanie się - to wybrane zachowania, na które skarżą się podróżujący samolotem. I chociaż dobre wychowanie w samolocie nie różni się znacząco od tego, które okazuje się w innych sytuacjach społecznych, to jednak warto je sobie przypominać przed każdym lotem. Dlaczego? Stosowanie się do reguł savoir-vivre pozwala wszystkim podróżować spokojnie i z zachowaniem komfortu psychicznego.

Prezentujemy 10 złotych zasad, jak zachowywać się w samolocie. Wdrażanie ich w życie jest o tyle istotne, że od nieznośnego pasażera trudno uciec przebywając na wysokości 10 000 metrów, a spotkanie z nim może porządnie nadszarpnąć nerwy.

1. Zachowaj spokój podczas zajmowania miejsc!

Twoje miejsce nigdzie Ci nie ucieknie ani nikt go nie zabierze. Nie trzeba się rozpychać lub przeć do przodu niczym taran. Jak w innych życiowych sytuacjach należy przepuścić osoby niepełnosprawne, starsze czy mamy podróżujące z dziećmi.

2. Respektuj prośby i komentarze załogi!

Lekceważące odnoszenie się do informacji przekazywanych przez załogę nie mieści się w regułach savoir-vivre w przestworzach. Nawet jeśli filmik instruktażowy na temat bezpieczeństwa widziałeś / widziałaś już tysiące razy. Stosuj się także do próśb podniebnego personelu (np. o pozostaniu na miejscu) – tutaj chodzi także o Twoje bezpieczeństwo.

3. Nie wykorzystuj załogi do zadań, których nie powinna wykonywać!

Stewardessy dbają o komfort podróży, ale to nie znaczy, że mają obowiązek podnosić świeżo rzucone na ziemię papierki albo przez cały lot zajmować się wyłącznie jednym pasażerem i jego całą rodziną. Walizkę do schowka również warto zapakować samemu. Nie oznacza to, że w ogóle nie wolno poprosić o pomoc, ale trzeba wykazać się taktem zarówno w rodzaju próśb, jak i sposobie ich wyrażania (czytaj: unikać głośnego, ponaglającego nawoływania).

4. Szanuj przestrzeń innych pasażerów!

Pamiętaj, że nie lecisz sam, wokół Ciebie siedzą inni podróżni. Jeśli planujesz mocniej rozłożyć siedzenie wypada porozmawiać o tym z osobą siedzącą za Tobą. Co się stanie, gdy tego nie zrobisz? W najlepszym przypadku pasażer w przednim rzędzie może zostać tylko nieprzyjemnie zaskoczony, a w najgorszym poparzyć się herbatą.
Podziel się podłokietnikiem z sąsiadem obok i dołóż wszelkich starań, aby się na nim nie pokładać, gdy masz ochotę na chwilę relaksu lub drzemkę.
Nie zapominaj także o komforcie pasażera z przodu – kopanie siedzenia jest niedopuszczalne. Dotyczy to także małych pasażerów, którzy znajdują się pod Twoją opieką.

 

5. Podróżujesz z dzieckiem – odpowiednio się przygotuj!

Na podniebną podróż z dzieckiem sprawdza się stary patent, czyli ulubiona zabawka lub książeczka w bagażu podręcznym. Z takim ekwipunkiem zmniejszają się szanse, że maluch będzie marudził lub dokazywał. TUTAJ sprawdzisz, co jeszcze warto zabrać ze sobą podróżując z maluchem.

6. Uważaj na to, co jesz przed lotem i w trakcie!

Czosnek czy kapusta z grochem to potrawy, których raczej powinno się unikać ze względu na aromaty, jakie po ich zjedzeniu można rozsiewać. Odradzamy też kanapki z kiełbasą – samolot to jednak zamknięta przestrzeń.

7. Mów z wyczuciem!

Nie trzeba szeptać, ale starać się mówić tak, by słyszeli tego pasażerowie dziesięć rzędów dalej. Podobna zasada obejmuje słuchanie muzyki czy oglądanie filmów. Należy też szanować, gdy ktoś nie wykazuje zainteresowania rozmową, co łatwo poznać, bo poprzestaje na odpowiedzeniu “Dzień dobry” i zdawkowych uwagach.

8. Kulturalne opuszczaj swój rząd!

Omijanie w rozkroku słuchającego muzyki i zatopionego we własnych myślach lub głęboko śpiącego pasażera nie stawia w najbardziej komfortowej sytuacji. Najlepiej po prostu grzecznie poprosić o przepuszczenie – i prosić do skutku.
Z drugiej strony ciągłe kursowanie sąsiadom z tego samego rzędu przed nosem nie będzie im się podobać. Staraj się to robić z umiarem.

9. Zachowaj porządek!

Niezależnie, czy chodzi o siedzenie, czy o samolotową toaletę miejsce użytkowania powinno zostać pozostawione w czystości. Upychanie papierków w fotelu czy zostawianie siedzenia oblanego kawą nie należy do dobrego tonu.

10. Nie przesadzaj z alkoholem (lub odpuść go sobie zupełnie)!

Lepiej zrezygnować całkowicie z alkoholu niż go nadużyć i pozwolić, by procenty wpływały na Twoje zachowanie. TUTAJ poczytasz więcej o mitach lotniczych, także tych związanych z alkoholem. Pozbawione dobrego tonu jest natarczywe dopytywanie się o drinki. Nietrzeźwy pasażer to zmora załogi i pasażerów, a wszystkim zależy na tym, aby lot upłynął w jak najlepszej atmosferze.

Sprawdź też:

7 sposobów na dobre samopoczucie podczas długiego lotu

13 najgorszych zdań, które można usłyszeć podczas podróży

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.