COVID-19 (koronawirus) może mieć wpływ na Twoje plany podróży. Dokądkolwiek się udajesz, znajdziesz najnowsze porady tutaj.

Wiadomosci Porady Frequent flyer. Programy lojalnościowe linii

Wszystkie artykuły

Frequent flyer. Programy lojalnościowe linii

Frequent flyer to Ty? Dzięki programom lojalnościowym linii lotniczych, mile możesz wymieniać na bonusy. Zobacz, co możesz zyskać.

Jak działają programy lojalnościowe?

Podstawowa zasada programów lojalnościowych linii lotniczych to: im więcej latasz/wydajesz, tym więcej punktów zyskujesz. Działają one jak karty Payback, z którymi przy każdych zakupach, zyskujesz punkty, które w przyszłości możesz wymienić na bonusy. Warto jednak pamiętać, że w zależności od programu, na wykorzystanie zebranych mili jest określony czas, np. w programie Miles&More są to trzy lata.

Jak działają programy lojalnościowe?

Co może zyskać frequent flyer?

Najbardziej popularną „nagrodą” za uzbierane punkty czy wylatane mile jest nowy bilet lotniczy. Ale to nie wszystko. Punkty można wymienić także na przywileje, takie jak podniesienie standardu lotu przez przeniesienie do klasy biznes lub możliwość korzystania z business lounge na lotnisku, a także specjalne prawa przy rezerwacjach – bezpłatną możliwość zmiany terminu czy dat lotu. Czasem zgromadzone punkty można wymienić na możliwość zabrania większego bagażu niż wynika to z wykupionego przez nas biletu.

Co może zyskać frequent flyer?

Co powinien zrobić frequent flyer?

Aby zapisać się do programu partnerskiego linii lotniczych, zwykle trzeba wypełnić formularz online albo na lotnisku, a potem podawać numer naszej karty programu przy rezerwacji lotów. Dzięki temu automatycznie naliczane są punkty – im dłuższa podróż, tym więcej punktów. Większość programów zapewnia też pulę punktów już na start, na zachętę. Punkty można także zbierać za korzystanie z usług partnerów, np. zakupy w sklepie danej sieci.

Co powinien zrobić Frequent flyer?

Kto może wziąć udział w programie lojalnościowym?

Oczywiście każdy może zapisać się do programu lojalnościowego linii lotniczych, ale największy sens ma to dla podróżnych biznesowych i frequent flyer, czyli osób, które często latają. Punty powinny być zbierane „przy okazji”, a nie być celem podróży.

Kto może wziąć udział w programie lojalnościowym?

Który program wybrać?

Decyzja o wyborze programu powinna być dostosowana do tego jakiego typu podróże najczęściej odbywasz. Przewoźnicy zrzeszeni w konkretnym programie latają na trasach, które pokrywają się z Twoimi podróżnymi preferencjami? Jeśli tak, warto się do nich zapisać. Jeśli często latasz do Skandynawii, warto rozważyć program Euro Bonus należący do inii SAS, itp.

Który program wybrać?

Jakie programy lojalnościowe są dostępne?

Programy lojalnościowe linii lotniczych dzielą się na takie, które są dla klientów indywidualnych i te skierowane do klientów biznesowych. Niektóre linie mają własne programy lojalnościowe, inne, zrzeszają się w aliansach i oferują je pasażerom wspólnie. Poniżej charakteryzujemy programy skierowane do klientów indywidualnych linii i aliansów, z których często korzystamy w Polsce.

Jakie programy lojalnościowe są dostępne?

Miles&More

To jeden z najpopularniejszych programów, w którym punkty otrzymuje się za kupno biletów w około czterdziestu liniach lotniczych i podczas zakupów u ponad trzystu innych partnerów, zrzeszonych w Star Alliance. Należą do niego między innymi takie linie jak LOT, Lufthansa, Scandinavian Airlines, TAP Portugal, Brussels Airlines, Austrian, Turkish Airlines, United czy US Airways.

Przykłady na co można wymienić mile:

 • 80 000 mil na klasę ekonomiczną premium np. na lot do Indii z Lufthansą
 • 24 000 mil na bilet z Eurowings z Kolonii lub Bonn do Tajlandii lub na Karaiby
 • 37 500 mil na noc w 3-gwiazdkowym hotelu w centrum Barcelony

Przeczytaj więcej o tym jak działa ten program!

Programy dla frequent flyer

One World

One World to inny sojusz linii lotniczych. Należą do niego między innymi American Airlines, British Airways, Finnair i Iberia. Przewoźnicy zrzeszeni w aliansie mają zazwyczaj swoje nazwy programów zintegrowane z innymi programami partnerów. Tak jak w Miles&More, punkty można zbierać za loty, które z kolei wymienia się na nowe bilety, podwyższenie standardu podróży czy możliwość przewiezienia dodatkowego bagażu. Przeczytaj o biletach dookoła świata.

Przeczytaj więcej o tym jak działa ten program!

Programy dla frequent flyer

Sky Team dla frequent flyer

Sky Team to również nazwa sojuszu przewoźników, którzy oferują swoim klientom zintegrowane ze sobą programy lojalnościowe. Alians tworzą między innymi linie Aeroflot, Air France, Alitalia, Czech Airlines, Delta Air Lines, KLM, Korean Air, czy Vietnam Airlines. Tutaj również kupno biletu u uczestników Sky Team pozwala na gromadzenie mil, wymienialnych na
kolejne loty, nagrody i zniżki.

Przeczytaj więcej o tym jak działa ten program!

Programy dla frequent flyer

Executive Club

To program linii British Airways, w którym walutą wymiany mil na nagrody i bonusy są tak zwane Avios. Gromadzi się je latając z parterami linii z One World oraz robiąc zakupy kartami kredytowymi, rezerwując hotele i wypożyczając auta. Wymieniać je można na zniżki przy zakupie usług związanych z podróżą, jak bilety lotnicze, noclegi i wynajem samochodu. W zależności od liczby wylatanych punktów, możesz tu uzyskać status niebieskiego, brązowego, srebrnego lub złotego członka i cieszyć się przypisanymi do tych stopni przywilejami.

Przykładowe przywileje:

 • srebrny uczestnik Executive Club (taki, który zgromadził 600 punktów podczas przynajmniej czterech lotów z British Airways) może bezpłatnie wybierać miejsca w samolocie, czy zabierać dodatkowy bagaż rejestrowany
 • złoty uczestnik Executive Club (taki, który zgromadził 1500 punktów podczas przynajmniej czterech lotów z British Airways), który ma na koncie 5000 punktów otrzymuje Concorde Room Card, klucz do najbardziej prestiżowych i luksusowych salonów na lotniskach Heathrow i JFK.

Przeczytaj więcej o tym jak działa ten program!

Programy dla frequent flyer

MilleMiglia

Program lojalnościowy linii Alitalia, w którym mile gromadzi się poprzez latanie, ale i zakupy u parterów linii. Można je potem wymieniać na bilety i podwyższenie klasy lotu. Każdy otrzymuje 2000 mil na start!

Przykład jak zdobyć i wymienić mile:

 • za przykładowy lot między Rzymem i Mediolanem zarabiasz od 750 do 2000 mil
 • 5000 mil możesz wymienić na zniżkę do 25% na inny lot

Przeczytaj więcej o tym jak działa ten program!

Programy dla frequent flyer

EuroBonus dla frequent flyer

Eurobonus to program lojalnościowy grupy SAS założonej przez Scandinavian Airlines, zintegrowany ze Star Alliance. Poza milami zebranymi podczas lotów z liniami należącymi do tego partnerstwa, można tu gromadzić punkty także za przeloty z AirBaltic Estonian Air, Atlantic Airways, rezerwacje noclegów w zrzeszonych sieciach hoteli oraz usługi wykupione u takich partnerów jak Avis, Hertz, Diners Club czy MasterCard. Liczba zebranych punktów jest podstawą do przypisania do danego typu członkostwa: zwykłego, srebrnego, złotego lub diamentowego. Punkty można wymieniać na zniżki i bonusy związane z przelotami i usługami partnerów.

Przykład wymiany punktów:

 • aby uzyskać status złotego członka trzeba w ciągu roku odbyć 45 lotów w jedną stronę z SAS lub Wideroe (albo zarobić 45 000 punktów w inny sposób)
 • w zamian można na pokład zabierać dodatkowy bagaż rejestrowany, korzystać z lotniskowych saloników, które mają umowę ze Star Alliance i otrzymywać swoje bagaże jako pierwszemu

Przeczytaj więcej o tym jak działa ten program!

Programy dla frequent flyer

Flying Blue

Program lojalnościowy KLM i Air France, który jest rozszerzeniem programu Sky Team o możliwość zbierania punktów u dodatkowych partnerów handlowych. Mile można więc zbierać kupując bilety u przewoźników i przeprowadzając transakcje z ich partnerami związanymi z podrożą (np. podczas wykupywania ubezpieczenia) i rekreacją (np. kupując bilety do kina). Konkretna liczba zebranych mil określa status członka na jednym z czterech poziomów: Ivory, Silver, Gold, Platinum. Oczywiście im wyższy status, tym więcej zniżek i dodatkowych nagród nam przysługuje.

Przykładowe zniżki na loty:

 • za 10 000 punktów można polecieć z Air France z dowolnego miasta w Europie do Stambułu ze zniżką 20%
 • za 30 000 punktów można polecieć z Air France z dowolnego miasta w Europie do Bangkoku z zniżką 25%

Przeczytaj więcej o tym jak działa ten program!

Programy dla frequent flyer

Wizz Discount Club dla frequent flyer

Członkostwo w programie lojalnościowym popularnych tanich linii WizzAir oferuje różnego typu zniżki i usługi. Można się do niego przyłączyć na zasadzie Standard (139 zł/rok), jeśli najczęściej podróżujesz pojedynczo lub w dwie osoby oraz w trybie grupowym (229 zł/rok).

Przywileje:
Oba typy członkostwa gwarantują 45 zł zniżki na każdy lot powyżej 99 zł i 23 zł zniżki na każdą sztukę dużego bagażu podręcznego oraz bagażu rejestrowanego zakupionego online. Poza tym członkowie maja dostęp do najnowszych promocji.

Przeczytaj więcej o tym jak działa ten program!

My Ryanair

Program innego popularnego taniego przewoźnika, który ma ruszyć od października 2016 roku. Głównym przywilejem jego członków będzie 24-godzinna przewaga na zakup biletów w promocjach. Poza tym klubowicze będą mieli prostszą odprawę, a każdy trzynasty lot w roku będzie darmowy.

Ten artykuł został zaktualizowany 18 października 2019 roku.

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.