Wiadomosci 14 genialnych rad jak się pakować

Wszystkie artykuły

14 genialnych rad jak się pakować

Perfekcyjnie zapakowany bagaż to jeden ze znaków rozpoznawczych wytrawnego podróżnika. Jeśli pretendujesz do tego miana, sprawdź, czy znasz te triki jak się pakować.

1. Wybierz odpowiednią walizkę

Jak się pakować, ale i w co? Jeśli planujesz kilkudniowy wypad służbowy do Monachium, zabierz ze sobą zgrabną walizkę podręczną na kółkach. Ale jeśli planujesz trekking po Andach, zdecydowanie lepszym wyborem będzie wytrzymały i praktyczny plecak. Kluczową cechą dobrego bagażu jest jego waga i wytrzymałość w stosunku do ceny. Pamiętaj, że twarde walizki to czasem kilka kilo bagażu więcej.

W Skyscanner wystawiliśmy popularne walizki na ciężką próbę, żeby sprawdzić jak wypadają właśnie pod tym kątem. To przykład, co z nimi wyprawialiśmy i jak sobie z tym poradziły.

2. Zrób listę – będziesz sobie wdzięczny

To może trochę staroświeckie, ale przecież nie musisz jej robić na kartce. Dostępnych jest mnóstwo aplikacji do pakowania. Możesz w nich notować na kilka dni przed podróżą rzeczy, które przychodzą Ci do głowy. Te, które warto zabrać w podróż. Możesz też wykorzystać czas w kolejce albo podczas jazdy metrem na spisanie pełnej listy. Dzięki temu samo pakowanie będzie mniej chaotyczne i stresujące. To dużo skuteczniejsza metoda niż spontaniczne pakowanie się – zaufaj nam.

3. Od największego do najmniejszego

Aby efektywnie zapakować walizkę, czyli maksymalnie wykorzystując dostępną w niej przestrzeń zastosuj prosty i dość intuicyjny system. Na samo dno zapakuj przedmioty największe i najcięższe. W kolejnych warstwach, kładź coraz lżejsze i mniejsze przedmioty. Na sam koniec, wypełnij pozostałe luki i zagłębienia, najmniejszymi przedmiotami, np. skarpetkami. Taka metoda pakowania dodatkowo pozwoli Ci efektywniej się wypakowywać. Dlatego, że wiesz co, w którym miejscu powinno się znajdować. Jak się pakować? Oszczędzając miejsce.

Jak się pakować? Od największego do najmniejszego

4. Roluj ubrania

Jak głupio by to nie brzmiało, albo wyglądało, jest to najlepszy sposób na to, żeby zaoszczędzić miejsce w torbie podróżnej. Zamiast składać bluzki i spodnie w kostkę, roluj je – będziesz zaskoczona / zaskoczony, o ile więcej udało Ci się w ten sposób zmieścić. Dodatkowo, Twoje ubrania nie będą pogniecione. Chyba nie chcesz dojechać na wakacje i stanąć przed górą ubrań do prasowania?

5. Wykorzystaj torebki próżniowe

Jeszcze nie wiesz, że torebki próżniowe są dobre nie tylko do pakowania drugiego śniadania? Jeśli tak, Twoje życie czeka przełomowa zmiana. Pozwalają one porządkować przedmioty i zachować porządek w walizce. Dodatkowo, pochowane do torebek próżniowych kosmetyki przestają grozić wybuchem, odkręceniem itp. i zalaniem wszystkiego. Są też gotowe do kontroli bezpieczeństwa. Torebkę, do której schowasz bieliznę, po przyjeździe na miejsce można wykorzystać na brudy. Pomyśl, jak bardzo ułatwi Ci to życie po powrocie do domu.

6. Odkryj nowe zastosowanie przedmiotów

Jak się pakować? Poprzez odrywanie nowych cech znanych rzeczy. Czy wiesz, że etui na okulary to idealne miejsce na schowanie kart i gotówki? Podobnie jak pojemniki po kosmetykach. Trzymanie wartościowych rzeczy w nieoczywistych miejscach, zminimalizuje szansę, że je stracisz. Jeśli przypadkiem masz w domu czepek do kąpieli, możesz go wykorzystać do pakowania butów. Nadaje się on idealnie do zabezpieczenie podeszew.

Dodatkowa wskazówka: Etui na okulary lub wspomniane wcześniej torebki próżniowe są świetne do trzymania kabli i ładowarek. Możesz je dodatkowo uporządkować dużymi spinaczami do papieru.

Odkryj nowe zastosowanie przedmiotów

7. Bądź minimalistą

Nie chcesz dźwigać gigantycznej torby podróżnej pełnej rzeczy, których nie wykorzystasz? Pójdź w minimalizm. Kup mini kosmetyki, albo mini opakowania, do których możesz przelać szampon zamiast brać całą butelkę. Podczas ostatnich zakupów w drogerii dostałaś / dostałeś górę próbek? To jest moment, żeby je użyć.

Upewnij się też, czy w Twoim hotelu / pensjonacie jest do dyspozycji ręcznik. Jeśli tak, zyskujesz naprawdę sporo miejsca w walizce nie zabierając swojego. Zamiast całego przewoźnika, odbij najważniejsze strony na xero. A jeśli nie chcesz narażać się obrońcom przyrody za marnowanie papieru, zapakuj czytnik albo iPad, a na nim przewodnik w wersji PDF.

Bądź minimalistą

8. Zabierz ubrania na maksymalnie siedem dni

Zapakuj siedem opcji ubraniowych, bez względu na to, jak długo będziesz w podróży. Załóż anomalie pogodowe i bądź przygotowany na różne okazje, ale nie pakuj dziesięciu T-shirtów. Na miejsce przecież zawsze możesz oddać je do prania. Jeśli podróżujesz do kraju o gorącym klimacie, będą one błyskawicznie schły. A pewnie i tak większość czasu będziesz spędzać w stroju kąpielowym. Poza tym, podróżując na przykład do Azji, możesz nawet kupić tunikę za grosze na bazarku, a potem ją oddać.

9. Wykorzystaj „puste przestrzenie”

Najważniejszą zasadą sztuki pakowania jest gospodarne zarządzanie miejscem w walizce. Chcesz zmieścić wszystkie potrzebne rzeczy, nie lekceważ nawet najmniejszej przestrzeni. Zwijaj mniejsze przedmioty w ubrania, wkładaj je w buty i inne zagłębienia. Dzięki temu, każda szpara zostanie należycie wypełniona.

Wykorzystaj „puste przestrzenie”

10. Wsadź do walizki saszetkę zapachową

Jak się pakować? Z klasą! Zapakowanie saszetki zapachowej, naprawdę dużo zmienia. Gdy wszystkie potrzebne rzeczy będą już w bagażu, włóż do niej saszetkę w ulubionym zapachu. Prosta sprawa, a jak miło później będzie wyciągnąć świeże i pachnące ubrania z walizki po wielu godzinach podróży!

11. Kluczowe rzeczy trzymaj w bagażu podręcznym

Dobrze mieć bilet/kartę pokładową, dowód tożsamości i pieniądze przy sobie. Po pierwsze, są wtedy bezpieczniejsze. Po drugie – możemy je szybko wyciągać i chować. Super przezorni mogą też zapakować do torby podręcznej bieliznę na zmianę i szczoteczkę do zębów. Na wypadek, gdy bagaż rejestrowany przez pomyłkę wyląduje na przeciwnej półkuli niż Ty.

Kluczowe rzeczy trzymaj w bagażu podręcznym

12. Zainwestuj w wagę do bagażu

Albo po prostu postaw walizkę na zwykłej wadze łazienkowej, na której sprawdzasz, ile kilogramów przybyło lub ubyło Tobie. To prosta czynność, a pozwoli Ci uniknąć stresu przy odprawie, związanego z limitami wymiarów walizek. Wiedząc dokładnie ile waży Twoja torba podróżna, nie musisz się martwić, że będzie trzeba zapłacić za nadbagaż. Jeśli waga pokaże zbyt dużo, możesz na spokojnie w domu jeszcze raz przejrzeć zapakowane rzeczy i sprawdzić z czego możesz zrezygnować. Robienie tego przy odprawie, gdy za Tobą czeka kolejka innych podróżnych, może być traumatycznym przeżyciem. Oszczędź go sobie i zważ walizkę przed wyjściem z domu.

Sprawdź dozwolone miary i wagi bagaży.

13. „Na wszelki wypadek”

Jeśli po zapakowaniu torby okazuje się, że przekracza ona dozwolone limity, musisz z czegoś zrezygnować. Tylko z czego? Wszystko, co już zapakowałaś / zapakowałeś było przemyślane i może się przydać. No właśnie: może. Jeśli chcesz mieć lekką walizkę, skup się przede wszystkim na rzeczach, które na pewno wykorzystasz. Te „na wszelki wypadek” możesz zawsze kupić na miejscu, jak ten „wypadek” już się przydarzy. Sytuacja wygląda oczywiście inaczej jeśli nie wszystkie produkty są dostępne w Twoim miejscu docelowym.

Sprawdź też, co można wnosić na pokład samolotu, a czego nie.

14. Oznacz swoją walizkę

Na koniec błaha, ale ważna wskazówka. Nie daj się zbić z tropu karuzelą identycznych walizek wirujących na pasie bagażowym. Oznacz swój bagaż tak, aby łatwo było Ci go potem rozpoznać. Najlepiej, żeby znakiem szczególnym dla Twojej czarnej walizki nie była czerwona wstążeczka – niestety wszyscy wpadają na podobny pomysł. Jeśli nie masz nic przeciwko modzie lat 90-tych , polecamy przymocowanie sznurowadła w odblaskowym kolorze.

Ten artykuł został zaktualizowany 20 czerwca 2019.

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.