Wiadomosci 10 wskazówek i trików na podróż z plecakiem

Wszystkie artykuły

10 wskazówek i trików na podróż z plecakiem

Backpackersi muszą rozważyć sporo spraw przed podróżą. Poza tymi standardowymi, jak sprawdzenie limitu bagażu, regulacje wizowe i rezerwacja zakwaterowania, trzeba także przemyśleć, jak maksymalnie zaoszczędzić, jak najkorzystniej zorganizować liczne przesiadki i jak najlepiej poradzić sobie z ciągłym byciem w drodze.

Poniżej przedstawiamy garść porad, które pomogą Ci zorganizować udane wakacje z plecakiem. Niezależnie od tego, czy planujesz objazdówkę po Europie czy przygodę w Amazonii, te wskazówki pomogą Ci w największym stopniu skorzystać z wyjazdu.

Oto najważniejsze rzeczy, o których warto pamiętać – od pakowania się po oszczędzanie w podróży:

PRZED WYJAZDEM

1. Odrób lekcje i dokładnie wszystko sprawdź

Mimo, że podróż z plecakiem z założenia ma się w dużej mierze opierać na spontaniczności, warto przed wyjazdem dowiedzieć się więcej na temat państw, do których się wybieramy. Przejrzenie przewodników i blogów pozytywnie nakręci Cię na podróż i pomoże dobrze zaplanować wyprawę.

2. Pakuj się z głową

Rasowy włóczęga dźwiga więcej niż zwykły turysta. Musi mieć na uwadze nie tylko limity bagaży wyznaczone przez dane linie lotnicze, żeby zaoszczędzić na biletach, ale i to, że przez większość czasu będzie nosił swój dobytek na własnych plecach. Jeśli podróżujesz do krajów, w których tekstylia są tańsze, można tuniki i T-shirty kupić na miejscu. Dziesięć książek? Naprawdę będzie czas, żeby je przeczytać?

Poza objętością bagażu, ważna jest też kolejność, w jakiej się pakujesz. Dokumenty podróżne i okulary przeciwsłoneczne powinny zawsze być łatwo dostępne, zapasowe buty mogą być za to na dnie plecaka.

Sprawdź też:

Jak podróżować tylko z bagażem podręcznym?

14 genialnych rad jak się pakować

3. Rezerwować wcześniej czy nie rezerwować? Oto jest pytanie

Wracając do kwestii spontaniczności – masz już zarezerwowane miejsca, w których się zatrzymasz, czy zobaczysz, co przyniesie los? Odpowiedź na ten dylemat sprowadza się głównie do tego, jakim czasem dysponujesz i na ile możesz pozwolić sobie na elastyczność i ryzyko. Zazwyczaj najlepszym wyjściem jest zarezerwowanie noclegów na pierwsze dni – to czas na oswojenie się z otoczeniem i zorientowanie, jakie są najlepsze opcje na zakwaterowanie na kolejne noce.

 

PODCZAS PODRÓŻY

4. Zaoszczędź na atrakcjach

Kiedy już wyruszysz w drogę, zauważysz pewnie, że Twoje pieniądze zaczynają znikać w niewyjaśnionych okolicznościach. Nie stresuj się tym zanadto, to normalne. Z drugiej strony, jest wiele sposobów na oszczędzanie w podróży. Będzie to szczególnie łatwe, jeśli masz legitymację studencką. Sprawdź przed wyjazdem karty zniżkowe, które umożliwiają zwiedzanie znanych miejsc i zabytków za połowę ceny. Wiele muzeów w wybrany dzień tygodnia oferuje darmowe wejścia.

Sprawdź też: 17 trików jak oszczędzać na wakacjach

5. Jak jeść?

W podróży odwiedzisz wiele miejsc i będziesz chciał/chciała wszystkiego spróbować. Warto nałożyć sobie dzienny limit, na przykład jedno jedzenie w restauracji na dane miasto, a resztę posiłków przygotować samemu z produktów z lokalnego bazarku. Wizyta w takim miejscu to osobna przygoda. No i nie zapominajmy o niedrogich smakołykach sprzedawanych na ulicy.

6. Nie trać czasu podczas długich tras

Czasem długa podróż pociągiem lub autokarem to dobry moment na odespanie. Ale często poza fantastycznymi widokami, można w nich też odbyć ciekawe rozmowy z innymi podróżnymi albo zdobyć cenne informacje od lokalnych mieszkańców. Można też notować wspomnienia w dzienniku – to zawsze robi wrażenie na współtowarzyszach podróży…

7. Pytaj i radź się

Backpackersi mogą łatwo wylądować w jednej z dwóch grup: tych, którzy rozmawiają tylko z tymi, którzy mówią po angielsku i tych, którzy rozmawiają tylko z tymi, którzy nie mówią po angielsku. Najlepszą strategią wydaje się być rozmawianie jak najwięcej z lokalnymi mieszkańcami. Prowadzenie potyczek językowych, porozumiewanie się gestami i kaleczenie nowo poznanych słów to chyba jeden z największych uroków poznawania odmiennych kultur. I tylko w ten sposób, idąc za radą lokalnych mieszkańców masz szansę odkryć miejsca, do których naprawdę mało kto dociera.

8. Maksymalnie wykorzystaj swój pobyt

Podczas swojej podróży prawdopodobnie spędzisz dużo czasu w autobusach i pociągach, więc jak już będziesz na miejscu, maksymalnie wykorzystaj czas. Wszędzie gdzie się da, chodź na piechotę – w ten sposób przez przypadek odkryjesz ciekawe miejsca, poznasz lokalną sztukę ulicy, natrafisz na dziwaczne sklepy. Możesz też wypożyczyć rower lub skuter dla podobnego efektu.

PO POWROCIE

9. Nie zanudzaj ludzi

Tak, Ty przeżyłeś podróż życia i masz świetne historie do opowiedzenia, ale nadmierne wrzucanie zdjęć zachodów słońca na Facebooka może zamęczyć Twoich znajomych. Jeśli ktoś spyta jak było, opowiedz jedną dobrą anegdotę. Jeśli ich to zaciekawi, dopytają. A to co przeżyłeś/przeżyłaś, to Twoje.

10. Uporządkuj swoje wspomnienia

Podczas podróży prawdopodobnie zbierzesz dziesiątki zdjęć, serwetek, podkładek pod piwo i biletów, które przypominają Ci najpiękniejsze chwile z podróży. Zamiast pozwolić im poniewierać się na pawlaczu, uporządkuj je i wyeksponuj. W formie wideo, albumu online albo tradycyjnego, drukowanego. Przeglądanie ich pozwoli Ci powrócić myślami w magiczne miejsca podczas długich, zimowych wieczorów.

Sprawdź też:

Bilet dookoła świata – pytania i odpowiedzi

100 najlepszych piosenek na podróż

Czego nauczyliśmy się o podróżach. 50 porad i trików

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.