Wiadomosci Porady Bagaż podręczny bez tajemnic

Wszystkie artykuły

Bagaż podręczny bez tajemnic

Podczas kontroli bezpieczeństwa coś z zawartości Twojej torby może wzbudzić nieufność pracownika. Takich sytuacji można uniknąć, przygotowując w odpowiedni sposób swój bagaż podręczny do lotu.

To, co można przewozić na pokładzie samolotów danych linii określa regulaminem przewozu. Dzięki niemu dowiesz się, co można zabrać do samolotu. Poznasz też przedmioty niedozwolone w bagażu podręcznym. Sprawdzisz, ile mają ważyć walizki i jakie powinny mieć rozmiary. Ograniczenia te są szczególnie istotne w przypadku tanich linii lotniczych. Dlatego zapoznaj się limitami bagażu w Wizz Air oraz bagażu podręcznego w Ryanair i od razu zobacz, jak jak je obejść.

kontrola bezpieczeństwa

Jakie płyny w bagażu podręcznym?

Pierwszą (i świętą) regułą dotyczącą bagażu podręcznego jest sposób pakowania i przewożenia substancji płynnych. Do walizki kabinowej możesz zapakować płyny w pojemniki o pojemności do 100 ml. W bagażu podręcznym dozwolone jest przewożenie łącznie maksymalnie 1 litra płynów. Chodzi tutaj o wszystkie rodzaje płynów i kremów. Zamykasz je w przeźroczystą torebkę i przedstawiasz oddzielnie do kontroli. Nie oznacza to jednak, że na lotnisku jest to zawsze kontrolowane. Pamiętaj, że znajdujące się w torebce płyny mogą zostać otwarte i sprawdzone przez pracowników lotniska. W zapas napojów do picia w samolocie najlepiej zaopatrz się już po przebyciu kontroli bezpieczeństwa. Wtedy te zasady nie będą ich dotyczyć.

Prezwożenie kosmetyków

Uwaga: jeśli przyniesiesz ze sobą butelkę, w której jest 100 ml płynu, ale sama ma większe wymiary, wtedy i tak zostaniesz poproszony/poproszona o usunięcie jej ze swojego bagażu kabinowego. Natomiast wszystkie płyny zakupione w strefie wolnocłowej wolno przewozić w bagażu podręcznym w zamkniętej torbie razem z dowodem zakupu. Pakunek otwórz dopiero na docelowym lotnisku.

A co z kosmetykami?

Wszystkie kosmetyki płynne, półpłynne czy w formie żelu (krem do rąk, fluid, pasta do zębów) muszą być przewożone w opakowaniach o pojemności do 100 ml. Na dodatek w osobnej plastikowej torebce, która powinna się bez problemu zamknąć. Puder w kamieniu czy kredka do oczu mogą być przewożone w bagażu podręcznym.

Bagaż podręczny a lekarstwa

Przewóz leków w bagażu podręcznym jest dozwolony. Oczywiście, chodzi o pojedyncze opakowania, a nie hurtowe ilości. Tabletki bez recepty np. przeciwbólowe, nie powinny stanowić problemu. Płynne leki potrzebne pasażerowi podczas podróży nie są limitowane. Leki na receptę, przewożone w bagażu podręcznym, należy zgłosić pracownikowi kontroli bezpieczeństwa. Najlepiej z zaświadczeniem od lekarza. W przypadku przewożenia ich w bagażu rejestrowanym, nie ma takiej konieczności. Do podręcznej walizki możesz śmiało zapakować także różnego rodzaju artykuły medyczne np. inhalatory. Leków nie trzeba trzymać w przeźroczystych opakowaniach. Lepiej jednak samemu zgłosić ich przewożenie.

Przewożenie lekarstw

Bagaż podręczny a artykuły dla dzieci

Ze względu na sposób odżywiania się niemowlęcia, żywność dla niego (np. mleko czy picie) wnosi się bez przeszkód w bagażu kabinowym. Rodzic może zostać poproszony o spróbowanie tego produktu. Wszystko po to, by potwierdzić jego prawdziwość. Warto sprawdzać politykę linii wobec akcesoriów dziecięcych. Na przykład jedna sztuka bagażu podręcznego Ryanair przysługuje dodatkowo opiekunowi dziecka. Waga tej torby nie powinna przekraczać 5 kilogramów. Z kolei, Lufthansa ze względu na podroż z dzieckiem oferuje na pokładzie samolotu przewóz składanego wózka, fotelika lub nosidełka.

Jedzenie na pokładzie

Jedzenie można zabrać na pokład samolotu, szczególnie takie o konsystencji stałej np. kanapki. Natomiast wobec tego płynnego, jak jogurt, miód czy dżem, obowiązują takie same zasady, jak wobec innych płynów. Należy także pamiętać, że niektóre produkty mogą być ograniczone wymogami regulaminów linii lotniczych. Albo przepisami celnymi danego państwa. Na przykład, do USA nie wolno wwozić wielu produktów żywnościowych. Szczególnie tych pochodzenia zwierzęcego i niektórych owoców. W krajach muzułmańskich należy uważać na przywożenie wieprzowiny.

Przewożenie jedzenia

Przewóz alkoholu

Przepisy pozwalają na przewożenie płynów o maksymalnej zawartości alkoholu 70 procent. Alkohol kupiony w strefie wolnocłowej po kontroli bezpieczeństwa nie stanowi problemu. Ograniczeniem jego przewozu jest dopuszczalna przez przewoźnika waga bagażu i przepisy celne. Przykładowo, w ramach UE możesz przewieźć 10 litrów wódki. W przypadku podróży poza UE limit ten zmniejsza się dziesięciokrotnie. Pamiętaj też, że do niektórych krajów, przede wszystkim tych muzułmańskich nie wolno przywozić alkoholu. Napoje wyskokowe nabyte przed odprawą podlegają takim samych zasadom jak inne płyny. Nie ma rady, podręczna piersiówka musi mieć 100 ml.

Bagaż podręczny a alkohol

Bagaż podręczny a e-papieros

Liquidy do e-papierosa podlegają ograniczeniom dotyczącym płynów. Natomiast elektroniczny papieros może być przewożony w bagażu podręcznym. Nie myśl jednak, że uprawnia Cię to do e-dymka w samolocie.

Sprzęt elektroniczny

Sprzęt elektroniczny taki, jak telefon komórkowy, laptop, aparat fotograficzny czy kamera powinien być przewożony w bagażu podręcznym. Głównie ze względu na mniejsze ryzyko uszkodzenia, czy zgubienia. Niektóre linie lotnicze życzą sobie, aby laptop, czy aparat fotograficzny pakować w dozwolonej jednej walizce zabieranej na pokład. Inne pozwalają na osobną torbę. Pamiętaj, że przy korzystaniu z urządzeń elektronicznych w samolocie należy stosować się do zaleceń załogi.

Bagaż podręczny a sprzęt elektroniczny

Bagaż podręczny a ostre przedmioty

W bagażu podręcznym zabronione jest przewożenie przedmiotów z ostrymi zakończeniami, którymi można by było np. kogoś zaatakować czy zranić. Nie tylko wszelkiego rodzaju nożyki, brzytwy czy żyletki. Nawet niewinna parasolka ze szpikulcem oraz statyw do aparatu z ostrymi krawędziami nie przejdą pomyślnie kontroli bezpieczeństwa. Klucze do mieszkania zazwyczaj nie wzbudzają zainteresowania celników. Cążki do paznokci, pilnik (lepiej weź ten okrągły), czy nożyczki (z ostrzem do 6 cm) powinny przebrnąć kontrolę bagażu podręcznego. W praktyce jednak wiele zależy od indywidualnej oceny kontrolującego.

Inne niedozwolone przedmioty

W trosce o bezpieczeństwo pasażerów nie wolno na pokład samolotu wnosić rzeczy ogólnie przyjętych za niebezpieczne. Chodzi o środki chemiczne, płyny łatwopalne, materiały wybuchowe, broń (także w formie zabawki) i pociski. Inne to przedmioty mogące wywołać ogień (np. zapałki, zapalniczka), narzędzia (np. piła, śrubokręt, młotek) itp. Zapomnij także o przewiezieniu ze sobą w samolocie drutów i szydełka (kiedy indziej zrobisz ten sweter), a także harpunów i włóczni. Nie wolno mieć żadnej broni, tej białej czy używanej w różnych sztukach walki. A nawet jej atrapy czy zabawki w kształcie pistoletu. Niektóre przedmioty jak sztućce czy zestawy do szycia z małymi igłami pozostawione są do oceny osoby kontrolującej.

Jak sprawdzić w trzech szybki krokach, co można zabrać ze sobą do samolotu?

• Zapoznaj się regulaminem przewozu bagażu podręcznego wybranej linii lotniczej, przykładowo: LOT, Lufthansa, Ryanair, Wizz Air.

• Zerknij na zestawienie przedmiotów ogólnie uznanych za niebezpieczne, których posiadanie na pokładzie samolotu mogłoby zagrozić bezpieczeństwu pasażerów. Taka lista znajduje się na przykład na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

• Zaprzyjaźnij się z przepisami celnymi. Zobacz, co wolno, a czego nie wolno wwozić do kraju, do którego podróżujesz. Takie informacje znajdziesz na stronach rządowych danego kraju np. na temat wwożenia oraz wywożenia zwierząt i roślin do USA informuje tamtejsze ministerstwo rolnictwa.

Artykuł został zaktualizowany 12 czerwca 2019 roku.

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.