Mapa

Tanie loty do Teheranu

Kara śmierci za posiadanie narkotyków, więzienie i oskarżenie o działalność szpiegowską za działania informacyjne, obowiązek noszenia chusty i przestrzegania wielu restrykcyjnych przepisów. To tylko kilka zasad codziennego życia w Teheranie, stolicy Iranu. Jeśli jednak dostosujemy się do stylu życia Irańczyków, czeka nas niezapomniana przygoda w tym kraju o urzekającej kulturze i pięknych widokach.

Tego nie można przegapić

Radzi się, by przed podróżą do Iranu zarejestrować swój wyjazd w konsulacie. Teheran, choć piękny, bywa też niebezpieczny, a pobyt w nim wiąże się z przestrzeganiem szeregu rygorystycznych zasad dotyczących ubioru czy zachowania. Do kraju nie można wwozić żadnych towarów, które zostały wyprodukowane lub nawet tylko nawiązują do Izraela. Posiadanie narkotyków zagrożone jest nawet karą śmierci. Z drugiej strony miasto wypełniają meczety, synagogi, kościoły, a także zoroastriańskie świątynie ognia, co więcej samo miasto – jak na stolicę przystało – uznawane jest za dość liberalne!

Przejdźmy jednak do poznawania kultury i historii miasta w praktyce. Najpierw udajmy się do Muzeum Dywanów, położonego przy parku Laleh. W zbiorach znajdują się dywany nowe, a także eksponaty, które liczą ponad 2000 lat! Na powierzchni prawie 3,5 tysiąca m.kw. znajdziemy dywany o wszystkich kolorach, kształtach i rozmiarach! To duma Iranu.

Dalej zajrzymy do Muzeum Klejnotów. Na jego kolekcję składają się liczne skarby zgromadzone przez perskich władców, a do najciekawszych należy Darya-ye Nur, największy różowy diament na świecie!

Decyzję o dalszym planie zwiedzania łatwiej będzie nam podjąć po wizycie na Bordż-e Milad, jednej z najwyższych na świecie wież widokowych. Panoramę miasta zobaczymy z tarasu widokowego umiejscowionego na wysokości 315 metrów. Może stamtąd wybierzesz się na Plac Wolności, czyli Plac Azadi? 50 000 m.kw. powierzchni zapewnia mu tytuł jednego z największych w kraju. W centralnej części położona jest wieża.

Dalej, znajdź siły na wizytę w Muzeum Sztuki Współczesnej, w opinii wielu najważniejsza tego typu jednostka położona poza kontynentem europejskim i północno-amerykańskim. Wartość zgromadzonych tu dzieł szacuje się na miliony funtów.

Spróbuj też zagłębić się w uliczki miasta lub odetchnij w parku Lelah. Uważaj tylko przy przechodzeniu przez ulicę oraz poruszaniu się chodnikiem. Kierowcy motorów i skuterów poruszają się tam, gdzie piesi!

Okiem mieszkańca

Podróżowanie po kraju i mieście autostopem czy taksówką może wiązać się z kilkoma niespodziankami. Po pierwsze, warto ustalić z kierowcą czy autostop będzie bezpłatny. Po drugie, warto pamiętać, że taksówka może zabrać maksymalną dopuszczalną ilość osób – spodziewajmy się więc współtowarzyszy podróży. Dodatkowo, może nas czekać opłata za wszystkie 4 miejsca w samochodzie, jeśli kierowca taksówki nie zabierze nikogo innego.

Czy wiesz, że…

* W mieście znajduje się cmentarz polskich żołnierzy, którzy zmarli w marszu armii gen. Andersa, podczas II wojny światowej.

* Na terenie kraju istnieje stałe zagrożenie trzęsieniem ziemi.

* Restrykcyjnie przestrzegane są tu zasady ubioru, w szczególności te dotyczące kobiet. Kobiety muszą nosić chustę w miejscach publicznych – najlepiej jest ubrać ją tuż po wylądowaniu w Iranie. Ciało musi być zasłonięte, dopuszczane są długie sukienki lub spódnice do ziemi. * Przed wyjazdem, na stronie www.blockediniran.com, sprawdź, czy strony internetowe z których mógłbyś korzystać na miejscu nie są w kraju zablokowane.

* Irański weekend to czwartek i piątek.

Lotniska

Teheran posiada dwa lotniska – pierwsze, oddalone o około 30 kilometrów od centrum miasta to port lotniczy Teheran-Imam Khomeini, który swoje imię zawdzięcza byłemu przywódcy Iranu, Ruhollahowi Chomejni. Drugim portem lotniczym jest Teheran-Mehrabad, oddalony od centrum jedynie o 5 kilometrów.

Znajdź tanie loty do Teheranu z bezpłatną wyszukiwarką lotów Skyscanner. Porównaj ceny biletów setek linii lotniczych i biur podróży w kilka sekund.

Skyscanner jest nie tylko bezpłatny, ale również szybki i prosty w obsłudze. Po wybraniu najlepszej dla siebie oferty, możesz dokonać rezerwacji bezpośrednio na stronie linii lotniczej lub biura podróży.

Skyscanner nie pobiera żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli daty Twojej podróży są elastyczne, wyszukiwarka Skyscanner pokaże Ci najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Teheranu. Wystarczy, że wybierzesz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w którym dniu bilety lotnicze są najtańsze.

Jeśli szukasz inspiracji dla swojej podróży, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania, a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Teheranie? Skyscanner pomoże Ci także znaleźć najlepsze okazje na noclegi.  

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Imam Khomeini International

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.