Wiadomosci Ślad węglowy a latanie samolotem. Jak to jest?

Wszystkie artykuły

Ślad węglowy a latanie samolotem. Jak to jest?

Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej, podróżnicy martwią się o swój ślad węglowy. Jak pogodzić miłość do odkrywania świata z ochroną planety?

Kochamy podróżować i odkrywać najpiękniejsze zakątki Ziemi. Niestety, smutna prawda jest taka, że dotąd robiliśmy to w sposób, który ją zatruwał. Każdy z nas wytwarza swój ślad węglowy, który jest wyższy, jeśli latamy samolotem. Na szczęście, rosnąca świadomość zmian klimatu pozwala nam wprowadzać zmiany w stylu życia, które pozwolą nam chronić planetę. Dotyczy to także podróżowania drogą lotniczą.

Czas podróżować bardziej świadomie

Da się latać, emitując mniej CO2

Żeby latać, samoloty muszą spalać paliwo. Efektem ubocznym tego procesu jest emisja dwutlenku węgla do atmosfery. To jeden z gazów szkodliwych dla warstwy ozonowej, której naruszenie powoduje efekt cieplarniany. Dobra wiadomość jest taka, że niektóre samoloty spalają mniej paliwa niż inne. Na stronie Skyscanner zobaczysz ikonki „eko” przy lotach obsługiwanych właśnie przez takie maszyny. Teraz możesz w świadomy sposób dokonywać wyboru.

Zielone latanie pozwoli ograniczyć ślad węglowy

Skąd wiadomo, że damy samolot emituje mniej CO2?

Żeby ustalić, które samoloty są bardziej eko, przeprowadziliśmy szczegółową analizę modelu maszyny latającej na danej trasie, efektywności jej silnika i innych zmiennych. Następnie, na podstawie m.in. dystansu i czasu trwania rejsu oszacowaliśmy emisje danego lotu. W przyszłości, wraz z większą dostępnością danych, chcemy usprawnić analizę, biorąc pod uwagę np. liczbę zajętych miejsc w samolocie.

Czas zadbać o naszą planetę

Kiedy emisje są niższe?

  • Okazuje się, że najczęściej najbardziej ekologiczne są loty bezpośrednie. Dzieje się tak dlatego, że paliwo jest spalane najszybciej podczas startu i lądowania.
  • Najbardziej ekologiczne loty to te, które korzystają z nowych maszyn, ponieważ korzystają one z bardziej wydajnych modeli spalania paliwa.
Razem damy radę ograniczyć ślad węglowy

Eko-paliwo i… nielatanie

Skyscanner jest międzynarodową firmę z siedzibami w różnych miastach Europy, Stanów Zjednoczonych i Azji. Żeby ograniczyć nasz ślad węglowy, większość spotkań organizujemy poprzez telekonferencje. A gdy już musimy spotkać się osobiście, kupujemy SAF (z ang. – sustainable aviation fuel), który powstaje z odpadów, np. zużytego oleju spożywczego.

Mapa

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.