Mapa

Tanie loty do Blackpool

Blackpool to od lat kultowa mekka urlopowa wśród Brytyjczyków. Nadmorski kurort zaprojektowany jest jak miasto rozrywki w amerykańskim stylu, więc czasem mówi się o nim „Małe Las Vegas”. Na podróżnych czekają tu plaże, promenady, centra handlowe i ponoć najlepsze w kraju „fish and chips”!

Tego nie można przegapić

Rozrywkowe życie Blackpool rozgrywa się przede wszystkim na wybrzeżu, pomiędzy Blackpool Tower a Pleasure Beach. Ta pierwsza to inspirowana Wieżą Eiffla konstrukcja zbudowana w 1894 roku i pełniąca dziś funkcję symbolu miasta. Warto wspiąć się na jej szczyt (wieża ma 158 metrów), zwłaszcza, że wspinaczka jest na każdym piętrze urozmaicana, a to pokazami cyrkowymi, a to zwiedzaniem akwarium). Od południowej strony strefę zabawy wyznacza Pleasure Beach Blackpool – gigantyczny park rozrywki z karuzelami, skansenami i restauracjami. Historia parku sięga aż czasów wiktoriańskich, niektóre budowle na jego terenie mają więc wartość historyczną.

Pomiędzy Blackpool Tower a Pleasure Beach znajdują się dwa z trzech miejscowych molo. Najdłuższe jest jednak to położone nieco bardziej na północ, The North Pier. Ma ono aż pięćset trzy metry, jest to najstarsze molo w mieście i tylko ono może się pochwalić teatrem! Innym popularnym kompleksem rozrywkowym są tak zwane Ogrody Zimowe Blackpool z mieszczącą naraz aż trzy tysiące widzów Opera House. Jednym z hitów miasta jest też lokalne zoo. Poza różnorodnością zwierząt, słynie z dobrej organizacji i sympatycznych pracowników.

Oczami mieszkańca

W Blackpool zawsze coś dzieje, a mieszkańcy chętnie uczestniczą we wszelkich festiwalach i uroczystościach. Znak firmowy miasta to największy i najbardziej prestiżowy międzynarodowy turniej tańca towarzyskiego. Jest to tez najstarsza taka impreza, pierwsza edycja odbyła się w 1920 roku.

Inne kultowe imprezy to Blackpool Illuminations i International Firework Competition. Pierwsza odbywa się na jesieni i polega na ozdabianiu dziesięciokilometrowej promenady nastrojowymi lampkami. Mieszkańcy Blackpool muszą mieć słabość do kolorowych świateł, bo druga wymieniona impreza to oczywiście pojedynek na najpiękniejszy pokaz fajerwerków.

Czy wiesz, że…

•  dawniej w Blackpool znajdował się kanał drenażowy, który tworzył czarne rozlewisko u wlotu do Morza Irlandzkiego, ponieważ wcześniej przepływał przez torfowisko; stąd właśnie wzięła się nazwa miasta

•  Blackpool to jedyne miasto w Europie, w którym można się przejechać piętrowym tramwajem; ale to nie wszystko: są tu też tramwaje-łodzie i tramwajo-autobusy

•  w czasie Drugiej Wojny Światowej w Blackpool mieszkała polska poetka Maria Pawlikowska-Jasnorzewska; osiadła tam wraz z mężem-lotnikiem, Stefanem Jasnorzewskim w bazie RAF

Lotnisko

Międzynarodowe Port Lotniczy Blackpool (BLK) znajduje się około pięciu kilometrów od centrum miasta.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Blackpool

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.