Mapa

Tanie loty do Trynidad i Tobago

Według jednej z teorii to właśnie tutaj Daniel Defoe umieścił akcję swojej kultowej powieści o Robinsonie Crusoe. Dziś, gdy poza dżunglą, plażami i dzikim ptactwem są tu centra sportów wodnych, restauracje i sklepy nikt zapewne nie miał by nic przeciwko, żeby stać się współczesnym Robinsonem i zostać tu na dłuższy czas.

Tego nie można przegapić

Państwo jest położone na dwóch głównych wyspach. Trynidad jest pokryta pasmami górskimi i rzekami tworzącymi wodospady, Tobago to z kolei boskie plaże, zielone zatoki i tęczowe rafy koralowe. Dumą obu wysp jest bogactwo gatunkowe ptaków. Mieszka tu ich około dwustu sześćdziesięciu, a kolejne sto czterdzieści migruje z Ameryki Południowej. Są pośród nich flamingi, tukany i papugi. Jednym z ulubionych celów podróżnych jest właśnie podglądanie życia lokalnego ptactwa. Popularnym celem takich wypraw są mokradła mangrowcowe Caroni Swamp nieopodal stolicy Port of Spain. Tobago ma za to las deszczowy, który rośnie na topowy kierunek wśród ekoturystów.

Ale nie samymi lasami człowiek żyje, czasem chce też pobyczyć się na plaży. Te najsłynniejsze na wyspie Trynidad to Maracas, Tyrico, Las Cuevas, Toco, Mayaro, Chagville, a na Tobago Pigeon Point, Store Bay, Grange, Englishman's Bay czy Canoe Bay. Na szczególną uwagę zasługuje tu Buddo Reef – woda pokrywająca rafę jest tu tak czysta i tak płytka, że do jej podziwiania niepotrzebna jest maska do snorkelingu. Dlatego mówi się na nią Nylon Pool.

Na Trynidadzie i Tobago znajduje się też szereg wibrujących i przyjaznych miast. W stolicy i największym mieście Trynidadu, Port of Spain można pójść na zakupy na Frederick Street i Charlotte Street, a pospacerować po parku Savannah, który przez jednokierunkowy ruch jest czasem nazywany największym rondem na świecie. W Arima na tej samej wyspie narodziło się calypso, Chaguaramas to miasto jachtów i delfinów, a do St. James można się wybrać na imprezę o każdej porze dnia i nocy.

Oczami mieszkańca

Jeśli chcemy naprawdę wczuć się w lokalny klimat, a nie spędzać czas tylko z innymi turystami warto podpatrzeć jak odpoczywają i bawią się Trynidadczycy. W Port of Spain można ich spotkać wieczorami na Independence Square rozmawiających z przyjaciółmi i zajadających lokalne przysmaki z ulicznych stoisk. Bardzo popularne jest też gromadzenie się w miejscach prób koncertowych zespołów muzycznych, które to szybko przekształcają się w regularne imprezy.

W dni świąteczne, szczególnie w Wielkanoc, Trynidadczycy lubią też urządzić wyścigi... kóz. Odbywają się one tutaj od 1925 roku i wbrew pozorom dość mocno przypominają wyścigi konne. Jest też słynny na cały świat karnawał z kostiumami, tańcami i paradą, która nazywa się „Największe show na Ziemi”.

Czy wiesz, że…

* Nazwa Tobago pochodzi od słowa tabaco, ponieważ wyspa kształtem przypomina fifkę do tytoniu używaną przez lokalnych mieszkańców

* pieprz Trinidad Moruga “Scorpion” jest najostrzejszym pieprzem na świecie; trafił z tego powodu do Księgi Rekordów Guinnessa

* obywatelka Trynidadu i Tobago Janelle “Penny” Commissiong została w 1977 roku pierwszą w historii czarnoskórą Miss Universe

* przez kilkadziesiąt lat w XVII wieku część wyspy Tobago należała do Kurlandii, lennika Rzeczpospolitej Obojga Narodów; do Kurlandii należało też wtedy część współczesnej Gambii

Lotnisko

Główne porty lotnicze w Trynidadzie i Tobago to Piarco (POS) i Crown Point w Scarborough (TAB). 

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.