Mapa

Tanie loty do Quito

'Mitad del Mundo' czyli „środek świata”, mieści się około 20 km na północ od centrum Quito. W 1736 roku Charles Marie de la Condamine wyznaczył tu linię równika, dowodząc, że kula ziemska nie jest idealnie okrągła, lecz spłaszczona na biegunach. Ale nie tylko położenie jest atrakcją w Quito. Miasto to może poszczycić się najpiękniejszą, zabytkową architekturą w Ameryce Łacińskiej.

Tego nie można przegapić

Niesamowite widoki, jakie rozciągają się w Quito turyści przypłacają często odczuwanymi objawami choroby wysokościowej. Rozciągające się 2,8 tys. metrów nad poziomem morza Quito jest najwyżej położoną stolicą państwa na świecie. Korzystając z kolejki górskiej TeleferiQo pnącej się wzdłuż zboczy wulkanu Pichincha wjechać można na  wysokość 4 tys. metrów, skąd doświadczeni wspinacze mogą urządzić sobie wycieczkę na sam szczyt wulkanu (4680 metrów n.p.m.). I choć otaczające miasto górskie zbocza nęcą miłośników zapierających dech w piersiach widoków, po przyjeździe do Quito trzeba wstrzymać się z wyprawą i odczekać kilka dni, żeby przyzwyczaić organizm do rozrzedzonego tlenu.

Warto więc zacząć od mniej ambitnej, ale nie mniej przyjemnej wspinaczki na położone w środku miasta, liczące 200 metrów wysokości (ale 3 tys. m. nad poziomem morza) wzgórze El Panecillo, na którego szczycie stoi prawdziwy symbol Quito (miejscowy odpowiednik figury Chrystusa z Rio de Janeiro) odsłonięty w 1976 roku, posąg Maryi - La Virgen de Quito. Wznoszący się na 41 metrów wzwyż monument, z racji swojego usytuowania widać z każdego prawie miejsca w Quito. Wykonany został z 7 tys. kawałków aluminium, na wzór pochodzącej z XVIII wieku, 30-centymetrowej rzeźby Bernardo de Legarda.

Warto poświęcić też trochę czasu i zapuścić się w zabytkowe uliczki Starego Miasta. To najlepiej zachowana i najmniej przebudowana starówka w obu Amerykach. Wspaniała kolonialna architektura zachwyca harmonijnym rozkładem i pięknymi budynkami. Na Placu Niepodległości będącym jej sercem, mieści się monumentalny budynek siedziby rządu Ekwadoru, w którym na początku XIX wieku gościł sam Simón Bolívar. Warto też przyjrzeć się miejskiej katedrze, w której pochowano wiele ważnych ekwadorskich osobistości. Leży tu, między innymi, biskup José Ignacio Checa y Barba, który w 1877 roku, podczas wielkopiątkowej mszy roku został otruty strychniną dodaną do wina mszalnego. Warto też wejść do barokowego kościoła La Compañía de Jesús. To najbardziej kompletny przykład barokowej architektury w obu Amerykach. Choć fasada i zewnętrzne mury kościoła wyglądają dość skromnie, wnętrze uderza niebywałym bogactwem zdobień. Do jego wykończenia użyto 7 ton złota. 

Okiem mieszkańca

Zwiedzając Quito można łatwo przekonać się, że oferuje ono obraz współczesnego Ekwadoru w dwóch odsłonach. W historycznej części można łatwo przekonać się, że nie tylko zabytkowa architektura tworzą jego unikatową atmosferę, ale też ludzie. Miasto rozbrzmiewa tysiącem odgłosów, krzyków i klaksonów. Kręcą się tu uliczni grajkowie, obnośni handlarze i tradycyjnie ubrane, miejscowe kobiety. Autentyczna atmosfera konserwatywnego, robotniczego miasta najbardziej odczuwalna jest na tyłach odrestaurowanych, reprezentacyjnych ulic, w bocznych uliczkach i osłoniętych zaułkach. 

Zaledwie 20 minut spacerkiem na północ od żyjącego tradycyjnym trybem Starego Miasta, rozciąga się nowoczesna część Quito, nazywana przez miejscowych „Gringolandią” (od słowa „gringo” – cudzoziemca nie mówiącego po hiszpańsku). Pełno tu zagranicznych sieci hoteli, nowoczesnych klubów i restauracji. Kosmopolityczna atmosfera nowego Quito przyciąga także poszukującą wielkomiejskiego blichtru miejscową młodzież, dlatego warto się wybrać i tutaj, by zobaczyć jak wygląda Quito w swojej współczesnej odsłonie.

Czy wiesz, że?

* Stare Miasto w Quito razem z Krakowską Starówką i Wieliczką znalazły się wśród 12 zabytków, które jako pierwsze wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zaraz po jej utworzeniu w 1978 roku

* w Quito znajduje się około 130 historycznych budynków i 5 tys. zabytkowych przedmiotów  

* nazwa Quito pochodzi od pierwotnie zamieszkującego te tereny, wymarłego dziś plemienia Indian Kwitu

* w XIX wieku Quito bardzo dynamicznie się rozwijało. Od 1780 roku obszar miasta zwiększył się 50-krotnie

 

Lotnisko

Loty do Quito obsługuje tutejszy port lotniczy Mariscal Sucre (UIO).

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Quito

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.