Wiadomosci Sklep wolnocłowy. Czy jest tańszy?

Wszystkie artykuły

Sklep wolnocłowy. Czy jest tańszy?

Sklep wolnocłowy jest zawsze tańszy? Niekoniecznie. Ceny w różnych miejscach na świecie mogą bardzo się od siebie różnić. Skyscanner sprawdził, ile kosztują popularne produkty na różnych lotniskach świata. Zobacz, który sklep wolnocłow okazał się najtańszy.

Jak działa sklep wolnocłowy?

Sklepy wolnocłowe sprzedają produkty bez nałożonego lokalnie podatku od produktów importowanych. Co więcej, w takich sklepach nie obowiązuje VAT. To podatek, który normalnie jest częścią składową ceny każdego produktu sprzedawanego w Unii Europejskiej. Teoretycznie, powinno to spowodować obniżenie ceny od 5% do 25%, w zależności od kraju. Władzom państw zależy, żeby produkty nieobjęte cłem, opuściły kraj. Dlatego właśnie sklepy wolnocłowe najczęściej można spotkać na lotniskach, w portach i na przejściach granicznych.

Co kupisz za równowartość 50 zł w różnych państwach?

Dlaczego ceny w sklepie wolnocłowym się różnią?

Po pierwsze dlatego, że, produkty w nie są w nich wolne od wszelkich podatków. Zawarty jest na przykład podatek dochodowy. Po drugie, ceny zawsze uzależnione są od dwóch podstawowych zmiennych: lokalizacji sklepu i aktualnych kursów walut. Poza tym, niektóre sklepy wykorzystują także monopol na produkty wolnocłowe i podnoszą ceny, żeby więcej zarobić.

Gdzie znajduje się najtańszy sklep wolnocłowy?

Skyscanner porównał ceny wybranych produktów z różnych kategorii, które można znaleźć w każdym sklepie wolnocłowym: alkoholu, tytoniu, słodyczy i perfum. Ceny zostały zebrane z różnych lotnisk na świecie i przeliczone na euro. W czasie analizy, kurs średni wynosił 4,16 w stosunku do złotego.

To, który ze sklepów można uznać za najtańszy, zależy przede wszystkim od produktu, który planujesz kupić. Jeśli masz chrapkę na butelkę Martini Bianco, najtańsze okaże się lotnisko w Berlinie. Jest tam ono o połowę tańsze od tego sprzedawanego na lotnisku w Amsterdamie! Jeśli będziesz lecieć z Dubaju do Berlina, butelkę perfum My Burberry, również lepiej kup w tym drugim mieście. Będzie o 25% tańsza.

Ceny w sklepach bezcłowych

Ile kosztuje alkohol w sklepach bezcłowych?

Ceny perfum na lotniskach.

Ile kosztują słodycze na lotniskach?

Koszt papierosów w sklepach wolnocłowych.

Artykuł został uaktualniony 20 czerwca 2019 roku.

Mapa

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.