Mapa

Tanie loty do Belgradu

Belgrad to miasto niezwykle prawdziwe i dalekie od najbardziej popularnych europejskich stolic. Doskonałe dla poszukujących alternatywnego klimatu, autentycznych przeżyć i… zakochanych. Kosmopolityczne, o wybornej kuchni i aromatycznej kawie. Idealne!

Czego nie można przegapić

Belgrad to twierdza Kalemegdan, zwana bijącym rytmicznie sercem Starego Miasta. Upodobali ją sobie artyści, malarze, poeci, dzieci, wielbiciele gry w szachy, a w szczególności… zakochani. Kiedyś w jej murach zamknięte było życie całego miasta, dziś jest to pokaźnych rozmiarów kompleks parków, cerkwi, zabudowań, tureckich grobowców i historycznych bram. W pamięć – poza zamkiem, muzeum wojskowym i zoo – zapada zapierający dech widok na ujście rzeki Sawy do Dunaju. Jeśli twierdzę odwiedzimy w październiku, to rano przywita nas tu mgła, która spowija rzekę, twierdzę i okoliczne wzgórza. Magia!

Dalej, jedna z największych cerkwi prawosławnych na świecie – cerkiew św. Sawy. Jej powierzchnia wynosi aż 3500 m2! Powstała zaledwie kilka lat temu na miejscu nieprzypadkowym, tu bowiem stała świątynia strawiona przez pożar jeszcze w wieku XVI. Obecnie zachwyca ogromem i zewnętrznym przepychem. Wnętrze zaskakuje i do dziś budzi kontrowersje - biorąc pod uwagę wykończone marmurem i białym granitem fasady, wydawać by się mogło, że będzie ono równie bogate. Tymczasem jest niezwykle ascetyczne i skromne, choć o nieodpartym uroku. Ta pustka jeszcze bardziej podkreśla ogrom świątyni, eksponując zdobny ikonostas.

Z tak wzniosłych murów warto przejść się na ulicę Skadarlija. Najsłynniejszą i tętniącą artystycznym życiem, choć niedługą, ulicę Belgradu. Podobno tutaj stołowali się Alfred Hitchcock, George H. W. Bush i Jimi Hendrix. Wiele tu słynnych restauracji, miejsc spotkań poetów i muzyków. Wieczorami spotykają się tutaj zarówno mieszkańcy miasta, jak i turyści, którzy przy akompaniamencie serbskiej muzyki toczą dyskusje do rana.

Oczami mieszkańca

Jedną z najważniejszych arterii miasta jest Nemanijna ulica, łącząca dworzec kolejowy i plac Slavija, jeden z największych w mieście. To ona była świadkiem wielu wydarzeń z historii kraju, tak ważnych dla mieszkańców i tak niedawnych. Do dziś zobaczyć tu można ogromne ruiny siedziby Ministerstwa Obrony Narodowej, zbombardowanej w 1999 przez siły NATO, często mylonej ze szpitalem. Zaledwie

kilka kroków dalej znajduje się budynek rządu Serbii, przed którym zamordowano premiera Zorana Dindica, w 2003 roku. Tutaj Serbowie dają nam namacalną lekcję historii.

Warto wiedzieć, że…

* Ponad 7000 lat historii miasta plasuje go w czołówce najstarszych w Europie.

* W wyniku przemian politycznych i administracyjnych, w swojej długiej historii Belgrad był stolicą kilku krajów – Serbii, Królestwa SHS, Jugosławii, Serbii i Czarnogóry.

* W pobliżu dworca kolejowego znajdziemy budki z najsmaczniejszymi burkami – czyli tradycyjnymi plackami z mięsem mielonym. Żeby w pełni poczuć ich smak, poprośmy obsługę o świeży kefir.

Lotniska

Ruch lotniczy Belgradu obsługuje 1 port lotniczy - Lotnisko Belgrad im. Nikoli Tesli.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Belgrad im. Nikoli Tesli

Często zadawane pytania

Są 2 lotniska w mieście Belgrad: Belgrad im. Nikoli Tesli i Belgrad Batajnica.
Delta, Ellinair, Oman Air, transavia, KLM, Singapore Airlines, Norwegian i Czech Airlines latają do: Belgrad im. Nikoli Tesli bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Belgrad im. Nikoli Tesli, to Marzec.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.