Wiadomosci Porady Słownik lotniczy: tłumaczymy zwroty i skróty

Wszystkie artykuły

Słownik lotniczy: tłumaczymy zwroty i skróty

Strefa Schengen, UMka, Frequent Flyer – te i wiele innych terminów pojawia się w lotniczym języku. Może to sprawić, że pasażer czuje się nieco zagubiony. Część z nich pochodzi z angielskiego, niektóre mają swoje polskie lub spolszczone odpowiedniki. Skyscanner rozszyfrowuje je tak, aby podróżując samolotem zawsze było wiadomo, o co chodzi.

B

BAGGAGE DROP-OFF – miejsce na lotnisku, w którym oddaje się bagaż rejestrowany; korzystają z niego pasażerowie, którzy odprawili się wcześniej online. Pozostali robią to podczas odprawy na lotnisku przy stanowisku swoich linii lotniczych.

BAGGAGE CLAIM – hala na lotnisku docelowym, w którym odbiera się bagaż rejestrowany z ruchomej taśmy.

BAGAŻ PODRĘCZY / KABINOWY – to walizka/torba, którą możemy zabrać ze sobą na pokład samolotu. Poszczególne linie lotnicze ustalają swoje przepisy dotyczące limitów wymiarów takiego bagażu.

Bagaż podręczny

BAGAŻ REJESTROWANY – w odróżnieniu od podręcznego jest on przewożony w luku bagażowym samolotu. Trzeba go oddać po przyjściu na lotnisko i odebrać po wyjściu z samolotu w miejscu docelowym z taśmy. Uwaga! Do tego bagażu nie ma dostępu podczas lotu.

BAGGAGE TAG – naklejka z danymi pasażera i lotu. Stanowi ona potwierdzenie nadania bagażu i ułatwia jego identyfikację. Jeden z jej odcinków dostajesz razem z kartą pokładową – jeśli Twój bagaż zaginie albo ulegnie zniszczeniu, będzie Ci potrzebna.

BOARDING – procedura wejścia pasażerów na pokład samolotu

BOARDING TIME – czas, w jakim zaczyna się boarding

Wejście na pokład samolotu

BOARDING PASS / CARD – karta pokładowa, którą dostajesz podczas odprawy (zarówno tej na lotnisku, jak i przeprowadzonej samodzielnie przez internet). Znajdziesz na niej między innymi swoje nazwisko, boarding time i numer siedzenia w samolocie.

BUSINESS CLASS – klasa podroży samolotem o najwyższym standardzie. Jej pasażerowie cieszą się takimi przywilejami, jak szybsza odprawa, większy limit bagażowy czy możliwość korzystania z salonów VIP.

C

CABIN CREW – łączne określenie załogi samolotu

Cabin crew

CANCELLED FLIGHT – odwołany lot

CZARTER – to umowa między touroperatorem a liniami na wykorzystanie samolotu dla grupy swoich klientów. W mowie potocznej w ten sposób określa się też sam lot wynajęty przez biuro podróży.

CHECK-IN – inaczej: odprawa, czyli pierwsza procedura, która czeka Cię po przybyciu na lotnisko. Podczas niej dostaje się kartę pokładową, oddaje bagaż rejestrowany (jeśli masz taki ze sobą), a następnie przechodzi się do kontroli bezpieczeństwa.

Odprawa na lotnisku

CODE-SHARE – umowa między liniami, na podstawie której użyczają one miejsc w swoich samolotach pasażerom partnerskiej linii. Np. kupiłeś / kupiłaś bilet z przesiadką na stronie linii LOT, ale po transferze lecisz samolotem barwach Air France.

CONNECTING FLIGHT – podróż z przesiadką

CURRENCY EXCHANGE – miejsce wymiany walut

D

DELAYED – opóźniony lot

DEPARTURES – inaczej: odloty. Zobaczysz to słowo jadąc na lotnisko, wypisane na asfalcie na drodze, która poprowadzi Cię do hali odlotów albo na tablicy odlotów i przylotów na lotnisku.

DOMESTIC TERMINAL – terminal krajowy, czyli taki, z którego odbywają się tylko loty między miastami w granicach jednego państwa.  

Tablica odlotów

E

ECONOMY CLASS – inaczej: klasa ekonomiczna, czyli ta, o podstawowym standardzie.

E-TICKET – inaczej: bilet elektroniczny. To dokument, który dostajesz jako załącznik na swój adres email po rezerwacji biletu przez internet. Zazwyczaj linie lotnicze wymagają, aby taki bilet wydrukować i przynieść ze sobą na lotnisko.

ETA / ETOA – to skróty od Estimated Time of Arrival. Jest to godzina, w której planowany jest przylot w miejsce docelowe.

EST – Eastern Standard Time, czyli czas wschodni. To nazwa strefy czasowej, która różni się od czasu GMT o pięć godzin (GMT-5).

Time Zones

F

FF – frequent flyer, czyli osoba, która często podróżuje samolotem i z tego powodu przysługują jej przywileje (jeśli jest zapisana do programu lojalnościowego).

G

GATE – inaczej: bramka, wyjście z hali wylotów do rękawa prowadzącego do samolotu albo do autobusu, który zawozi do niego pasażerów; w tym miejscu odbywa się boarding

H

HUB – węzeł komunikacyjny, z którego linie oferują połączenia do mniejszych miast.

I

IATA – skrót od International Air Transport Association (Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych). IATA nadaje kody lotniskom i dwuznakowe kody liniom lotniczym.

ICAO – skrót od International Civil Aviation Organization (Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego). ICAO również nadaje kody lotniskom i liniom lotniczym.

J

JETLAG – inaczej: zespół nagłej zmiany strefy czasowej. To objawy pojawiające się w trakcie podróży wzdłuż równoleżników wynikające z gwałtownej zmiany strefy czasowej przez podróżnego. Zobacz jak sobie radzić z tym i innymi problemami w podróży.

JUMP SEAT – składane krzesła w samolocie, na których siedzą stewardessy

Jetlag. Są na niego sposoby

K

KARTA POKŁADOWA – patrz: BOARDING PASS

KONTROLA BEZPIECZEŃSTWA – procedura, podczas której zostaje prześwietlony Twój bagaż podręczny, a Ty przechodzisz kontrolę osobistą. Kontrola ta następuje po odprawie, a po jej przejściu znajdziesz się w strefie wolnocłowej i możesz skierować się do swojej bramki.

KIOSK – jest to maszyna obecna na niektórych lotniskach, która pozwala samodzielnie się odprawić. Po jej przejściu, drukuje Ci kartę pokładową.

L

Na lotnisku

LAND SIDE – jest to ogólnodostępna część na lotnisku, w przeciwieństwie to strefy znajdującej się za punktami kontroli bezpieczeństwa.

LFR – Lowest Fare Routing jest to najtańsza legalna taryfa za lot na danej trasie.

LOT BEZPOŚREDNI – lot bez przesiadek

LOT DŁUGODYSTANSOWY – lot, który trwa przynajmniej sześć godzin. Zazwyczaj określenie to dotyczy tras międzykontynentalnych.

LOT KRÓTKODYSTANSOWY – lot trwający poniżej sześciu godzin.

LOUNGE – specjalnie wydzielona strefa dla pasażerów klasy pierwszej i biznes, a także uprawnionych FF, w których mogą można oczekiwać na lot w bardziej komfortowych warunkach. Na niektórych lotniskach wejście do takiej strefy jest też możliwe dla pozostałych pasażerów po uiszczeniu opłaty.

M

MAAS – inaczej: Meet And Assist. Jest to określenie pasażera, który wymaga zwrócenia uwagi przez załogę podczas lotu (np. osoby starsze).

MCT – inaczej: Minimum Connecting Time, czyli minimalny czas potrzeby na przesiadkę na danym lotnisku.

MIĘDZYLĄDOWANIE – inaczej: ground. Jest to dłuższy postój samolotu podczas lotów długodystansowych, podczas którego uzupełniane jest paliwo, jedzenie i zmienia się załoga. Podczas międzylądowania, pasażerowie zazwyczaj nie mogą opuścić pokładu samolotu.

N

NADBAGAŻ – bagaż, który przekracza dozwolone przez linie lotnicze limity wagi albo rozmiaru czy też liczby. Wymaga on dodatkowej opłaty, albo przepakowania się.

NAT – inaczej: North Atlantic Tracks. Tak piloci nazywają korytarze lotnicze nad Oceanem Atlantyckim, ustalone z powodu trudnej łączności radiowej nad oceanem.

NO-SHOW – ten zwrot odnosi się do pasażera, który nie pojawił się na czas odlotu przy bramce

Nadbagaż

O

OPEN-JAW – bilet, w którym kierunek lotu w jedną stronę jest inny niż wylotu w drugą. Np. lecisz z Warszawy do Nowego Jorku, ale wracasz z Chicago.

OVERBOOKING – praktyka linii lotniczych, które sprzedają więcej biletów niż jest miejsc w samolocie. W ten sposób samolot jest zapełniony nawet gdy ktoś z pasażerów się nie pojawi. Natomiast tym, którzy nie polecą, oferuje się różnego typu rekompensaty, np. pieniężne.

P

PDT – Pacific Daylight Time – czas pacyficzny (GMT-8).

S

SHUTTLE BUS – autobus lotniskowy, który bezpłatnie przewozi pasażerów do terminali lub dworców kolejowych w pobliżu.

STREFA DUTY-FREE – strefa wolnocłowa, do której przechodzi się po kontroli bezpieczeństwa. Można w niej znaleźć sklepy, które sprzedają produkty bez nałożonego lokalnie podatku od produktów importowanych i VAT. Dzięki temu niektóre z nich są tańsze (ale nie zawsze).

Sklepy duty-free

STREFA SCHENGEN – obszar, na którym zniesiono kontrolę graniczną i paszportową. Należą do niej Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy, a także Norwegia, Islandia, Liechtenstein i Szwajcaria.

Uwaga! Państwa należące do Strefy Schengen nie pokrywają się całkowicie z listą członków Unii Europejskiej. Do strefy Schengen nie należą Cypr, Bułgaria, Irlandia, Rumunia, Wielka Brytania oraz Chorwacja.

SLOT – przedział czasowy, w którym samolot może wystartować, wylądować, lub przelecieć nad daną przestrzenią powietrzną. Dlatego opóźnienie lotu to w slangu pilotów „stracić slota”.

STOPOVER – przesiadka z noclegiem służąca zrobieniu przerwy w czasie bardzo długiej podróży. Na przykład lecąc z Londynu do Sydney, można mieć stopover w Hongkongu.

T

TANIE LINIE – to linie niskobudżetowych przewoźników, oferujące loty w niższych cenach niż tradycyjne linie, poprzez korzystanie z tańszych lotnisk i rezygnację z wielu usług, takich jak poczęstunek podczas lotu.

TARYFA – cena biletu netto ustalana przez linię lotniczą dla danego połączenia.

TRANZYT – lotnisko przesiadki; można na nim przebywać do 24 godzin.

U

UMka – inaczej: unattended minor, czyli dziecko, które podróżuje samodzielnie i jest pod opieką personelu pokładowego.

UMka

Ten artykuł został zaktualizowany 9 października 2019 roku.

Mapa

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.