COVID-19 (koronawirus) może mieć wpływ na Twoje plany podróży. Dokądkolwiek się udajesz, znajdziesz najnowsze porady tutaj.

Wiadomosci Porady Bilet elektroniczny: jak z niego korzystać?

Wszystkie artykuły

Bilet elektroniczny: jak z niego korzystać?

Jesteś ciekawa/ciekawy, czym dokładnie jest bilet elektroniczny (eticket)? Sprawdź, jak się nim posługiwać na lotnisku. Zobacz, czy bilety lotnicze Ryanair lub Wizz Air różnią się od tych oferowanych przez rejsowych przewoźników. Przekonaj się, dlaczego wielu podróżnych nie wyobraża sobie, aby bilet lotniczy znów miał powszechnie papierową postać.

Bilety lotnicze tanie i wygodne w odbiorze. Bilet elektroniczny to jedno z rozwiązań, dzięki którym podróżowanie jest jeszcze prostsze.

Dlaczego bilet elektroniczny stał się tak popularny?

Czy wiesz, że według szacunków IATA używanie wyłącznie biletów elektronicznych pozwoliłoby na oszczędzenie trzech kilometrów kwadratowych lasu w ciągu roku? To ułatwienie dla Ciebie oraz dla przewoźników. Nie trzeba wychodzić z domu, czy stać w kolejce, aby go zdobyć. Wszystkie informacje o locie znajdują się w elektronicznym systemie linii lotniczych. E bilet nie może się więc zgubić. Dla linii lotniczych jest to bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Dzięki oszczędnościom oferują bilety tańsze i wygodne w użyciu. Są też w przystępny sposób dostarczane.

Dlaczego bilet elektroniczny stał się tak popularny?

Co to jest bilet elektroniczny (e bilet)?

Elektroniczny bilet lotniczy (e ticket, e bilet) jest „wpisem w internetowy system rezerwacji przewoźnika”. Prościej mówiąc: to zapis danych o podróży lotniczej, pasażerze i sposobie płatności w komputerowej bazie linii lotniczych. Dla pasażera ważny jest głównie dlatego, że stanowi podstawę do odprawy. Jak to działa? Po dokonaniu rezerwacji, bilet elektroniczny otrzymujesz na swoją skrzynkę mailową, której adres podajesz przy zakupie biletu.

Ruszaj na wakacje

W e-mailu znajdziesz bardzo ważne dla dalszych etapów podróży informacje, między innymi numer rezerwacji lub numer biletu czy plan podróży. Otrzymanie takiej wiadomości jest też dla Ciebie informacją, że transakcja została pomyślnie zakończona, czyli Twój lot jest potwierdzony.

Jakie informacje zawiera elektroniczny bilet lotniczy?

Bilet elektroniczny niesie ze sobą te same informacje, które wcześniej znajdowały się na tradycyjnym papierowym. Ma po prostu wirtualną postać. E-mail potwierdzający zakup biletu zawiera kluczowe dane na temat lotu, czyli miejsce oraz czas odlotu i przylotu. Zawiera też informacje o dopuszczalnym limicie bagażu, jaki możesz zabrać, a także numer rezerwacji/numer biletu i Twoje dane osobowe.

Co to jest bilet elektroniczny

To, jak wygląda e bilet, różni się też w zależności, którego przewoźnika wybierzesz. Zachowaj go, bo będzie przydatny podczas odprawy. Z kolei tanie linie lotnicze, przesyłają potwierdzenie zakupu z informacją o wymogu odprawy online. Natomiast pośrednicy w zakupie biletów do danych o planie podróży dołączają często także opis tego, co zrobić z biletem elektronicznym podczas odprawy. Są tam także dodatkowe informacje dotyczące regulaminu lotu, na przykład, co wolno wnosić pasażerom na pokład.

 Kobieta na lotnisku

Jak używać biletu elektronicznego?

Po otrzymaniu biletu elektronicznego na skrzynkę mailową, warto go wydrukować. Można też spisać numer rezerwacji czy samego e biletu (w przypadku, gdy jest dostępny). Podczas odprawy (check-in) na lotnisku pracownik (lub bramka) powinien dzięki tym danym znaleźć Cię w systemie. Niektórym przewoźnikom do odprawy wystarczy kod rezerwacji i dokument potwierdzający tożsamość. Mogą to być dowód lub paszport – najlepiej ten, który został podany przy dokonywaniu rezerwacji.

E bilet to prostsze podóżówanie

Jednak, aby usprawnić proces i mieć informacje na temat podróży pod ręką i namacalny dowód zakupu, dobrze jest go wydrukować. Często przewoźnicy lub pośrednicy w zakupie biletów zaznaczają to w treści maila. Warto po prostu zastosować się do ich zaleceń. Możesz wtedy łatwiej sprawdzić, czy bilet został wystawiony prawidłowo, a poza tym niestraszna będzie Ci żadna potencjalna awaria systemu. Spokojnie! Dane są zabezpieczone od takich zdarzeń, ale dla własnego komfortu możesz się zabezpieczyć i trzymać w ręku dowód transakcji.

Pamiętaj o paszporcie lub dowodzie

Kwestia drukowania biletu elektronicznego zależy także od kierunku podróży. Czasem przewoźnicy (np. Emirates) zalecają wydrukowanie biletu lotniczego, ponieważ na niektórych lotniskach (np. w Indiach) należy okazać przed wejściem potwierdzenie sfinalizowanej rezerwacji lotu. Top wskazówka: Elektroniczny bilet lotniczy możesz drukować na czarno-biało, wydruk w kolorze nie jest wymagany.

Elektroniczny bilet lotniczy możesz drukować na czarno-biało

Co zrobić, gdy zaginie Ci wydrukowany bilet lotniczy?

Przede wszystkim – nie martw się. Twój bilet nie zniknął i nadal znajduje się w systemie przewoźnika. Opcja zarządzania rezerwacją jest dostępna online w większości linii lotniczych, dzięki temu bez problemu zalogujesz się i wydrukujesz swój bilet raz jeszcze. Jeśli jesteś już na lotnisku, teoretycznie wystarczy przedstawić dowód tożsamości i podać nazwisko, by osoba obsługująca stanowisko odprawy znalazła Cię w systemie (choć oczywiście najlepiej mieć przy sobie kod rezerwacji lub numer biletu). Sprawdź jak radzić sobie z problemami w podróży.

Co zrobić, gdy zaginie Ci wydrukowany bilet lotniczy?

Jak wydrukować e bilet na lotnisku?

Co zrobić, jeśli nie wydrukowałeś/łaś biletu lotniczego? O wydrukowanie dokumentu możesz poprosić podczas odprawy biletowej lub poszukać na lotnisku biura biletowego linii lotniczej, którą podróżujesz. Inną opcją jest skorzystanie z aplikacji linii lotniczej, obsługującej Twój lot. Wtedy nie potrzebujesz drukować dokumentu, bo wszystkie informacje masz na swoim smartfonie. Możesz także wcześniej odprawić się w aplikacji, a kartę pokładową zapisać, by była dostępna w trybie offline. Pamiętaj, że na lotnisku nie zawsze usługa mobilnej odprawy online jest dostępna.

Jak wydrukować e bilet na lotnisku?

Jak odprawić się z biletem elektronicznym?

Odprawa z biletem elektronicznym nie należy do skomplikowanych czynności. Przy stanowisku odprawy okazujesz wydrukowany bilet lotniczy. Może to być też potwierdzenie finalizacji zakupu biletu lotniczego lub pkod rezerwacji. Podczas odprawy musisz potwierdzić swoją tożsamość, poprzez okazanie dokumentu (dowód lub paszport), podanego podczas rezerwacji. Dzięki temu, nie ma możliwości, aby ktoś inny posłużył się Twoim biletem. Pamiętaj, że odpowiedzialność za prawidłowość danych na bilecie spoczywa na Tobie. Uważaj też na błędy przy wypełnianiu formularza rezerwacji. Ich zmiana będzie wymagała opłat zgodnie z cennikiem i polityką danej linii.

 Jak odprawić się z biletem elektronicznym?

Jak kupić bilet lotniczy przez Internet?

Sposób płatności za bilet lotniczy zależy od przewoźników. Do popularnych rozwiązań należy karta kredytowa. To rozwiązanie sprawia, że transfer jest natychmiastowy, a bilety tanie – nie ma ryzyka, że oferta się zmieni. A jak kupić bilet lotniczy bez karty kredytowej? Dokonanie transakcji zrealizujesz za pośrednictwem przelewu bankowego, ale trzeba czekać na jego zaksięgowanie, by rozpoczęto procedurę realizacji.

 Jak kupić bilet lotniczy przez Internet?

Linie lotnicze honorują też niektóre karty debetowe (z wypukłym numerem) oraz płatności punktami lojalnościowymi, które gromadzisz na swoim koncie lub specjalnie do tego przeznaczonymi kartami podarunkowymi. Warto więc przestudiować stronę internetową przewoźnika, który Cię interesuje, aby poznać opcje, które dopuszcza, a także prowizje, jakie mogą naliczać linie lotnicze np. Ryanair dolicza 2 proc. wartości transakcji wartości transakcji sfinalizowanych za pomocą Paypal, karty pre-paid, karty kredytowej czy Mastercard). Wszystkie możliwości wyszczególnione są także na końcowym etapie rezerwacji danej linii.

Ten artykuł został zaktualizowany 10 lipca 2019 roku.

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.