Wiadomosci Jak być mistrzem poruszania się po lotnisku?

Wszystkie artykuły

Jak być mistrzem poruszania się po lotnisku?

Jak radzić sobie na lotnisku? Przedstawiamy triki pracowników Skyscanner.

Od wskazówek, jak uniknąć stania w kolejce do odprawy, po pomysły na to, jak trafić do klasy business. Pracownicy Skyscanner przedstawiają swoje patenty na mistrzowskie poruszanie sie po lotniksu.

PRZED PRZYJAZDEM

 

1. Wiedz, gdzie jest lotnisko

Zawsze wiedz, gdzie jest lotnisko i jak do niego dojechać. Ja korzystam z plannera podróży Google Maps, ale najlepiej zawsze potwierdzić te informacje ze stronami internetowymi lokalnych przewoźników.

Chris Sharp, analityk biznesowy

2. Zrób zdjęcie/print screen karty pokładowej

Jeśli korzystasz z elektronicznej karty pokładowej, zawsze zrób jej zdjęcie telefonem, albo zrzut ekranu. Dzięki temu nie musisz polegać na aplikacjach i masz dostęp do karty offline.

Jon Thorne, menadżer satysfakcji użytkownika

Albo

3. Zawsze drukuj kartę pokładową

Mimo, że żyjemy w czasach, w których możemy odprawić się smartphonem albo przez email, nigdy nie wiesz, kiedy skończy Ci się bateria.

Sam Ayles, kierownik PR

4. Sprawdź co oferują banki

Niektóre karty kredytowe skierowane dla klientów, którzy często podróżują, oferują różnego typu dodatki. Ja mam kartę, która pozwala mi na korzystanie z saloniku business lounge w Singapurze dwa razy w roku. Inna karta oferuje transfer limuzyną z lotniska, jeśli zarezerwuję lot tą właśnie kartą i przekracza on określoną kwotę.

Hollie Tan, kierowniczka działu księgowego

PRZY ODPRAWIE

 

5. Nie stój w kolejce

W sezonie wakacyjnym kolejki do odprawy bywają bardzo długie. Jeśli nie chcesz w nich stać, po prostu idź do kawiarni albo poczytaj książkę. Gdy lotnisko jest bardzo obłożone, pasażerowie lecący najbliższym lotem są przepuszczani do odprawy jako pierwsi.

Sam Heyman, Inżynier

 

 

6. Omiń kolejkę do kontroli bezpieczeństwa

Jeśli naprawdę masz już mało czasu do odlotu, miłe słowo w kierunku kontrolerów zazwyczaj pomaga w ominięciu kolejki. Jeśli to nie zadziała, zostaje błaganie innych stojących w kolejce pasażerów.

Lisa Imlach, kierowniczka PR

7. Ściągnij biżuterię

Przy kontroli bezpieczeństwa, jeśli nie chcesz zacząć „pikać” i skierować na siebie uwagi wszystkich, po pożegnaniu się z laptopem, telefonem itp., koniecznie ściągnij całą swoją rodową biżuterię. Okazuje się, że wszystko, mój zegarek, naszyjnik i kolczyki mogą włączyć alarm.

Alison Stimpson, kierowniczka PA

8. Miej ze sobą torebkę foliową

Miej ze sobą zapasową torebkę typu ziplock, żeby w razie czego przepakować do niej kosmetyki. Niektóre lotniska sprzedają je za majątek!

Rachel Evatt, dyrektorka ds. produktu

9. Wybieraj kolejkę z biznesmenami, a nie z rodzinami z dziećmi

Niezależnie od tego, czy to kolejka do odprawy czy do kontroli bezpieczeństwa, zawsze wybieraj tę, w której stoją ludzie w garniturach, a nie tą z rodzinami i dziećmi.

Alistair Hann, Szef techniczny Skyscanner

10. Załóż pasujące do siebie skarpetki

Przed lotem zawsze staram się pamiętać o tym, żeby założyć takie same skarpetki (i takie, które nie wyglądają na stare). Na wszelki wypadek, gdyby trzeba było ściągnąć buty przy kontroli bezpieczeństwa.

Angel Guirado, menadżer ds. rozwoju rynku, Hiszpania

11. Zajmij czymś dzieci

Jeśli podróżujesz z dziećmi, upewnij się, że masz ze sobą ich konsole do gry (i w pełni naładowane baterie). To zapewni rodzicom relaks, przynajmniej do odlotu. Ja ma trójkę i zawsze jak podróżujemy, każde ma ze sobą plecak wypełniony grami, kredkami i blokiem do rysowania.

Ronnie Walker, starszy inżynier

Sprawdź też: 10 aplikacji na podróż z dzieckiem

12. Podróżuj w porach, w których wypada pić whisky

 

Czasami w strefach duty free są degustacje alkoholi. Jeśli chcesz z nich skorzystać, podróżuj w godzinach, w których wypada go pić, czyli na przykład nie o szóstej rano.

Chris Sharp

13. Ustaw alarm przed godziną zamknięcia bramki

Ustaw sobie alarm odpowiednio wcześniej przed godziną zamknięcia braki. Na dużych lotniskach zazwyczaj tyle się dzieje, że łatwo się rozproszyć i przegapić moment, w którym powinno się jej zacząć szukać.

Chris Sharp

14. Popracuj

 

Aby zabić czas na lotnisku w oczekiwaniu na samolot, połącz się z internetem i popracuj. Albo poświęć czas na drobne zakupy, które i tak miałeś zrobić (na przykład ubraniowe).

Gareth Williams, członek zarządu

W SAMOLOCIE

 

15. Przenieś się do klasy biznes

Poczekaj do „zamknięcia lotu”. Jeśli nikt nie będzie siedział na miejscach w klasie biznes, po prostu tam usiądź i miej nadzieję, że ktoś z załogi nie spyta Cię, czy to Twoje miejsce. Raz się uda, raz nie.

Mark Logan, szef operacyjny (Mark twierdzi, że to rada jego kolegi, bo on nigdy by tak nie zrobił)

Sprawdź też: 15 rad jak bezpłatnie przenieść się do klasy biznes

NA MIEJSCU

 

16. Zrób dobre wrażenie na urzędnikach imigracyjnych

Z urzędnikami imigracyjnymi bywa różnie. Elegancko się ubierz, bądź uprzejmy, nawiąż kontakt wzrokowy i wiedz dokładnie, gdzie się zatrzymasz (albo przynajmniej sprawiaj takie wrażenie). Nigdy nie żartuj i nie korzystaj z telefonu. Miej ze sobą kartę kredytową, bo czasem trzeba udowodnić, że masz przy sobie pieniądze na pobyt. Jeśli przyjeżdżasz w interesach, nigdy nie mów: „przyjechałem tu do pracy”. Możesz wtedy zasiać w urzędniku wątpliwość, czy będziesz pracować legalnie. Lepiej powiedzieć: „mam kilka spotkań z partnerami biznesowymi”.

Robert Smith, menadżer techniczny

 

17. Rozejrzyj się zanim wyjdziesz

Zawsze zanim odejdziesz z miejsca, w którym siedzisz, rozejrzyj się, czy wszystko zabrałeś. Czy jest to kawiarnia, bar, czy bramka, wyrób w sobie nawyk odwracania się i sprawdzania czy nic nie zostało.

Suzanne Morrison, menadżer projektów Skyscanner

18. Podróżuj z przyjacielem-biznesmenem

Wtedy możesz korzystać z buisness lounge jako jego gość. Po drugiej stronie drzwi czekają na Ciebie eleganckie magazyny, przekąski i wygodne siedzenia.

Lisa Imlach

19. Bądź lepszy niż George Clooney

Podróżuj na te same lotniska po kilka razy, żeby orientować się jak działają lepiej niż George Clooney w filmie „W chmurach”.

Matt Smith, kierownik ds. partnerstw zw. z treścią

Sprawdź też:

Ryzykowne pamiątki. Uważaj, co przywozisz z wakacji

10 najlepszych aplikacji podróżnych na iPhone’a/iPada

10 rzeczy, dzięki którym będziesz się chciał odprawić wcześniej

Mapa