Wiadomosci 10 najczęstszych problemów w podróży i jak sobie z nimi radzić

Wszystkie artykuły

10 najczęstszych problemów w podróży i jak sobie z nimi radzić

Nikomu chyba nie udało się przeżyć wszystkich podróży zupełnie bezproblemowo. Niespodzianki w hotelu, zagubiony bagaż czy oparzenia słoneczne – na wszystko znajdzie się rada. Sprawdź nasze wskazówki, jak rozwiązywać klasyczne wakacyjne koszmary.

Sprawdź też: Czego nauczyliśmy się o podróżach. 50 porad i trików

1) Skradziono Ci portfel

Rozwiązanie:

Natychmiast zgłoś się na policję i przypilnuj, żeby wręczono Ci potwierdzenie zgłoszenia przestępstwa. Jak najszybciej obdzwoń banki i zgłoś utratę kart – istnieje szansa, że zostaną Ci wysłane zamienniki (ale to oczywiście zależy od banku). Skontaktuj się z kimś z domu, żeby wysłał Ci pieniądze. Ważne, aby jak najszybciej zgłosić kradzież firmie ubezpieczeniowej, żeby mieć pewność, że otrzymasz odszkodowanie.

Wskazówki:

 • trzymaj karty i gotówkę w różnych miejscach, zamiast nosić wszystko w jednym miejscu (nie daj Boże z karteczką z pinami)
 • przy wymianie waluty, zachowaj rachunek, żeby w razie czego firma ubezpieczeniowa wiedziała, ile straciłeś
 • przed wyjazdem, upewnij się, że masz numer do banku, żeby jak najszybciej zablokować kartę

 

2) Zaatakowały Cię komary

Rozwiązanie:

Wiemy, że to bardzo trudne, ale pod żadnym pozorem nie drap ugryzień, tylko zaognisz ranę. Jeśli nie masz ze sobą apteczki, odwiedź lokalną aptekę. Kremy na ugryzienia czy tygrysia maść, którą można chyba kupić wszędzie, powinny załagodzić swędzenie. Można też kupić urządzenie, które hamuje wydzielanie histaminy i tym samym – swędzenie.

Wskazówki:

 • zawsze zakrywaj ramiona i nogi w miejscach, gdzie są komary
 • używaj repelentów zawierających DEET
 • gaś światła wieczorami, jeśli chcesz mieć uchylone okno
 • jeśli podróżujesz w miejsce o podwyżonym ryzyku zakażenia malarią, przed wyjazdem spotkaj się z lekarzem-specjalistą od chorób tropikalnych

3) Jet lag rujnuje Ci wakacje

Rozwiązanie:

Już w samolocie ustaw zegarek na nową godzinę, nie przesadzaj z kawą, alkoholem i tłustymi potrawami. Jeśli dojedziesz w ciągu dnia, postaraj się przetrzymać do wieczora. W niezaśnięciu pomoże Ci chłodny prysznic, albo spacer. Wyjście na słońce też może przyczynić się do zresetowania naszego normalnego zegarka i naładowania ciała energia.

Wskazówki:

 • bądź przygotowany psychicznie na zmianę pory spania i jedzenia podczas wyjazdu
 • pamiętaj, że podróżowanie na wschód jest bardziej niekorzystne, bo próbujemy zasnąć, gdy nasze ciała chcą się budzić

4) Nie zdążyłeś na samolot

Rozwiązanie:

Przede wszystkim: nie panikuj. Jeśli spóźniłeś/spóźniłaś się na samolot nie z własnej winy, niektóre linie mogą zaoferować nowy bilet albo zwrot pieniędzy. Bądź uprzejmy, uzbrój się w cierpliwość – prawdopodobnie będzie trzeba poczekać na kolejny lot. Jeśli spóźnienie wynika z winy przewoźnika, masz szansę przynajmniej na zwrot podatków. Jeśli musisz na nowo szukać lotu, Skyscanner pomoże Ci w tym.

Wskazówka:

 • jeśli musisz zdążyć na wczesny lot, zawsze proś w hotelu o pobudkę i nastaw sobie dwa budziki
 • nie zostawiaj pakowania na ostatnią chwilę – nigdy nie wiadomo, co może się przydarzyć

 

 

 

5) Przesadziłeś/przesadziłaś z opalaniem

Rozwiązanie:

Schłodź skórę zimnym kompresem, jak szybko się da i pij dużo wody. Możesz też skorzystać z saszetek, które rozpuszcza się w wodzie i zapobiegają przed odwodnieniem. Zarzyj lekarstwo przeciwzapalne i posmaruj ciało balsamem z rumiankiem albo z aloesem.

Wskazówka:

 • najlepiej unikać słońca między 11 a 15, zawsze nosić kapelusz/czapkę i używać balsamu do opalania z wysokim filtrem, szczególnie po wyjściu z kąpieli w basenie czy morzu

6) Twój bagaż jest zaginiony

Rozwiązanie:

Jeśli Twoja torba podróżna nie pojawiła się na taśmie bagażowej, zgłoś się do stanowiska Twoich linii lotniczych. Możliwe, że dopóki bagaż nie zostanie namierzony, otrzymasz podstawowe kosmetyki, żebyś mógł/mogla się odświeżyć. Pamiętaj, że im dłużej Twoja walizka jest zaginiona, na tym większe odzkodowanie możesz liczyć. Ważne, żeby zaginięcie zgłosić zanim opuścisz lotnisko. W przeciwnym razie będzie je trzeba zgłosić na policji.

Wskazówka:

 • oznacz swoją torbę w oryginalny sposób (tzn. nie czerwoną wstążką – tak robią wszyscy), żeby nikt nie wziął jej za swoją
 • zrób zdjęcie swojej walizki i miej je pod ręką – to bardzo ułatwi jej poszukiwania
 • wszystkie drogocenne przedmioty, okulary, lekarstwa trzymaj zawsze bagażu podręcznym; jeśli chcesz być przygotowany/przygotowana absolutnie na wszystko, zapakuj do torby podręcznej też bieliznę na zmianę
 • przy odprawie bagażowej sprawdź też, czy do Twojej torby przyczepiono naklejkę z kodem poprawnego lotniska docelowego

 

 

 

7) Zatrułeś się

Rozwiązanie:

Jeśli boli Cię brzuch, przede wszystkim pamiętaj o tym, żeby nie dopuścić do odwodnienia. Poza piciem wody, możesz dodatkowo zażywać preparaty zapobiegające odwodnieniu w saszetkach. Jedz tylko lekkostrawne potrawy, takie jak pieczywo, banany, krakersy czy ryż. Unikaj tych pikantnych i tłustych. Postaraj się od razu nie sięgać po leki na biegunkę, a jeśli przez kilka dni nie ustępują wymioty, koniecznie idź do lekarza.

Wskazówka:

 • unikaj picia niebutelkowanej wody – to samo dotyczy lodu niepewnego pochodzenia
 • zawsze proś o wodę z zapieczętowaną zakrętką
 • uważaj na owoce i warzywa – mogły być myte w zanieczyszczonej wodzie
 • unikaj jedzenia, które stało na zewnątrz, było odgrzewane lub mogły siadać na nim muchy

8) Zgubiłeś/zgubiłaś paszport

Rozwiązanie:

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś/powinnaś zrobić jest zgłoszenie zaginięcia na policji, a potem skontaktuj się z ambasadą/ konsulatem i zgłoś, że pilnie potrzebujesz pomocy. Zanim dostaniesz paszport zastępczy będziesz musiał/musiała wypełnić zaświadczenie o zagubieniu lub utracie poprzez kradzież poprzedniego dokumentu. Dużym ułatwieniem będzie, jeśli posiadanie przy sobie innego dokumentu potwierdzającego tożsamość. Na koniec, skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem – możliwe, że pokryje on koszty związane z wyrabianiem nowego paszportu.

Wskazówka:

 • zawsze miej ze sobą kserokopię albo skan paszportu
 • zawsze dobrze też trzymać w portfelu kilka zdjęć paszportowych

9) Twój hotel nie wygląda jak w folderze

Rozwiązanie:

Nie musisz cierpieć w milczeniu! Jeśli przydzielono Ci zły pokój, pozwól hotelowi naprawić ten błąd. Zrób zdjęcia tego, co Ci przeszkadza i porozmawiaj z menadżerem albo Twoim rezydentem. Zazwyczaj hotel, zaproponuje Ci inny pokój, może nawet taki o wyższym standardzie. Jeśli musisz zmienić cały hotel, koniecznie wyślij mail w tej sprawie do menadżera, a jeśli rezerwowałeś pokój przez wyszukiwarkę hoteli, im też daj znać.

Wskazówka:

 • jeśli nie jesteś zadowolony z hotelu, zadbaj oodpowiednią dokumentację problemów – jeśli zapłaciłeś kartą, czasem będziesz mógł ubiegać się o zwrot kosztów

Pamiętaj, że Skyscanner pomaga znaleźć najlepszy hotel tutaj.

 

 

 

10) Twój bagaż jest zbyt ciężki w drodze powrotnej

Rozwiązanie:

Jeśli Twój bagaż podczas podróży niespodziewanie przybrał na wadze, przede wszystkim: nie panikuj! Spróbuj wyciągnąć najcięższy przedmiot i może włożyć go do innej torby. Przygotuj się też na włożenie na siebie któregoś z cięższych elementów garderoby, na przykład butów czy kurtki. Bądź uprzejmy/uprzejma, bo zazwyczaj linie mogą przymknąć oko na około 10% nadprogramowej wagi.

Wskazówka:

 • podróżowanie z lekkim bagażem (niewielką liczbą przedmiotów) oznacza podróżowanie z mniejszą ilością stresu
 • jeśli musisz mieć ze sobą dużo przedmiotów, postaraj się po spakowaniu zważyć walizkę, żeby uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki przy odprawie

Sprawdź też: Jak podróżować tylko z bagażem podręcznym?

Sprawdź też:

Tych 10 rzeczy nigdy nie rób na lotnisku

Spanie na lotnisku: 10 TOP wskazówek

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.

Mapa