Wiadomosci Porady TOP 5 najtańszych stolic Europy

Wszystkie artykuły

TOP 5 najtańszych stolic Europy

Od dawna powtarzamy, że podróżowanie w ciekawe miejsca nie oznacza wydawania góry pieniędzy. Skyscanner prezentuje 5 europejskich stolic: Kijów, Sofię, Belgrad, Bukareszt i Budapeszt, skąd wrócisz zachwycony / zachwycona, a w których Twoje finanse odetchną.

Aby podróżować bez zaciskania pasa nawet w przypadku tanich miast, warto przed wyjazdem wiedzieć, ile pieniędzy przygotować. W tym pomoże nasze zestawienie podstawowych kosztów, które zawiera ceny za bilet lotniczy, zakwaterowanie, atrakcje, jedzenie i komunikację miejską.

1. Kijów

Sprawdź loty do Kijowa

Sprawdź hotele w Kijowie

Lwów jest już dobrze znany polskim turystom, natomiast Kijów wciąż czeka na swoje pięć minut. Z jednej strony w tym mieście można podziwiać imponujące, złociste obiekty sakralne jak klasztor Peczerska Ławra czy Sobór Mądrości Bożej, a z drugiej strony działają tu trudniejsze w odbiorze, ale historyczne i emocjonalnie ważne miejsca, jak Muzeum Czarnobylskie (20 hrywien wstęp, 50 hrywien przewodnik w języku angielskim, razem nieco ponad 9 złotych). Niezwykle tania jest tu komunikacja miejska. Żeton na metro kosztuje (dosłownie) grosze – 5 hrywien. To przynajmniej pięć razy mniej niż w Warszawie. Barszcz ukraiński, zupa solanka czy pierogi to potrawy, które przyciągają do Kijowa głodne, ale wymagające, jeśli chodzi o smak, brzuchy. W stolicy Ukrainy funkcjonują sieciowe bary samoobsługowe, gdzie można zjeść tanio – suty obiad to koszt ok. 13-15 zł. Nocleg jest najtańszy w pokojach, które dzielisz z innymi turystami.

KIJÓW – przykładowe koszty na wyjeździe  
Lot w obie strony 130 zł
Koszt zakwaterowania / doba 15 zł
Średnia cena atrakcji 2 zł
Dzienny koszt jedzenia 41 zł
Komunikacja / bilet w jedną stronę 0,7 zł

Orientacyjny dzienny koszt pobytu: 59 złotych

2. Sofia

Sprawdź loty do Sofii

Sprawdź hotele w Sofii

Bułgaria to nie tylko kurorty na wybrzeżu, również stolica ma turystom wiele do zaoferowania. Bezpłatnie można zwiedzić obiekty sakralne, między innymi najstarszą cerkiew w mieście Rotundę Św. Jerzego, jak i imponujący z zewnątrz (kopuły i ponad pięćdziesięciometrowa dzwonnica) oraz wewnątrz (freski i zdobienia) Sobór Św. Aleksandra Newskiego. Spod niego kwiatowo-orientalny zapach zaprowadzi Cię do ogrodu botanicznego. Wstęp kosztuje niecałe 9 złotych.
Bilet dzienny komunikacji miejskiej, polecany dla turysty, kosztuje ok. 8,5 złotego. Zatrzymasz się za niewielkie pieniądze w centrum miasta – najbardziej cenami kuszą pokoje wspólne dla kilku podróżnych.

SOFIA – przykładowe koszty na wyjeździe  
Lot w obie strony 300 zł
Koszt zakwaterowania / doba 30 zł
Średnia cena atrakcji 11 zł
Dzienny koszt jedzenia 60 zł
Komunikacja / bilet w jedną stronę 3,4 zł

Orientacyjny dzienny koszt pobytu: 108 złotych

3. Belgrad

Sprawdź loty do Belgradu

Sprawdź hotele w Belgradzie

Jeśli chcesz w pełni zrozumieć bałkańska duszę, to warto odwiedzić miasto, którego historia należy do dłuższych w Europie. Najbardziej ekonomicznym sposobem zakwaterowania (i to w centrum miasta) jest współdzielony pokój w hostelu. Podróżujących niskokosztowo ucieszy fakt, że codziennie z Placu Republiki startują darmowe spacery z przewodnikiem po mieście. W opcji zwiedzania Starego Miasta znajdują się same największe zabytki: park i twierdza Kalemegdan, widoki na Dunaj i Sawę czy oddychająca sztuką ulica Skadarlija. Po pyszne jedzenie i lokalne klimaty wybierz się na targ Kalenić. Jeśli szukasz oszczędności w każdym aspekcie podróży, zamiast korzystać z komunikacji miejskiej, śmiało możesz zwiedzać stolicę Serbii pieszo.

BELGRAD – przykładowe koszty na wyjeździe  
Lot w obie strony 400 zł
Koszt zakwaterowania / doba 35 zł
Średnia cena atrakcji 12 zł
Dzienny koszt jedzenia 59 zł
Komunikacja / bilet w jedną stronę 3 zł

Orientacyjny dzienny koszt pobytu: 112 złotych

4. Bukareszt

Sprawdź loty do Bukaresztu

Sprawdź hotele w Bukareszcie

Większość zabytków stolicy Rumunii znajduje się w centrum miasta, dlatego w grę wchodzi piesze zwiedzanie, choć komunikacja miejska nie jest droga (ok. trzy razy tańsza niż w Warszawie). Gdzie najlepiej się powłóczyć? Udając się wzdłuż Calea Victoriei natrafi się na wiele architektonicznych cudeniek, które sąsiadują z monumentalnymi budowlami w stylu socjalistycznym. Z kolei należąca do najstarszej części Bukaresztu ulica Lipscani kusi barami, knajpkami i odrestaurowanymi kamienicami.
Za sycący posiłek w restauracji zapłacisz przeciętnie 26 złotych. Jeśli jako pamiątkę z podróży chcesz przywieźć dobre wino, poniesiesz wydatek niespełna 20 złotych. Podobnie jak w przypadku innych miast – najmniej za zakwaterowanie zapłacisz za pokój dzielony razem z innymi turystami.

BUKARESZT – przykładowe koszty na wyjeździe  
Lot w obie strony 200 zł
Koszt zakwaterowania / doba 30 zł
Średnia cena atrakcji 19 zł
Dzienny koszt jedzenia 76 zł
Komunikacja / bilet w jedną stronę 1,4 zł

Orientacyjny dzienny koszt pobytu: 128 zł

5. Budapeszt

Sprawdź loty do Budapesztu

Sprawdź hotele do Budapesztu

W stolicy Węgier zjesz solidnie i niedrogo, oczywiście jeśli odpowiednio poszukasz. Ceny za langosza (drożdżowy placek z dodatkami) zaczynają się od 4 złotych (wersja podstawowa) po 12 złotych za większą ilością dodatków. Smakujący nie tylko regionalne pyszności, ale i miejscowe zwyczaje powinni udać się do Centralnej Hali Targowej, gdzie znajdzie się w bród lokalnych przysmaków. Nie musisz nic kupować, wystarczy, że poczujesz atmosferę tego miejsca i na własne oczy zobaczysz, jakie różności tu dostać (ach, te przyprawy!). W Budapeszcie do dyspozycji turystów jest wiele możliwości tańszego noclegu (hostele, pokoje lub lokale do wynajęcia) w samym sercu miasta.
Za wstęp do większości miejsc trzeba zapłacić, ale bez trudu znajdziesz i te które nie wymagają opłat. Przykładowo, wejście do Parlamentu kosztuje niespełna 30 złotych – to cena dla obywateli Unii Europejskiej. Możesz wziąć także udział w bezpłatnych spacerach po mieście z przewodnikiem. Całkowicie za darmo podziwia się nurt Dunaju i Most Łańcuchowy. Frajdą samą w sobie jest przejażdżka budapesztańskim metrem – jedna z nitek, wybudowana pod

BUDAPESZT – przykładowe koszty na wyjeździe  
Lot w obie strony 200 zł
Koszt zakwaterowania / doba 30 zł
Średnia cena atrakcji 31 zł
Dzienny koszt jedzenia 63 zł
Komunikacja / bilet w jedną stronę 5 zł

Orientacyjny dzienny koszt pobytu: 134 zł

Jak powstało zestawienie?

Koszty lotów i hoteli zostały opracowane na podstawie danych ze skyscanner.pl, średnie wydatki na jedzenie komunikacji i atrakcje z numbeo.com oraz priceoftravel.com. Ceny są orientacyjne i zaokrąglone.
Przy wyliczaniu dziennego budżetu wzięto pod uwagę: opłatę za jeden nocleg, wydatki dzienne na jedzenie bez specjalnego oszczędzania (dwa posiłki w tańszej restauracji, kawa, woda, śniadanie: chleb i jajka), komunikację miejską (przejazd w tę i z powrotem) oraz średni koszt atrakcji w danym mieście.

Sprawdź też:

Jak znaleźć najtańsze loty? TOP wskazówki jak kupować tanie bilety lotnicze

Najpiękniejsze plaże w Europie (i jak do nich trafić!)

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.

Mapa