Mapa

Tanie loty do Szanghaju

Szanghaj to wielobarwna mieszanka wielu kultur, religii i zwyczajów. Najpierw przybyli tu Anglicy, po nich Francuzi i Japończycy. Mówi się, że dzięki tym ostatnim zabrzmiał tu jazz. Obecnie Szanghaj jest kolorowy, aromatyczny, przebogaty, urzekający i… odwiedź go i spróbuj opisać go własnymi słowami.

Tego nie można przegapić

By poczuć prawdziwy klimat Chin, warto poznać zarówno centrum miasta i jego ludowo – turystyczne atrakcje oraz poświęcić kilka godzin na wyprawę za miasto, gdzie zobaczymy jak wygląda prawdziwe, codzienne życie.

Wizytę zacznijmy od Placu Ludowego – kiedyś toru wyścigów konnych, a obecnie placu, na którym odbywają się parady czy zgromadzenia. Przy nim – wśród wielu innych znaczących budowli – znajduje się Muzeum Szanghajskie. Ten majestatyczny budynek o powierzchni ponad 12 000 m. kw. prezentuje kolekcję ponad 120 000 eksponatów kultury chińskiej. Znajdziemy tu meble, monety, naczynia z brązu i porcelany czy przykłady sztuki kaligrafii, z której słynie Azja. Ciekawy i symboliczny jest również budynek w którym mieści się muzeum – ma on kształt misy, a gdy zerkniemy na niego z góry dostrzeżemy kulisty wierzchołek oraz podstawę o kształcie kwadratu. Jest to nawiązanie do sposobu, w jaki starożytni Chińczycy postrzegali świat. Według nich Ziemia była kwadratowa, a niebo – okrągłe.

Kolejnym miejscem, które musi znaleźć się w naszym prywatnym planie zwiedzania Szanghaju jest Świątynia Nefrytowego Buddy. Jedna z niewielu świątyń buddyjskich w mieście. Jej początki datowane są na rok 1882, kiedy to mnisi sprowadzili z Birmy posąg nefrytowego Buddy. Wybudowano dla niego świątynię, by mógł być godnie przechowywany. Do dziś dnia jest to aktywne miejsce kultu religijnego, w którym odbywają się religijne obrzędy i ceremonie. Warto pamiętać, że obecna świątynia powstała po odbudowie oryginału, zniszczonego w czasie rewolucji Xinhai. Charakterystyczne są jej żółte ściany.

Warto na kilka chwil oddalić się od centrum miasta, by po dwóch godzinach wyprawy dotrzeć do Zhouzhuang, jednego z chińskich wodnych miast, zwanych również chińską Wenecją. Tutaj ulicami, a właściwie zamiast nich, płynie woda, a najpopularniejszym środkiem transportu są łodzie. Ponieważ miasteczko to staje się coraz popularniejszą destynacją, warto wybrać się tutaj z samego rana lub późnym wieczorem. To będzie niezwykły dzień – poznawanie nowej kultury, chińskie smakołyki i przemili, uprzejmi mieszkańcy.

Okiem mieszkańca

Jednym ze znaczących składników diety mieszkańców miasta są jaja. Do szczególnych rarytasów należy tak zwane stuletnie jajo, które znaleźć możemy i my na ulicznych straganach. Jak wygląda ten kontrowersyjny przysmak? Jaja wkładane są do naczynia w którym znajduje się roztwór wody, soli, herbaty, łusek ryżowych oraz dwóch najważniejszych składników – gliny oraz niegaszonego wapna. Blaszany pojemnik zamyka się szczelnie i czeka, minimum sto dni. Przez ten czas ma miejsce gaszenie wapna, dzięki czemu jaja najpierw nagrzewają się, a potem spokojnie stygną. Po wyjęciu z naczynia żółtko jest zielonkawo-brązowe, a białko - czarne lub brązowe o galaretowatej konsystencji. Smacznego!

Czy wiesz, że…

* Port lotniczy Szangah-Pudong skomunikowany jest z miastem za pomocą kolei magnetycznej, dzięki której trasa pokonywana jest maksymalną prędkością ponad 400 km/h!

* Szanghaj nazywany bywał… Azjatycką Prostytutką, ze względu na znajdujące się tutaj domy publiczne. A odwiedzały go tak znane postaci jak Charlie Chaplin czy George Bernard Shaw.

Lotniska

Szanghaj posiada 2 lotniska. Pierwsze z nich – port lotniczy Szanghaj-Pudong, oddalony jest od miasta o około 30 kilometrów. Drugi – port lotniczy Szangah-Hongqiao, znajduje się bliżej centrum, oddalony jest o 13 kilometrów.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Szanghaj

Często zadawane pytania

Są 3 lotniska w mieście Szanghaj: Szanghaj Pudong, Szanghaj Hongqiao i Changhai.
Tibet Airlines, Tianjin Airlines, Thai Airways, Garuda Indonesia, Austrian Airlines, TAP Air Portugal, Asiana Airlines i SWISS latają do: Szanghaj bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Szanghaj, to Kwiecień.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.